A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Zapraszamy 30 sierpnia o godz. 16:00 do Filii nr 1 na spotkanie DKK

 

„Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” w Filii nr 1

Lisa See to urodzona w 1955 roku amerykańska pisarka pochodzenia chińskiego, autorka bestsellerów ukazujących chińską tradycję oczami kobiet. Jej pierwsza książka, „Na Złotej Górze” z 1995 r., opisująca historię rodziny autorki - chińskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych, stała się bestsellerem. Bestsellerami były też kolejne książki Lisy See, przede wszystkim powieść „Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” – prawa do niej sprzedano do czternastu krajów, a w roku 2011 roku nakręcono na jej podstawie film.

Historię przedstawioną w książce poznajemy z punktu widzenia Lilii- 80-letniej już kobiety, która pisze pamiętnik u schyłku życia, kiedy wszystkie opisywane przez nią osoby już nie żyją a ona swoimi wyznaniami nikogo już nie skrzywdzi i nie narazi niczyjej reputacji na szwank.

Lilia i Kwiat Śniegu były laotong- przyjaciółkami od serca, siostrami. Komunikują się pismem  Nü Shu (sekretne pismo kobiece) pisząc do siebie na wachlarzu. Obie urodzone pod znakiem Konia, różnią się jednak swoim podejściem do życia. Lilia jest praktyczna, twardo stąpa po ziemi z kolei Kwiat Śniegu próbuje wyzwolić się ograniczeń kobiet żyjących w XIX wiecznych Chinach. Ich życie także się różni- idealnie skrępowanie stopy Lilii zapewniają jej przepustkę do lepszego życia i ożenku z mężczyzną z najbardziej wpływowej rodziny w regionie. W późniejszym okresie Lilia znana jest jako Pani Lu, wpływowa kobieta i matka czwórki dzieci (trzech synów oraz córki). Kwiat Śniegu pochodząca z dobrze prosperującej rodziny nie ma tyle szczęścia. Wychodzi za mąż za rzeźnika, który to zawód postrzegany jest jako haniebny, i wiedzie nieszczęśliwe życie kobiety doświadczającej przemocy fizycznej ze stronny męża oraz nie mogącej doczekać się dziecka.

Zdanie klubowiczek powieść ukazuje ludzkie cierpienie na wiele sposobów: fizyczny i psychiczny ból krępowania stóp; cierpienie kobiet tamtych czasów, które były traktowane jak dobytek ; wyczerpującą wspinaczkę po górach podczas powstania tajpingów; powrót drogami naznaczonymi krwawymi ofiarami powstania. Szacuje się, że podczas tego wydarzenia historycznego zginęło około 20 milionów ludzi.

Nadrzędnym aspektem książki jest związek dwóch kobiet. Lilia, pragnąca miłości, i nie potrafiąc wybaczyć czegoś ,co postrzega jako zdradę, rani ludzi w swoim otoczeniu, najbardziej Kwiat Śniegu. Wierząc, że Kwiat Śniegu nie dochowała jej wierności, Lilia zdradza wszystkie jej sekrety grupie kobiet, praktycznie niszcząc jej reputację. Kiedy Kwiat Śniegu jest bliska śmierci wzywa Lilię, która opiekuje się nią do samego końca.

Książka do polecenia fanom (i nie tylko) kultury azjatyckiej.

Oprac. Katarzyna Foksińska

DKK przy Filii nr 1 zaprasza na spotkanie 19 lipca o godz. 16:00

Strona 1 z 14