Dzień Głośnego Czytania

lp pazdziernik 1575x1050

W sobotę 29 września przypadał Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który w naszej Bibliotece obchodziliśmy 1 października podczas Literackiego poniedziałku. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, a data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci, bowiem czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

Po wakacyjnej przerwie Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „TWON” w Świeciu odwiedzili naszą bibliotekę by wysłuchać kolejnych fragmentów powieści młodzieżowej „Szósta klepka” z cyklu Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz.

Kolejne perypetie głównej bohaterki książki Celestyny Żak zwanej cielęciną, przeczytała znakomita lektorka, członkini Dyskusyjnego Klubu Książki Pani Izabella Adamczyk. Pani Iza wśród podopiecznych zyskała bardzo dużą sympatię. Nie tylko chętnie wysłuchali fragmentu książki, ale wraz z Panią Izą wymienili się wrażeniami z minionych wakacji.

Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej mieli również okazję obejrzeć wystawę „Zobaczyć Tłumacza”, która składa się z serie portretów tłumaczy literatury wykonanych przez gdańską fotografkę Renatę Dąbrowską. Wystawa jest zaproszeniem do zajrzenia za kulisy powstawania najciekawszych przekładów literackich ostatnich lat i prezentuje tłumaczy literatury, przekładających z najróżniejszych języków.

Kolejne nasze spotkanie zaplanowane jest na 15 października.

oprac. Marcin Warmke

Użytkowników: