Biesiada Poetycka 2018

W sobotnie popołudnie – 26 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się Biesiada Poetycka, która jest rozstrzygnięciem każdej kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Jakubika o nagrodę Burmistrza Świecia. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej, Ośrodek Kultury Sportu I rekreacji oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu. Od wielu lat konkurs nosi imię poety, wieloletniego działacza i prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej – Jana Jakubika, który przez długi czas angażował się w organizację konkursu i budowanie jego rangi.

Już po raz XXXIII jury w składzie: Jerzy Wera, Hanna Brzoskowska, Melitta Krzywańska, Nina Romańska i Marcin Warmke spośród 58 autorów, którzy nadesłali swoje prace, wyłoniła laureatów tegoż konkursu. Nagrodę Główną otrzymała Anna Kaszuba z miejscowości Złotoryja.Nagroda za II miejsce przypadła Ewie Jowik z miejscowości Łazy. Nagroda za III miejsce trafiła do rąk Iwony Świerkuli z Warszawy. Natomiast wyróżnienie otrzymał Przemysław Kanarski z Gdańska. Po wręczeniu nagród przez burmistrza Tadeusza Pogodę i przewodniczącego Rady Miejskiej w Świeciu Sławomira Siemaszko nagrodzeni poeci zaprezentowali uczestnikom wydarzenia swoją twórczość.

Na zakończenie Biesiady Poetyckiej swoje wiersze przeczytała czytelniczka naszej biblioteki - Alicja Kosiedowska. Urodziła się we wsi Targonie-Wity na Podlasiu. Mieszkała na Mazurach na skraju Puszczy Piskiej. Przez wiele lat pracowała w Lidzbarku Warmińskim jak polonistka. Będą na emeryturze postanowiła zamieszkać w naszym mieście, pośród najbliższej rodziny.  Próby tworzenia własnych utworów poetyckich podjęła już podczas pracy zawodowej. Pierwsze z nich ukazały się w Kurierze Lidzbarskim w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W drugiej połowie 2016 r. wydała tomik "Okruchy życia. Wybór wierszy", zawierający około 130 krótkich utworów poetyckich. Z racji, że Biesiada odbywała się w Dniu Matki nie mogło zabraknąć wierszy związanych z tym świętem.

oprac. Marcin Warmke