A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

DKK w Filii nr 1 zaprasza na spotkanie 21 czerwca (czwartek) o godz. 16:00

 

Ich cały Świat

Kilka słów o autorce- Donoghue urodziła się w Irlandii, w 1969 roku. Była najmłodsza z ośmiorga dzieci. Jest absolwentką University College Dublin oraz Girton College w Cambridge. Na uczelni Cambridge poznała swojego życiowe partnera, z którym ma dwójkę dzieci. W 1998 wraz z rodziną wyprowadziła się na stałe do Kanady. Jest autorką m. in.: Stir Fry (finalista Lambda Literary Awards, 1994), Hood (wygrała literacką nagrodę Stonewall Book Award) oraz Pokóju (znalazła się na liście finalistów do nagrody Bookera, nagrodzona Rogers Writers’ Trust Fiction Prize, była na liście finalistów 2010 Governor General’s Awards i wygrała Irish Book Award), który został zekranizowany w 2015r. (za napisanie scenariusza została nominowana do Academy Award, Golden Globe oraz Bafta Awards).

Akcja książki zaczyna się niepozornie. Poznajemy świat oczami pięcioletniego chłopca, dla którego całym „światem” jest Pokój. Pomieszczenie o powierzchni 12 metrów kwadratowych, w którym mieszka z mamą- niewolnicą chorego psychicznie zboczeńca, który porwał ją dwa lata przed narodzinami Jacka i który jednocześnie jest jego ojcem. W Pokoju jest Łóżko, jest Lampa i Telewizor- w tym ostatnim Jack ma możliwość oglądać Nazewnątrz- miejsce, które jak myśli, jest nieprawdziwe. Wszystko zmienia się, gdy jego mama wpada na pomysł jak ich wydostać.

Zdaniem klubowiczek „Pokój” to książka o człowieku w sytuacji ekstremalnej. Pokazuje jak bardzo jesteśmy w stanie się zmienić i dostosować do otoczenia gdy się nas odizoluje, pozbawi godności oraz praw. Uczestniczki spotkania były poruszone sposobem, w jaki autorka ukazała macierzyństwo, niejednokrotnie poddawane najcięższym próbom. Również narracja z punktu widzenia pięciolatka była ich zdaniem ciekawym zabiegiem literackim; miało się wrażenie, że każde wydarzenie przeżywa się „bardziej”.

Polecamy wszystkim wrażliwym o mocniejszych nerwach! (w pakiecie z paczką chusteczek).

Oprac. Katarzyna Foksińska

Zapraszamy 24 maja o godz. 16:00 na spotkanie DKK przy Filii nr 1 w Przechowie

Strona 1 z 13