Strofki o miłości, czyli „Literacki Poniedziałek w Bibliotece”

lit wal 1680x1008

W poniedziałek 11 lutego podczas „Literackiego Poniedziałku w Bibliotece” wprowadziliśmy się w klimat święta zakochanych. Walentynki to nie tylko czas miłości, ale także radości, życzliwości i przyjaźni. To również czas, kiedy robimy swoim najbliższym miłe i urocze niespodzianki. Taka niespodzianka czekała na Podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej TWON w Świeciu. Z okazji zbliżających Walentynek bibliotekarz Marcin Warmke wraz z członkiniami Dyskusyjnego klubu Książki Izabelą Adamczyk i Wiesławą Richert przygotowali spotkanie z poezją „Strofki o miłości”. Czym właściwie jest miłość? To pytanie zadają sobie ludzie tak długo, jak długo istnieje świat. Miłość, radość, a czasem smutek, jaki za sobą niesie, uniesienia i zachwyty, czy odrzucenie, stanowią wciąż niewyczerpane źródło tematów dla poetów, pisarzy i artystów. Jest ona siłą i energią, bez której ani człowiek, ani świat nie może się harmonijnie rozwijać, ani zaznać szczęścia. Wierszy o miłości powstało wiele, ale tylko najpiękniejsze i najciekawsze recytowały Panie podczas spotkania. Na wstępie pani Izabela Adamczyk przeczytała jeden z najpiękniejszych utworów o miłości, jakim jest „Hymn o Miłości” − fragment biblijnego 1 Listu do Koryntian apostoła Pawła z Tarsu, następnie Panie zaprezentowały poezję znanych polskich poetów: K. I. Gałczyńskiego, A. Mickiewicza, A. Fredry, A. J. Kochanowskiego, A. Asnyka, W. Szymborskiej, H. Poświatowskiej, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Agnieszki Osieckiej oraz poety księdza Jana Twardowskiego. Nie zabrakło też poezji obcych autorów, takich jak: Michał Anioł czy F. Petrarca. Temat miłości jest stale obecny w utworach nie tylko polskich artystów. Jest mnóstwo piosenek o miłości, dlatego dość ciekawym przerywnikiem podczas recytacji były fragmenty znanych przebojów, które jak się okazało bardzo dobrze znają uczestnicy spotkania.

Dzień Św. Walentego w naszym kraju obchodzimy zaledwie od kilku lat i jest to dodatkowa okazja do powiedzenia nie tylko bliskiej osobie, ale i przyjacielowi, koleżance czy koledze... prostych słów: „lubię cię”. Walentynki to również doskonała okazja, aby przybliżać naszą piękną literaturę. Podopieczni TWON nie kryli zadowolenia podczas spotkania, nie tylko komentowali wiersze, ale żywo reagowali na zaprezentowane materiały.

oprac. Marcin Warmke

heart 3089409 1920 1680x945

14 lutego z okazji Walentynek zapraszamy do udziału w „Randce w ciemno z książką”.

Każdy kto tego dnia odwiedzi Wypożyczalnię dla Dorosłych i wypożyczy lub odda książkę otrzyma prezent niespodziankę.

Zapraszamy i czekamy na Was! ????????????

Cudowny chłopak

lit1 1680x1008

W czwartkowe południe w ramach spotkań „Literacki Poniedziałek w Bibliotece” Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej TWON w Świeciu wysłuchali kolejnych przygód Augusta Pullmana, bohatera książki „Cudowny chłopak” autorstwa R.J. Palacio. Do tej pory historię Augusta Pullmana poznaliśmy z perspektywy jego samego, Tym razem fragmenty książki przeczytała bibliotekarka Anna Mokwa, w których o Auguście opowiada jego starsza siostra Olivia.

oprac. Marcin Warmke