A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Macierzyństwo i depresja w centrach handlowych

logo dkk duze

IMG 20171123 165547 3

 Na początek kilka słów o autorce. Fiedorczuk pochodzi z Augustowa (ur. w 1984 r.), a wychowała się w Białymstoku. Skończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Jest absolwentką Akademii Pedagogiki Specjalnej i animatorką kultury. Pracuje w Bemowskim Centrum Kultury, gdzie zajmuje się działaniami ze społecznością lokalną i pozaformalną edukacją artystyczną. Jest również producentką muzyczną, wokalistką i autorką muzyki do spektakli oraz filmów. Wydała dwie solowe płyty pod pseudonimem Nathalie and The Loners („Go, Dare” w 2009 r., „On Being Sane In Insane Places” trzy lata później). Wystąpiła też na kilkunastu płytach polskich i zagranicznych wykonawców. Zrealizowała muzykę m.in. do nagradzanego „Dybuka” nominowanej w tym roku do Paszportu w kategorii teatralnej Anny Smolar (Teatr Polski w Bydgoszczy). Była też współautorką ścieżki dźwiękowej do filmu „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej.

Biorąc do ręki powieść „Jak pokochać…” czytelnik liczy, że może odnajdzie tam jakąś cząstkę siebie, zwłaszcza jeśli dopiero będzie/już jest rodzicem. Jednak obraz jaki wyłania się z książki ciężko jest określić jednym słowem.

Głowna bohaterka, Lucyna (choć czasem ma się wrażenie, że bohaterek jest klika- niestety to „zasługa” bardzo chaotycznie napisanej książki), jest osobą zatrudnianą na umowy „śmieciowe”, wynajmującą mieszkanie i pomimo tego decyduje się na urodzenie dziecka. Wydaje się matką sfrustrowaną, pozbawioną własnego życia a czasem zdrowego rozsądku (słodycze na obiad!). Lucyna radzi sobie jak może- kompulsywnie sprząta, robi zakupy, ucieka się do farmakologii (płacąc słono za wizyty u psychiatry), szuka pocieszenia na forach internetowych porównując się do innych matek, które się tam wypowiadają. Bohaterka stawia sobie wysokie wymagania niczym typowa matka-polka by zaraz potem przejść do fazy matki-cierpiącej, która nie ma czasu na prysznic i musi zrezygnować ze swojego wspaniałego ja.

Ciekawszym elementem książki jest historia depresji. Choroby na którą cierpi wielu z nas, często bez żadnej reakcji ze strony otoczenia, której oczywiste objawy się bagatelizuje albo zwala na ogólną beznadziejność danej osoby. Choroby wstydliwej, której sami często nie chcemy potraktować poważnie. Natalia Fiedorczuk na depresję chorowała i tego nie ukrywa. W swojej książce jest szczera, nie upiększa. Pokazuje jak różne oblicza może mieć ta choroba i jak ciężko się z nią żyje, a także jak się z niej wychodzi.

Czytając książkę ma się wrażenie potwornego bałaganu. Może to być spowodowane tym, że „Jak pokochać…”  jest zapiskiem z życia wielu matek, połączonych w jedną osobowość, którą spotykają wszystkie nieszczęścia świata. Tu depresja, tu kłótnie z mężem, który ucieka od rodziny, kolki, próby łączenia pracy zawodowej z pracą rodzica- wszystko jednocześnie. Pomysł na książkę sam w sobie jest dobry- wykonanie niestety słabe. Gdzieś w tym wszystkim przewijają się tytułowe centra handlowe- ucieczka młodych, biednych matek.

 

oprac. Katarzyna Foksińska

herbUM  ik 2012 logo male  NPRC malinowy

Filia nr 1 zaprasza na spotkanie DKK 23 listopada o godz. 16:00

dkk 23 11 2017 plakat 1 742x1050

„Żywopłot” w Przechowie

logo dkk duze

11 1174x1050

W pierwszej kolejności kilka słów o autorce- Dorit Rabinyan urodziła się w 1972 roku w Izraelu w rodzinie perskich żydów. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, między innymi Itzhak Vinner Prize, the ACUM Award oraz Jewish Wingate Quarterly Award. Dwie pierwsze powieści Rabinyan „Persian Brides” i „A strand of a thousand pearls”, zostały bestsellerami i przetłumaczono je na 15 języków. „Żywopłot”, książka wydana w 2004 roku i uhonorowana prestiżową izraelską nagrodę literacką Bernstein Award, od dnia premiery jest jedną z najgłośniej dyskutowanych książek w Izraelu. W styczniu 2016 roku Izraelski minister edukacji usunął książkę z listy lektur dla licealistów, co wzburzyło elity intelektualne Izraela i doprowadziło do skandalu politycznego. Sam minister został zmuszony do wycofania się ze swojego niefortunnego stanowiska.

Czytaj więcej: „Żywopłot” w Przechowie

Strona 1 z 8