Ruszają zapisy!

NieZasypiajGłówny 679x960

Znają się na finansach

Seniorzy ze Świecia uczestniczyli w kursie e-learningowym związanym z finansami i bankowością elektroniczną. Grupa 25 osób miała okazję doskonalić swoje umiejętności związane z zarządzaniem domowym budżetem.

Kurs był skierowany do osób po 50. roku życia. Składał się z pięciu spotkań, podczas których uczestnicy odkrywali tajniki wiedzy ekonomicznej pod kierunkiem bibliotekarzy, przygotowanych do przeprowadzenia kursu podczas szkoleń. Dowiedzieli się, między innymi jak racjonalnie planować wydatki, w jaki sposób bezpiecznie robić zakupy przez Internet, jak posługiwać się e-kontem i na co zwrócić uwagę biorąc kredyt lub decydując się na założenie lokaty.

Biblioteka zrealizowała szkolenie dzięki udziałowi w 5 edycji projektu „O finansach w bibliotece”, prowadzonej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt był realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski, tylko co czwarty mieszkaniec Polski powyżej 55. roku życia korzysta z bankowości elektronicznej, a jedynie 17% osób z tej grupy wiekowej płaci przez Internet rachunki.

oprac. Katarzyna Krzemińska

Zapraszamy do udziału w NARODOWYM CZYTANIU „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego - 8 września od godz. 10:00

Zapraszamy do udziału w NARODOWYM CZYTANIU

„Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

w sobotę 8 września od godz. 10:00

przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu

Nasza Biblioteka już po raz piąty włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości lekturą NC jest „Przedwiośnie”, ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia, oraz powieść doczekała się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Pracownicy Biblioteki zapraszają wszystkich mieszkańców Świecia i okolic do udziału w tej zacnej akcji, wzmacniającej poczucie wspólnej tożsamości, tworzenia wspólnoty lokalnej i narodowej przynależności.

Chętne osoby mogą zgłaszać się do 31 sierpnia

w Wypożyczalni dla Dorosłych i Wypożyczalni dla Dzieci

głównej siedziby MBP w Świeciu (Sienkiewicza 4)

oraz telefonicznie pod numerem 52 333 48 13, 52 333 48 14

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę”Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Serdecznie Zapraszamy!