A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Strefa Kibica w Bibliotece! Polska – Senegal godz. 17:00. Zapraszamy!

Mundial – Rosja 2018

Strefa Kibica w Bibliotece!

Dziś początek Mistrzostw dla naszej drużyny.

Polska – Senegal godz. 17:00

Od 16:45 w Sali konferencyjnej MBP w Świeciu, Sienkiewicza 4

Duży ekran! Klimatyzacja!

Kibicujcie z nami!

Polska! Biało-Czerwoni!

Biesiada Poetycka 2018

W sobotnie popołudnie – 26 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się Biesiada Poetycka, która jest rozstrzygnięciem każdej kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Jakubika o nagrodę Burmistrza Świecia. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej, Ośrodek Kultury Sportu I rekreacji oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu. Od wielu lat konkurs nosi imię poety, wieloletniego działacza i prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej – Jana Jakubika, który przez długi czas angażował się w organizację konkursu i budowanie jego rangi.

Już po raz XXXIII jury w składzie: Jerzy Wera, Hanna Brzoskowska, Melitta Krzywańska, Nina Romańska i Marcin Warmke spośród 58 autorów, którzy nadesłali swoje prace, wyłoniła laureatów tegoż konkursu. Nagrodę Główną otrzymała Anna Kaszuba z miejscowości Złotoryja.Nagroda za II miejsce przypadła Ewie Jowik z miejscowości Łazy. Nagroda za III miejsce trafiła do rąk Iwony Świerkuli z Warszawy. Natomiast wyróżnienie otrzymał Przemysław Kanarski z Gdańska. Po wręczeniu nagród przez burmistrza Tadeusza Pogodę i przewodniczącego Rady Miejskiej w Świeciu Sławomira Siemaszko nagrodzeni poeci zaprezentowali uczestnikom wydarzenia swoją twórczość. 

Na zakończenie Biesiady Poetyckiej swoje wiersze przeczytała czytelniczka naszej biblioteki - Alicja Kosiedowska. Urodziła się we wsi Targonie-Wity na Podlasiu. Mieszkała na Mazurach na skraju Puszczy Piskiej. Przez wiele lat pracowała w Lidzbarku Warmińskim jak polonistka. Będą na emeryturze postanowiła zamieszkać w naszym mieście, pośród najbliższej rodziny.  Próby tworzenia własnych utworów poetyckich podjęła już podczas pracy zawodowej. Pierwsze z nich ukazały się w Kurierze Lidzbarskim w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W drugiej połowie 2016 r. wydała tomik "Okruchy życia. Wybór wierszy", zawierający około 130 krótkich utworów poetyckich. Z racji, że Biesiada odbywała się w Dniu Matki nie mogło zabraknąć wierszy związanych z tym świętem.

oprac. Marcin Warmke

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych…

W piątek 11 maja odbyło się spotkanie poświęcone twórczości poety, publicysty regionalnego i bibliotekarza Romana Landowskiego. Nakładem Kociewskiego Kantoru Edytorskiego ukazała się książka „Poezje…” zawierające czterysta sześćdziesiąt dwa wiersze Romana Landowskiego. Wśród nich są zarówno dobrze znane utwory dla dorosłych, jak i wiersze dla dzieci czy teksty piosenek, a nawet requiem. Oficjalna premiera tego zbioru miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku. W Świeciu promocja książki odbyła się w ramach „Tygodnia Bibliotek”, gdy obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. To był doskonały czas, aby przypomnieć i przybliżyć sylwetkę wspaniałego regionalisty, poety i bibliotekarza urodzonego w Świeciu nad Wisłą. W spotkaniu wzięli udział znakomici goście: profesor Maria Pająkowska-Kensik, syn poety Janusz Landowski oraz Lech J. Zdrojewski, prezes Fundacji OKO-LICE KULTURY, autor fotografii zamieszczonych w książce.

