Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz. Kultura jest z Tobą

KNW baner 1

Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu uczestniczy w projekcie „KULTURA NA WIDOKU”. Zachęcamy do korzystania z darmowych książek!

Kultura Na Widoku to projekt, który dając dostęp do kilkuset utworów pokazuje niezwykle bogactwo legalnych źródeł i udowadnia, że kultura jest na wyciągnięcie ręki. Sercem projektu jest strona internetowa na którą prowadzą także plakaty z propozycją kulturalną, dzięki nim szybko i wygodnie -  za pomocą linków i kodów QR – uzyskamy bezpłatny dostęp do muzyki, filmów, audiobooków i wirtualnych spacerów po wybranych muzeach i galeriach świata.

Utwory w Kulturze Na Widoku adresowane są do wszystkich grup wiekowych. Akcja wychodzi naprzeciw współczesnemu odbiorcy, który coraz częściej szuka muzyki, filmów i książek w Internecie. Jak dowodzą badania brak wiedzy o bogactwie legalnych zasobów powoduje, że Polacy (często nieświadomie) sięgają do pirackich serwisów. Kultura Na Widoku to także prezentacja, które dają dostęp do kultury w sposób zgodny z prawem i wolą twórców.

Czasem warto włożyć trochę wysiłku, by przekonać się, że kultura w sieci nie musi być droga. Ale na pewno powinna być legalna. - mówi Wojciech Malajkat

Co znajdziemy na Plakacie?

Między innymi najnowsze płyty Patrycji Markowskiej, Darii Zawiałow, Sarsy, Taco Hemingwaya, niezwykły koncert O.S.T.R i muzykę z filmu o Michalinie Wisłockiej „Sztuka kochania”. Dla dzieci są nastrojowe kołysanki („Mała płyta” Jerza Igora) czy „Papparapa” Joanny Jabłczyńskiej. Do posłuchania również audiobooki, na przykład wielokrotnie nagradzana powieść „Lala” Jacka Dehnela czy adresowana do dzieci książka „Masz prawa człowieku”. Na wielbicieli kina czeka wybór filmów polskich reżyserów – m.in. „Dług” Krzysztofa Krauzego, „Dzień świra” Marka Koterskiego i „Uwikłanie” Jacka Bromskiego. Poza tym filmy zagraniczne, a wśród nich „Iron Sky”, „Weronika postanawia umrzeć”, „Niebo nas Sacharą” i „Lato muminków”. Podróżnicy znajdą tu możliwość wirtualnego odwiedzenia wyjątkowych muzeów i galerii. Plakat odsyła również do strony www.kulturanawidoku.pl  z dostępem do ponad 1000 utworów.

Kultura na Widoku, pokazuje, że istnieje szansa na to, by uczciwie, bezpłatnie lub
w niskiej cenie ściągnąć i przeczytać książkę, obejrzeć film, posłuchać dobrej muzyki.  – mówi Danuta Stenka

Projekt sprzyja niwelowaniu barier w dostępie do filmu, książek, muzyki i zwiedzania świata. Pobudza i zachęca do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Projekt dofinansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury.

Partner strategiczny: Firma GLS, która dostarcza plakaty Kultury Na Widoku.

Partnerzy: Urząd Miasta Rzeszowa, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, PKP Intercity, AMS, Gargulio, M.R. Sound, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, Kawałek Świata – Media, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