DKK "Kobieta na schodach"

IMG 3965 1572x1050

"Kobieta na schodach"

Kolejne spotkanie DKK poświęcono omówieniu książki Bernharda Schlinka pt. „Kobieta na schodach”. Autor swoją wcześniejszą powieścią dał nadzieję na podobnie ciekawą lekturę.

Tym razem powieść okazała się mniej interesująca, co przyznały same czytelniczki. Jest to powieść właściwie o miłości, częściowo niespełnionej, trudnych relacjach międzyludzkich, pragnieniach życiowych, a także dążeniu do wielkich pieniędzy.

„Kobieta na schodach” to portret Irene, jednej z bohaterek powieści. Początkowa treść sugeruje, że mamy do czynienia z powieścią sensacyjną. Adwokat, wiodący ustabilizowane życie, przypadkowo odkrywa w galerii w Sydney wspomniany portret Irene, dawno uznany za zaginiony. Wracają wspomnienia do początków znajomości z Irene, nieodwzajemnionej miłości jego życia i tajemniczemu jej zniknięciu wraz z obrazem na 40 lat.

Portret Irene powstał na zlecenie jej męża, bogatego biznesmena, Petera Gaudlacha. Jego twórcą był malarz Karl Schwind, z którym Irene nawiązała romans. Tu zaczyna się dość skomplikowana i pogmatwana relacja pomiędzy wymienionymi wcześniej bohaterami. Każdy z mężczyzn na swój sposób jest zakochany w głównej bohaterce. Dla męża jest „młodym dodatkiem” do życia – tak zdefiniowały relacje małżeńskie czytelniczki. Dla malarza Irene jest wspaniałą muzą i modelką. Adwokat, z kolei, przypadkowo wplątany w tę dziwną relację, nieszczęśliwie się w niej zakochał. Został zatrudniony przez malarza, aby odzyskać namalowany przez niego obraz, będący w posiadaniu męża Irene. Sporządził dziwną umowę, w myśl której Irene wróci do męża, a obraz trafi do rąk artysty malarza. Irene okazała się bardzo przebiegłą osobą i wraz z obrazem zniknęła mężczyznom na wiele lat.

Dopiero od momentu odnalezienia obrazu w Australii akcja książki staje się bardziej interesująca. Adwokat trafia na ślad Irene. Tam, po wielu latach, dochodzi do spotkania czterech zainteresowanych osób. Kiedy okazuje się, że Irene podarowała wartościowy obecnie swój portret galerii, jej mąż i malarz, mający nadzieję na wielkie zyski, wyjechali z wyspy. Pozostał tylko adwokat. Irene zdradza mu tylko pewne szczegóły ze swojego życia w ukryciu. Przede wszystkim jest śmiertelnie chora i prosi go o dotrzymanie jej towarzystwa do końca.

Nie wszystkie wątki dotyczące jej życia zostały wyjaśnione. Nie wiadomo, dlaczego musiała uciekać z terenu Niemiec, gdzie pozostawiła córkę. Przybyła do Australii nielegalnie. Tam pomagała tubylcom w ich codziennym życiu.

Irene to właściwie nieszczęśliwa postać. Nigdy nie zaznała prawdziwej miłości. Znajomości z adwokatem nie traktowała nigdy poważnie. Było to uczucie jednostronne, po części miłość, po części litość ze strony adwokata. Czytelniczki określiły to jako „czyszczenie sumienia” przez niego, za brak okazywania prawdziwych uczuć swojej rodzinie : żonie i dzieciom. Przez wiele lat ślepo zakochany w Irene nie potrafił zbudować dobrych relacji z własną rodziną. Teraz, w obliczu zbliżającej się śmierci Irene, jego uczucie było pełne poświęcenia, bowiem znosił liczne kaprysy chorej kobiety.

Panie Klubowiczki uznały, że książkę, choć nie była zbyt porywająca, można polecić do przeczytania. Z pewnością każda zainteresowana osoba znajdzie w niej coś ciekawego dla siebie.

Oprac. Izabela Feddek

(moderator DKK w Świeciu)