Słowo pisane zawsze było bliskie sercu poety, dlatego na samym początku zabrzmiała liryka. Jako pierwsza wiersz „Wrzaskliwy strażnik” zaprezentowała w stroju kociewskim - Karolinka Kończyńska, uczennica Szkoły Podstawowej w Czaplach, zdobywczyni I miejsca w kategorii uczniowie klas I-III podczas IX Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. R. Landowskiego w Tczewie. Kolejnym recytatorem był Mikołaj Kończyński z SP w Czaplach, uczestnik wielu konkursów literackich, który recytował wiersz „Dudek”. Następnie uczniowie Szkół Katolickich im. ks. dra Bernarda Sychty w Świeciu przedstawili kilka utworów z tomu „Poezje…”, Hubert Graczyk (zdobywca I miejsca podczas IX Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. R. Landowskiego w Tczewie) wyrecytował wiersz „Dom”, Karolina Goral ujmując za serce szczególnie Pana Lecha Zdrojewskiego deklamowała wiersz „Wracamy”, Karolina Jarzębowska - wiersz „Spojrzenie na Wisłę”, Dawid Kufel utwór „Do chłopca z plastikowym pistoletem”, a jako ostatnia Marietta Rządkowska  deklamowała wiersz „Nad rzeką”.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać nie tylko utworów poetyckich Romana Landowskiego, ale przede wszystkim zobaczyć filmowe wspomnienie oraz posłuchać wspomnień zaproszonych gości. Jako pierwsza zabrała głos profesor Maria Pająkowska-Kensik, która nie tylko przybliżyła postać Romana Landowskiego, ale opowiedziała o jego związkach ze Świeciem. Urodził się w 1937 roku w Świeciu nad Wisłą. Od 1950 roku mieszkał w Tczewie, następnie do końca życia w Czarnej Wodzie. Był ekonomistą, księgarzem, bibliotekarzem, edytorem, pracownikiem upowszechniania kultury, reżyserem zespołów teatralnych, ale przede wszystkim pisarzem, publicystą i regionalistą. Roman Landowski łączy cały region, związany był z trzema ważnymi miejscowościami – Świeciem, Tczewem i Starogardem. Jak wspomniała, był bardzo wrażliwym człowiekiem, co można zauważyć w jego twórczości. Maria Pająkowska-Kensik zaprezentowała także książki pisarza, szczególnie te, w których nawiązuje do naszego miasta: „Okruchy liryczne” i „Powrót do miejsc pamiętanych”. Dodała, że Roman Landowski pozostawił w swoim dorobku 14 książek m. in. „Bedeker Kociewski”, był też twórcą „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”, którego właśnie ukazał się już 100 numer. Za swoją działalność pisarz otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Tczewa, gdzie właśnie w Tczewie na ławeczce można usiąść obok poety.

Następnie Janusz Landowski syn poety podzielił się swoimi wspomnieniami, szczególnie jak zapamiętał swojego ojca. Podkreślił, że: Spotkanie w Bibliotece w Świeciu, w rodzinnym mieście mojego ojca jest dla mnie - syna bardzo ważne. Jak wspomniał pomysł wydania książki narodził się już po śmierci poety. Ojciec był bardzo skromny i dość skryty, trudno było wyciągnąć od niego to, nad czym obecnie pracuje. Po jego śmierci przeszukując biurko znalazłem wiele niedokończonych rzeczy. Janusz Landowski opowiedział również jak wyglądała praca nad wydaniem tego niezwykłego tomu poezji. Podkreślił, że duży wkład wniósł profesor Uniwersytetu Gdańskiego Edward Jakiel, który dokonał opracowania tej pozycji. Dodał, że tom poezji zawiera zarówno teksty poetyckie zarówno te wcześniej wydane jak i te dotąd niepublikowane. Ponadto z książce znalazły się fotografie pejzaży kociewskich autorstwa Lecha Zdrojewskiego, artysty plastyka i fotografika ze Zblewa. Jak powiedział: To właśnie Lech Zdrojewski czuwał nad oprawą graficzną całej publikacji. Na zakończenie głos zabrał nasz trzeci gość - Lech Zdrojewski, który podzielił się swoimi wrażeniami z pracy nad książką. Wspomniał, że ten tom poezji ma w pełni znamiona monografii popularno-naukowej: Ta książka to poetycki życiorys człowieka… Czuć w niej obecność Romana… Kociewie to piękna ziemia, którą opisują tacy ludzie jak Roman. Dodał, że poezja Romana Landowskiego To świetnie wyważona relacja między obrazem a tekstem zaklętym w literkach.

Na zakończenie nasi goście podziękowali recytatorom za wspaniałe przedstawienie poezji Romana Landowskiego, a każdy chętny mógł nabyć tom poezji oraz zdobyć autografy. Nie obyło się bez prezentów, bowiem Janusz Landowski przekazał do naszej biblioteki dwa egzemplarze książki. Ważne jest, aby po przez tego typu spotkania przypominać dorobek słynnych, a czasem zapomnianych mieszkańców Ziemi Świeckiej, bowiem „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Zachęcamy więc do lektury tej antologii poetyckiej, ale również i pozostałych książek Romana Landowskiego, szczególnie tych zawierających ślady związków z naszym miastem.

oprac. Marcin Warmke

Strona 1 z 88