A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Zapraszamy 26 kwietnia o godz. 16.00 na spotkanie DKK w Filii nr 1 w Przechowie

Harda Pani, harde czasy w Filii nr 1

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 w Przechowie wprowadziło klubowiczki na karty polskiej historii z czasów Piastów. Każdy zna wiekopomny moment naszego kraju jakim był Chrzest Polski, kojarzy Mieszka I który do tego doprowadził jak i jego następcę, Bolesława I Chrobrego- pierwszego koronowanego króla Polski. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że Mieszko miał córkę, Świętosławę zwaną w Szwecji  Sygrydą Storradą a w Danii Gunhildą, i że miała ona w ówczesnych czasach ogromny wpływ w dziedzinach przypisywanych jedynie mężczyznom. Wydano ją za mąż za Eryka Zwycięskiego a po jego śmierci została żoną Svena Widłobrodego. Była matką Olofa I Skotkonunga (król Szwecji, pierwszy chrześcijański władca tego kraju), Kanuta Wielkiego (król Danii, Norwegii oraz Anglii) oraz trzech córek (Holmfrydy, Estrydy Małgorzaty oraz Świętosławy) i syna Haralda I Svenssona, regenta i króla Danii (pełnił tę funkcję do śmierci, potem jego miejsce zajął brat).

Książka Cherezińskiej pt. „Harda” skupia się na losach tej niepozornej zdawałoby się kobiety i nie tylko- powieść jest wielowątkowa, pisana z perspektyw różnych bohaterów, tj.. Świętosławy, Mieszka, Bolesława, Astrydy (córka Mieszka z pogańskiego wiązku), Svena oraz Olova. Język powieści jest dopasowany do współczesnych realiów, co momentami może umniejszać historycznym zdarzeniom. Mnogość zdarzeń, intrygi, knowania, brutalna polityka oraz małżeństwa polityczne sprawiają, że ciężko się przy książce nudzić (o ile się ktoś we wątkach nie pogubi J ).

Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książka była „ciekawa” i „interesująca” a najlepszym tego dowodem było pytanie o możliwość wypożyczenia drugiej części!

Klubowiczki zachęcają do lektury!

 

Oprac. Katarzyna Foksińska
(moderator DKK w Świeciu)

Filia nr 1 zaprasza na spotkanie DKK 22 marca o godz. 16:00

Strona 1 z 11