WYSTAWA FOTOGRAFICZNA - MALTA

kolaż 1575x1050

W poniedziałek 28 października odbyło się spotkanie z Sebastianem Glazińskim, radnym Rady Miejskiej w Świeciu i nauczycielem, który to opowiedział o kraju najbardziej wysuniętym na południe Europy, jakim jest Malta. Spotkanie to, było podsumowaniem projektu finansowanego z funduszy europejskich „Między przedmiotowa współpracaw nauczaniu języków obcych – wyzwaniem dla nowoczesnej szkoły”. Uczestnicy nie tylko mieli okazję wysłuchać ciekawej opowieści o Malcie, ale również obejrzeć ciekawą wystawę fotografii przedstawiającą te wyspiarskie państwo.

W ramach projektu w trzech wyjazdach na Maltę uczestniczyło ośmiu nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Świeciu, w tym Sebastian Glaziński. Dzięki bogatej prezentacji zdjęć i ciekawej opowieści, mieliśmy okazję bliżej poznać archipelag Wysp Maltańskich. Sebastian Glaziński przybliżył historię i bogatą kulturę Malty, która ze względu na swoje położenie pomiędzy Europą a Afryką, stanowi swoisty tygiel kulturowy. Jak wspomniał w architekturze czy języku widoczne są wpływy brytyjskie, francuskie, tureckie i północnoafrykańskie.  Oczywiście w jego opowieści nie mogło zabraknąć licznych atrakcji turystycznych Malty, Gozo i Comino, takich jak plażowy raj z cieśniną Błękitna Laguna oraz z Kryształową Laguną, wioskę Mellieha ze słynną Popeye Village czy imponującą stolice Malty - Vallettę.

Uczestnicy mieli okazję również zobaczyć kilka najnowszych zdjęć zapowiadających cykl fotografii „Świecie z lotu ptaka”.

Ostatnim punktem spotkania była wystawa fotografii oraz słodki poczęstunek. Spotkanie zakończyły ciekawe rozmowy, a także wspólne pamiątkowe zdjęcia. Podczas prelekcji Sebastian Glaziński podkreślił, że tego typu wyjazdy są bardzo kształcącei otwierające na inne kultury, a poznawanie innych kultur przyczynia się do tego, że stajemy się bardziej tolerancyjni.

Wystawę zdjęć Sebastiana Glazińskiego będzie można oglądać w Bibliotece do połowy listopada, do czego bardzo gorąco zachęcamy!

oprac. Marcin Warmke