KLAUZULA INFORMACYJNA
w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. w  sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, informujemy:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu ul. Sienkiewicza 4, tel. 52 333 48 10, faks 52 333 48 15, e-mail kontakt@bibliotekaswiecie.pl
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych z którym można kontaktować się we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych: tel. 607 753 475, e-mail: daneosobowe24h@wp.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu możliwości wykonania przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu ustawowych zadań publicznych oraz realizacji umów.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych mogą być organy publiczne lub podmioty działające w zakresie i celach, które wynikają z przepisów prawa.
 5. Posiada Pani/Pan prawo do:
  - uzyskania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, chyba że przepisy RODO będą stanowiły inaczej;
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego, jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie odbywało się na podstawie wyrażonej zgody, ma Pani/Pan prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez Administratora zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa. 

 

A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

„Każdy patrzy na świat w inny sposób”

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

DDK MARZEC 1680x945

Podczas marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu, Klubowicze za sprawą książki Torbjorna Faerovika „Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu” odbyli podróż nie tylko przez dwa kontynenty, ale była to również podróż w czasie. Przedmiotem naszej dyskusji była znakomita książka „Orient Express”, w której autor Torbjorn Faerovik norweski historyk i pisarz postanowił wybrać się w podróż, jaką odbywali dawniej pasażerowie słynnego pociągu. Faerovik przez wiele lat był dziennikarzem: wyspecjalizowany w tematyce dalekowschodniej, wieloletni zagraniczny korespondent norweskiej agencji informacyjnej NTB, telewizji NRK i dziennika „Arbeiderbladet”.

Ponad 100 lat temu. W 1883 roku, Orient Express wyruszył w pierwszą podróż z Paryża do Stambułu lub Konstantynopola, jak miasto nazywało się do 1930 roku.  Rewolucja kolejowa w Europie w XIX stuleciu otworzyła całkiem nowe horyzonty. Ludzie, którzy przez wieki żyli odizolowani, nagle zyskali możliwość podróżowania do odległych miejsc. Pociąg był symbolem komfortu i bogactwa. Luksusowe wagony sypialne i wagony restauracyjne słynące ze swej kuchni sprawiły, że pociągiem podróżowały osoby arystokratycznego pochodzenia, dyplomaci i ludzie biznesu. Wyruszał z Paryża i jego trasa wiodła przez Budapeszt, Belgrad, Bukareszt, Konstancę nad Morzem Czarnym do Stambułu. Ostatni kurs legendarnego pociągu miał miejsce w grudniu 2009 roku. Pomysł napisania książki narodził się właśnie podczas podróży koleją z Aszchabadu w Turkmenistanie do Astany w Kazachstanie. Choć Orient Express już nie kursuje to Torbjorn Faerovik postanowił wybrać się w podróż tymi samymi torami, co prawda nie z Paryża do Stambułu, ale z Londynu do Samarkandy, w przedłużoną trasę Orient Expressu z historią w tle. Wyruszył wiosną z Londynu i w ciągu dwóch miesięcy przemierzył 12 krajów, 22 miasta, docierając do historycznej Samarkandy. I tak powstała niezwykła opowieść jego podróży.

