KLAUZULA INFORMACYJNA
w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. w  sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, informujemy:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu ul. Sienkiewicza 4, tel. 52 333 48 10, faks 52 333 48 15, e-mail kontakt@bibliotekaswiecie.pl
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych z którym można kontaktować się we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych: tel. 607 753 475, e-mail: daneosobowe24h@wp.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu możliwości wykonania przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu ustawowych zadań publicznych oraz realizacji umów.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych mogą być organy publiczne lub podmioty działające w zakresie i celach, które wynikają z przepisów prawa.
 5. Posiada Pani/Pan prawo do:
  - uzyskania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, chyba że przepisy RODO będą stanowiły inaczej;
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego, jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie odbywało się na podstawie wyrażonej zgody, ma Pani/Pan prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez Administratora zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa. 

 

A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

NARODOWE CZYTANIE 2018 w Świeciu

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania miała wyjątkowy charakter. W związku z Jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Powieść czytano w sobotę 8 września w 2930 miejscach, między innymi w bibliotekach, muzeach, szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach i domach opieki społecznej oraz w 142 teatrach.

W Świeciu Narodowe Czytanie odbyło się tym razem przed gmachem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, aby architekturą budynku nawiązać do szklanych domów Żeromskiego. Nasza Biblioteka już po raz piąty włączyła się w ogólnopolską akcję, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa. Tego dnia wszyscy uczestnicy otrzymali nie tylko pamiątkową pieczęć wykonaną na tę okoliczność, ale także kotyliony.

We wspólnym czytaniu Przedwiośnia wzięli udział samorządowcy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie świeckich szkół, znane osoby związane z różnymi dziedzinami życia społecznego naszego miasta, sympatycy biblioteki oraz nasi wierni czytelnicy. Wstępem do lektury Przedwiośnia był list od prezydenta Andrzeja Dudy, który przeczytała Beata Szymańska, dyrektor MBP w Świeciu.

Następnie bibliotekarz Marcin Warmke, zapraszał do czytania poszczególne osoby. Początek powieści przeczytał burmistrz Tadeusz Pogoda, po nim kolejne fragmenty czytali: Krzysztof Kułakowski, zastępca burmistrza, Jerzy Wójcik, przewodniczący rady miejskiej, Barbara Studzińska, wicestarosta powiatu świeckiego, Iwona Karolewska, sekretarz starostwa, Dariusz Woźniak, skarbnik powiatu, Ewa Joachimiak radna i dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, radny Adam Cieślak, Joanna Szamocka, współwłaściciel przedszkola Lwiątko, Przemysław Krzyżanowski, dyrektor Zespołu Szkół Menedżerskich, Alina Kot-Czerwińska, dyrektor Biblioteki Powiatowej, Ariel Stawski, kierownik Parku Wodnego, Mirosław Sejkowski, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, Małgorzata Cardona-Kocikowska, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu, nauczyciele: Hanna Kalinowska, Joanna Biniecka, Cecylia Szupryczyńska, Anna Łucarz, Wojciech Wilkowski; dziennikarz gazety Nowe Świecie Maciej Ciemny, Michał Goliński reprezentujący Ośrodek Kultury i Rekreacji w Świeciu, Józef Szydłowski, prowadzący Klub Miłośników Historii „KaMuH” oraz uczniowie I LO w Świeciu: Aleksandra Czubkowska, Klaudia Wirkus, Klaudia Pik, Igor Jażdzewski. Wśród czytających nie mogło zabraknąć sympatyków i czytelników biblioteki, m.in. czytali: Iwona Kuffel, Anna Rimell, Irena Osińska, Maria Jereczek i Izabella Adamczyk - członkini Dyskusyjnego Klubu Książki. Zjawił się także Rycerz Michał z naszego Zamku krzyżackiego, który w pełnym rynsztunku czytał kolejne wersy powieści. Na zakończenie Narodowego Czytania fragmenty Przedwiośnia przeczytali pracownicy Biblioteki: Magdalena Kaszubowska, bibliotekarka z Fili nr 5 oraz Beata Szymańska, dyrektor MBP.

Okazuje się, że Narodowe Czytanie inspiruje naszych czytelników do czytania z podziałem na role. Fragment tejże powieści zaprezentowało wspaniałe trio: Hanna Kalinowska, jako towarzyszka Karyla, Mirosław Sejkowski, jako towarzysz Mirosław oraz Michał Brdak, jako Cezary Baryka.

Stefan Żeromski opisał w powieści losy przybyłego do Polski z Imperium Rosyjskiego Cezarego Baryki. Jego pierwsze kroki w nowym miejscu, postawę i wybory. To też opowieść o Polsce, która kształtowała się na nowo po okresie rozbiorów. Dlatego w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, taki dobór lektury nie był przypadkowy. Choć przytoczone zostały fragmenty z początku powieści to mamy nadzieję, że były one zachętą do przeczytania całości Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu składa podziękowania wszystkim, którzy czytali z nami Przedwiośnie lub w jakikolwiek sposób włączyli się do akcji. Szczególne podziękowania należą się wolontariuszkom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu: Kindze, Patrycji i Justynie z IV TE, które bardzo chętnie pomagały w trakcie Narodowego Czytania w Świeciu.

oprac. Marcin Warmke

Komentarzy (0)

Cancel or