„Komeda. Osobiste życie jazzu”

ZDJĘCIA KOLAŻ 1575x1050

logo dkk

„Komeda. Osobiste życie jazzu” – poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną miłością

Jesienne październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu tym razem miało charakter muzyczny. W klimacie muzyki jazzowej dyskutowaliśmy o najnowszej książce Magdaleny Grzebałkowskiej „Komeda. Osobiste życie jazzu”. Reporterka, autorka bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny” oraz „1945. Wojna i pokój”, laureatka Nike Czytelników 2016 tym razem zabiera czytelników w świat muzyki, muzyki innej, wymagającej, kolorowej, będącej formą wolności.

Zanim przeszliśmy do dyskusji, Klubowicze mieli okazję wysłuchać prawdziwej perełki, fragmentu ballady „Nim wstanie dzień” oczywiście skomponowanej, ale i wykonanej przez Krzysztofa Komedę. Wykonanie tej piosenki przez samego Komedę pokazuje, że miał duży dystans do siebie i osobliwe poczucie humoru. Następnie wspólnie obejrzeliśmy fragmenty filmu „Komeda – muzyczne ścieżki życia”. Dokument ten mówi, o lekarzu, pianiście jazzowym i kompozytorze, twórcy muzyki do 65 filmów, m.in. kultowych dzieł Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Skolimowskiego czy Janusza Morgensterna. Pokazuje muzyczne fascynacje jazzmana, życie w komunistycznej Polsce, a także sprzeciw wobec władzy, który manifestował się przede wszystkim w swojej twórczości. W filmie Komedę wspomina jego żona i siostra oraz Jerzy Skolimowski, Roman Polański, Andrzej Krakowski, Tomasz Stańko i Jorgen Leth. Ich wypowiedzi uzupełniają ciekawe archiwalia – rozmowy z muzykiem, ale też filmy pokazujące mistrza przy pracy i zdjęcia oddające klimat tamtych czasów. Jest doskonałym dodatkiem do książki.

Jaki był Komeda? Jaki portret wybitnego muzyka wyłania się z książki?

Krzysztof Komeda (właśc. Krzysztof Trzciński), kompozytor jazzowy, pianista i lekarz urodził się 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, a zmarł 23 kwietnia 1969 w Warszawie. Jak trafnie zauważyli Klubowicze jego życie było bardzo krótkie, ale barwne, czasami smutne, ale zawsze towarzyszyła mu muzyka. Dzięki niesamowitej tytanicznej pracy Magdaleny Grzebałkowskiej poznajemy, jaki był on naprawdę. Milczący i skryty, indywidualista, tytan pracy, ale uwielbiany niemal przez wszystkich. Jak napisała autorka „Miły. Uśmiechnięty. Osobny”, tak odebrali go Klubowicze. Należy pamiętać, że książka Magdaleny Grzebałkowskiej to nie tylko biografia wspaniałego jazzmana, to również historia polskiej muzyki jazzowej. Klubowicze podkreślili, że z wielkim zainteresowaniem, a i z sentymentem przeczytali szczególnie te fragmenty książki, w których biografka opisuje obraz społeczeństwa polskiego lat 50-tych i 60-tych, gdzie w szarych i siermiężnych czasach PRL-u autorka ukazała kolorowe życie artystów.

W styczniu 1968 Krzysztof Komeda wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował nad muzyką do filmów „Rosemary's Baby” i „The Riot”. W grudniu tego roku uległ w Los Angeles ciężkiemu wypadkowi. W książce Magdaleny Grzebałkowskiej przeczytamy jak wyglądały kulisy nieszczęśliwego wypadku Komedy, a także, co właściwie wydarzyło się na kamienistych zboczach Beverly Hills. Wersji nieszczęśliwego wypadku jest kilka, jedna z nich, jak dotąd oficjalna to relacja Zofii Komedy, ale autorka dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego wypadku i przedstawia jego wersję wydarzeń, całkiem inną.

Klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że „Komeda. Osobiste życie jazzu” to książka nie tylko dla melomanów muzyki jazzowej. Autorka bardzo ciekawie przedstawiła wspaniały portret jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Bez dwóch zdań podkreślili, że Komeda to nieoceniony talent muzyczny. Choć niektórzy mówili, że książka dla nich momentami była zbyt szczegółowa, to doceniają ogromny wkład pracy autorki w zbieraniu materiałów do książki. M. Grzebałkowska wykonała tytaniczną pracę, a dużym walorem tej biografii jest to, że autorka wyraźnie unikała sensacji. Skupiła się na tym, co dla Komedy było najważniejsze, czyli na muzyce - polskim jazzie lat 50. i 60.

To bardzo wartościowa książka, dzięki której przypomniany został przedwcześnie zmarły jazzman, któremu świat zawdzięcza klasyczne utwory awangardowego jazzu i przepiękną muzykę filmową. Pozycja, którą warto przeczytać!

Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

logo do dkk1                logo do dkk             logo do dkk2