A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!



Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Marie Benedict „Pani Einstein”

logo dkk duze

dkk lipiec 1680x845

W lipcu podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Marie Benedict „Pani Einstein”. Okazało się, że była to bardzo intrygująca lektura, bowiem przedstawia, kim była żona genialnego noblisty, a także jak Albert Einstein zyskał światową sławę.

Marie Benedict jest prawnikiem z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. Jest absolwentką studiów magisterskich w Boston College ze szczególnym uwzględnieniem Historii i Historii Sztuki, a także absolwentką studiów wyższych z Boston School of Law. Autorkę ciekawią ukryte historie kobiet, dlatego postanowiła opowiedzieć historię Milevy Marić, wybitnej kobiety, której blask przyćmił jej mąż Albert, a także rolę, jaką mogła odegrać w jego teorii. Benedict w swojej książce podważa przekonanie, że autorem teorii względności jest Albert Einstein. Jak stwierdzili Klubowicze w historii mamy wiele przypadków, gdy żony słanych osób, żyją w cieniu swoich mężów, przykładem jest np. żona Herberta czy Beksińskiego, podobnie jak Mileva „Mitza” Marić Einstein. Klubowicze z dużym zainteresowaniem śledzili losy Milevy. Jak zauważyli nie miała ona łatwego życia. Kobieta niezwykle inteligentna, urodziła się w grudniu 1875 roku w miejscowości Titel w Serbii, (wtedy była częścią Austro-Węgier). Na skutek komplikacji przy porodzie miała uszkodzony staw biodrowy i do końca życia kulała.

Czytaj więcej: Marie Benedict „Pani Einstein”

Każde trudne dzieciństwo jest jak niewidzialny wróg: nigdy nie wiadomo, kiedy uderzy…

logo dkk duze

DKK czerwiec 1680x856

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło na dyskusji o książce „Koniec samotności” Benedicta Wellsa. Naszą dyskusję rozpoczęła piosenka Haliny Frąckowiak „Jak pięknie by mogło być”, która idealnie wpisuje się w tematykę omawianej powieści. Benedict Wells to pseudonim niemieckiego pisarza młodego pokolenia. Urodził się, jako Benedict von Schirach, jest wnukiem Baldura von Schiracha, wysokiego rangą nazistowskiego funkcjonariusza i bliskim krewnym kilkorga niemieckich intelektualistów. Pisarz przyjął nazwisko od Homera Wellsa, bohatera „Regulaminu tłoczni win” Johna Irwinga, aby go nie kojarzono z dziadkiem. Swoją pierwszą książkę napisał w wieku 19 lat to jego debiut literacki określany jest powieścią „Ostatnie lato Becka”, która ukazała się w 2008 roku i została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków. Wells jest jednym z najbardziej poczytnych młodych pisarzy w Niemczech, otrzymał najważniejszą nagrodę literacką Bawarii. Powieść „Ostatnie lato Becka” została zekranizowana oraz otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Każde trudne dzieciństwo jest jak niewidzialny wróg: nigdy nie wiadomo, kiedy uderzy…

Zapraszamy na spotkanie DKK 25 lipca o godz. 16:00

Ostatnio zaktualizowane6 1485x1050

Zapraszamy na spotkanie DKK 27 czerwca o godz. 16:00

Desktop 743x1050

Strona 1 z 31