Ten fascynujący reportaż wywołał bardzo ciekawą i żywą dyskusję podczas spotkania. Klubowicze byli zachwyceni tą lekturą, bo dzięki niej odbyli niezwykłą podróż, jak podkreślili była to podróż w czasie i w przestrzeni. Jak się okazało niektóre opisane miejsca, szczególnie te europejskie, Klubowicze mieli okazję sami zwiedzić, przez co chętnie dzielili się własnymi wrażeniami. Autor w swojej książce porusza wiele tematów, jest prawdziwym obserwatorem nie tylko odwiedzanych miejsc, ale szczególnie spotykanych ludzi. Klubowicze podkreślili, że Faerovik w znakomity sposób opisuje swoje przystanki w podróży. W książce znajdziemy wiele informacji nie tylko o architekturze, zabytkach, ale przytacza wiele ciekawych faktów z historii, polityki życia kulturalnego danego miejsca. Klubowiczów zaskoczyły wątki dotyczące znanych postaci. Jak zauważyli, każde miejsce przedstawione jest przez pryzmat znanych ludzi, zarówno tych współczesnych jak i z epoki, przeczytamy m.in. o Dickensie, Ibsenie, Zweigu, Cesarzowej Sisi, Hitlerze i innych dyktatorach, którzy odcisnęli swoje piętno na kartach historii. Oczywiście, jeżeli chodzi o Orient Express to nie mogło zabraknąć Agathy Christie, autor wyjaśnia, co prawdopodobnie zainspirowało brytyjską królową kryminałów do napisania „Morderstwa w Orient Expressie”.

Lektura tej książki zachęciła Klubowiczów do podróżowania. Jednym przypomniała odwiedzone miejsca, innych zaś zmotywowała do zgłębienia wiedzy na temat przedstawionych miejsc, a być może do zaplanowania ciekawej podróży. Klubowicze z dużym zaciekawieniem przeczytali rozdziały poświęcone Rumunii, Bułgarii i Turcji. Jak stwierdzili, szczególnie odkrywcza dla nich była część książki dotycząca krajów środkowoazjatyckich, o których jeszcze mało wiemy. 

„Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu” to książka dla każdego, bowiem każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Napisana gawędziarskim nienużącym językiem, a opisany świat z okien najsłynniejszego pociągu z pewnością jest barwny i bardzo ciekawy.

Naszą dyskusję zakończyła prezentacja zdjęć z wycieczki do Turcji, którą przygotowała nasz Klubowiczka p. Celina. Mieliśmy okazję zobaczyć nie tylko fascynujący Stambuł, ale również ciekawe zakątki Turcji. 

Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

herbUMik 2012 logo maleNPRC malinowy

Zapraszamy 26 marca o godz. 16:00 na spotkanie DKK w bibliotece głównej

Ostatnio zaktualizowane10 743x1050

Cudowny świat Auggiego Pullmana

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

dkk luty 1680x945

            Podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu poprzez lekturę książki „Cudowny chłopak” Klubowicze dołączyli do miliona czytelników, którzy pokochali Augusta Pullmana, zwykłego dzieciaka z niezwykłą twarzą. „Cudowny chłopak” to inspirująca i pełna ciepła opowieść o przyjaźni, rodzinie i sile, którą ma w sobie każdy z nas. Powieść ta to bestseller „New York Timesa”, która odniosła międzynarodowy sukces, została opublikowana w 45 krajach i sprzedała się w ponad 6 milionach egzemplarzach. Zachęcające do czynienia dobra i bycia życzliwym przesłanie książki stało się inspiracją do zorganizowania kampanii społecznej o nazwie „Choose Kind”, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i poparciem ze strony zarówno dzieci, jak i dorosłych, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Na motywach powieści został nakręcony film o tym samym tytule, wyreżyserowany przez Stephena Chbosky'ego, a w główne role wcielili się: Julia Roberts, Owen Wilson oraz Jacob Tremblay.

Postać Augusta Pullmana stworzyła Raquel Jaramillo Palacio, amerykańska autorka pochodząca z rodziny o korzeniach kolumbijskich. Urodziła się 13 lipca 1963 roku w Nowym Jorku, wraz z mężem, dwoma synami i dwoma psami mieszka na nowojorskim Brooklynie. Pisarka ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania na Manhattanie, a także Parsons School of Design, gdzie rozwijała swoje umiejętności ilustratorskie. Zaprojektowała tysiące okładek dla rzeszy pisarzy tworzących zarówno w gatunku fikcji literackiej, jak i prozy non-fiction. Książka „Cudowny chłopak” to jej debiut powieściowy.

