Michał Wójcik „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki. Śledztwo dziennikarskie”

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło na rozmowie o książce Michała Wójcika „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki. Śledztwo dziennikarskie”. Członkowie DKK mieli okazję spotkać się z autorem książki podczas spotkania autorskiego, które miało miejsce 13 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu. Klubowicze są pod ogromnym wrażeniem daru opowiadania, ale szczególnie wiedzy historycznej Michała Wójcika. Dziennikarz, przede wszystkim znakomity historyk zyskał czytelników swoich książek, bowiem Klubowicze deklarowali, ze chętnie sięgną po inne pozycje autorstwa Michała Wójcika, szczególnie po wywiad rzekę z Zofią Posmysz „Królestwo za mgłą”.

Wstępem do dyskusji o książce „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg…” były fragmenty filmu „Na Sybir”, którego akcja rozgrywa się w Wieńcu w majątku Kronenbergów, o którym autor wspomina w książce. Podczas spotkania w Świeciu dziennikarz zachęcał do obejrzenia tego filmu, aby zobaczyć majątek w całej okazałości. Dodatkowym materiałem do dyskusji była prezentacja zdjęć dotycząca Kronenbergów. W trakcie naszej dyskusji Klubowicze szli tropem Wandy Kronenberg. Jak stwierdzili, najbardziej ciekawa była historia tego szlachetnego rodu. Rodzina Kronenbergów była bardzo zamożna, to jedna najbogatszych polskich rodzin w XIX w. Należały do nich banki, huty, kopalnie, koleje, cukrownie. Swoje włości Kronenbergowie mieli również na Kujawach: majątek w Brzezinach i w Wieńcu. Okazuje się, ze dwie Panie miały okazję zobaczyć te miejsca. O rodzie Kronenbergów wspomniała Pani Basia, która jest pasjonatką historii, okazało się, że niektórzy dopiero po lekturze tej książki dowiedzieli się o Kronenbergach. „Baronówna…” nie okazała się łatwą lekturą, bowiem Klubowicze momentami gubili się w przedstawionych relacjach. Wanda Kronenberg – bohaterka książki Michała Wójcika, jako panienka z dobrego domu, dziedziczka fortuny, kobieta szpieg nie przypadła do gustu Klubowiczom. Jak stwierdzili autor chciał ją ukazać w pozytywnym świetle, oni mają całkiem odmienny obraz. Jako agentka pisała raporty dla Gestapo, Abwehry, Sipo, NKWD i AK, w archiwach zachowały się 25 meldunki. Jaka była naprawdę Baronówna? Jak powiedział autor podczas spotkania autorskiego tego już się nie dowiemy. Polskie podziemie postrzegało ją, jako niemal wampira, kobietę, która hurtowo zabija dzielnych AK-owców czy komunistów, a pomagają jej w tym czarni gestapowcy. Wojskowe Sądy Specjalne wydały na nią wyrok śmierci, czy słusznie? Czterokrotnie próbowano ją zlikwidować. Zginęła w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, rozstrzelana przez AK-owców pod zarzutem współpracy z NKWD i Gestapo oraz infiltracji Komendy Głównej AK. Okazuje się, że samych wersji jej śmierci jest kilka, a każda wykluczająca się. Czy faktycznie oszukiwała wszystkich, grała twardzielkę, czy może to był jej sposób na przetrwanie? W świetle zgromadzonych materiałów można tylko snuć domysły. Klubowicze na obronę bohaterki jednogłośnie stwierdzili, że Baronówna było niezwykle inteligentna, ale i sprytna, umiejętnie korzystała z e swoich atutów: urody, wykształcenia i pochodzenia.

Z pewnością warto było sięgnąć po tę książkę, tym bardziej, że jak nadmienili autor szukając śladów, materiałów o Wandzie Kronenberg wykonał tytaniczną pracę. Według nich adekwatny jest podtytuł książki, bowiem „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki” to swoiste śledztwo dziennikarskie.

Na zakończenie spotkania Klubowicze chętnie wymienili się wrażeniami z ostatnio przeczytanych książek, tych spoza DKK, polecali sobie konkretne książki, które warto przeczytać.

Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

W lipcu: przerwa wakacyjna

Następne spotkanie odbędzie się:

28 sierpnia o godz. 16:00

Przedmiotem dyskusji będzie książka:

Remigiusza Grzeli „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”.

Użytkowników:
Artykułów: