Wieczorek poetycki Krzysztofa Spycha

Wieczorek poetycki 1312x1050

W środę 5 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu odbył się wieczorek poetycki Krzysztofa Spycha. Spotkanie to było połączone z promocją nowego tomiku wierszy „Czuję i wiem”, wydanym przez wydawnictwo 5x7 Studio, Kinga Willim. Mecenat nad wydaniem tej publikacji objęła Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu oraz Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu.

Zanim zostały zaprezentowane najnowsze wiersze Krzysztof Spych opowiedział kilka słów o sobie. Urodził i wychował się w Świeciu, ukończył Szkołę Podstawową nr 7, a następnie Liceum Zawodowe o kierunku magazynier-sprzedawca, sam przyznał, że w zawodzie nigdy nie pracował. Do tej pory jest listonoszem. Oprócz poezji Krzysztof Spych posiada wiele pasji. Jedną z nich jest kinematografia, jest stałym bywalcem naszego kina. Przyznał, że od wielu lat ma swoje miejsce w kinie, a jednym z jego ulubionych reżyserów jest Woody Allen. Kolejna pasja to muzyka, lubi słuchać poezji śpiewanej (Stare Dobre Małżeństwo, Jacek Kaczmarski), a także polskiego rocka (Grzegorza Ciechowskiego). Nie stroni od muzyki poważnej, jak przyznał bardzo lubi Mozarta. Jest także miłośnikiem muzyki disco polo, przy której doskonale się bawi. Okazuje się, że sport w jego życiu zajmuje szczególne miejsce, jest nie tylko fanem piłki nożnej, ale czynnie uprawia lekkoatletykę. Chętnie bierze udział w biegach, czego dowodem były zdobyte medale, które zostały wyeksponowane podczas spotkania.

We wstępie tomiku „Czuję i wiem” napisał: Piszę, od kiedy sięgam pamięcią, wiążąc swój los z Gronem Literackim. Choć jego debiut datowany jest pierwszą publikacją wierszy na łamach „Gazety Świeckiej” w 1994 roku, to pierwsze próby literackie czynił już w szkole podstawowej. Jak wspomniał były to najczęściej rymowanki, krótkie wierszyki. Do publikacji pierwszych wierszy „Miłość”, „Brzeg miłości” i „Wierny pies” namówił go Mirosław Lorch. Wiersz „Miłość” i „Wierny pies” znalazły się w tomiku „Czuję i wiem”. Zebrana publiczność miała okazję wysłuchać wiersza „Brzeg miłości”.

W trakcie spotkanie nie mogło zabraknąć rozmowy o Gronie Literackim działającym w OKSiR, z którym związany jest od samego początku, czyli od 1996 roku. K. Spych wspominał opiekunów Grona - Dorotę Kiedrowską i Kingę Willim, a także o spotkaniach i wspólnym pisaniu utworów. Jak powiedział większość wierszy zawartych w tomiku powstały właśnie w Gronie Literackim. Dodać należy, że uczestnictwo w Gronie zaowocowało kilkoma zbiorowymi publikacjami, w których znalazły się wiersze Krzysztofa Spycha: „Pudełko z wierszami” (2003), „Wierszopudło” (2011), „Jesień Poetycka” (2014) „Letteratura” (2015), a także tomikiem „Cierpki smak życia”.

Wiersze zawarte w zbiorze „Czuję i wiem” pochodzą z różnych lat, a niektóre z nich zostały nagrodzone m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jana Jakubika, Turnieju Jednego Wiersza o Statuetkę Zielonego Kota 2013 i 2016. Krzysztof Spych przeczytał niektóre z nich, a następnie uczestnicy mieli okazję wysłuchać wierszy z nowego tomiku, które czytali: Beata Szymańska, dyrektor MBP w Świeciu, Katarzyna Ligman, naczelnik Poczty Polskiej, Rycerz Michał (Michał Goliński) reprezentujący OKSiR oraz bibliotekarz Michał Brdak. Niektóre z zaprezentowanych wierszy autor na bieżąco komentował i wyjaśniał ich powstanie. Opowiadał, że jego wiersze tworzone są pod wpływem chwili, impulsu czy spostrzeżeń, a często ich przewodnim tematem jest miłość, przyroda i otaczający nas świat.

Wielką niespodzianką dla poety było wystąpienie Jerzego Wery, członka TMZŚ, który przypomniał wiersz, który Krzysztof Spych napisał podczas jednej z Biesiad Literackich i zadedykował go pamięci Jana Jakubika.

Wieczorek poetycki Krzysztofa Spycha zakończyła prezentacja wierszy, które powstały w ostatnim czasie. Następnie autor podziękował przedstawicielom dwóch instytucji, które finansowo wsparły wydanie tomiku wierszy: Dyrektor OKSiR Iwonie Mazelewskiej i dyrektor MBP Beacie Szymańskiej. Każdy, kto uczestniczył w spotkaniu w prezencie otrzymał tomik wierszy, przez co do autora ustawiła się gigantyczna kolejka. Były podziękowania, wyrazy uznania, autografy i wspólne fotografie. Przy słodkim poczęstunku i ciepłej kawie każdy jeszcze raz mógł zamienić słowo z poetą.

Galeria zdjęć >tutaj<

oprac. Marcin Warmke