Co tak niezwykłego kryje się w osobie Augusta Pullmana? Sam o sobie mówi: Nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko. I nie mija się z prawdą, bo przecież na widok „zwykłego” dziesięciolatka młodsze dzieci nie uciekają z krzykiem, a starsze i dorośli nie odwracają głowy z obrzydzeniem lub przerażeniem. Gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu, którego ma zdeformowaną twarz z pewnością jego życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Zanim skończył dziesięć lat, przeszedł dwadzieścia siedem operacji. Niezwykły wygląd Augusta sprawia, że ludzie gapią się na niego, ale chłopiec jest do tego przyzwyczajony. Z powodu operacji spędził sporo czasu w szpitalu, dlatego do tej pory uczył się w domu, przez co miał utrudniony kontakt z rówieśnikami. Jego jak i całej rodziny życie zmienia się z chwilą, gdy rozpoczyna naukę w piątej klasie w publicznej szkole, gdzie musi zmierzyć się ze światem rówieśników i starszych uczniów. Spotyka się z wykluczeniem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. August ma świadomość tego, że bardzo różni się od innych dzieci. Jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem, uwielbia grę na xboxie i swoją suczkę Daisy, a na punkcie Gwiezdnych wojen ma prawdziwego fioła. Jego ulubionym bohaterem jest Jango Fett. Miał nawet kiedyś warkoczyk z tyłu głowy, niczym prawdziwy padawan. August nie zabiega o względy kolegów i nikomu się nie narzuca. Z biegiem czasu oni sami zmieniają swoje nastawienie względem niego. Kontakt z rówieśnikami odmienia nie tylko Augusta, ale przede wszystkim tych, którzy mu najbardziej dokuczali.

Książka bardzo spodobała się Klubowiczom. Określili ją, jako familijną opowieść o rodzinie, przyjaźni i co najważniejsze mówiącą tolerancji. Choć napisana jest prostym językiem, a rozdziały są bardzo krótkie, to historia Auggiego uczy wrażliwości na drugiego człowieka. Stwierdzili, że jest to doskonała lektura dla młodszego czytelnika, bowiem pełni rolę dydaktyczno-moralizatorską. Jedyny zarzut do książki to, że jest trochę zbyt amerykańska i niestety odbiega od polskich realiów. Jak podkreślili Klubowicze w książce zabrakło przeżyć rodziców, szczególnie matki Augusta.

Niestety bycie odmieńcem we współczesnym świecie bywa bardzo trudne. Spora część osób jeszcze musi nauczyć się, że inny nie znaczy gorszy ode mnie. Nie musimy od razu okazywać współczucia, po prostu nie odrzucajmy takich osób i traktujmy je normalnie. Nasza dyskusja dotyczyła również tego jak w naszym środowisku spostrzegane są osoby okaleczone. Klubowicze chętnie dzieli się własnymi obserwacjami i doświadczeniami.

W dzisiejszym świecie tak bardzo skupiamy się na tym, co zewnętrzne, widoczne, łatwe do ocenienia, że coraz trudniej nam zauważać to, kim ludzie są naprawdę, w środku, co przeżywają, z jakimi emocjami się borykają. „Cudowny chłopak” to opowieść o tym, że bycie dobrym dla innych ludzi naprawdę się opłaca. August walcząc o normalność dla siebie, mimochodem zmienia życie innych i to na lepsze.

„Cudowny chłopak” R.J. Palacio zachęcił Klubowiczów do lektury kolejnej książki „Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie”, która dopełnia historię niezwykłego chłopca, jakim jest August Pullman. Podsumowując książkę „Cudowny chłopak” powinien przeczytać każdy! Naprawdę warto!

           Marcin Warmke
(moderator DKK w Świeciu)

herbUMik 2012 logo maleNPRC malinowy

Zapraszamy 26 lutego o godz. 16:00 na spotkanie DKK w bibliotece głównej

cudowny chłopak 1485x1050

Strona 1 z 40