KLAUZULA INFORMACYJNA
w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. w  sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, informujemy:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu ul. Sienkiewicza 4, tel. 52 333 48 10, faks 52 333 48 15, e-mail kontakt@bibliotekaswiecie.pl
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych z którym można kontaktować się we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych: tel. 607 753 475, e-mail: daneosobowe24h@wp.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu możliwości wykonania przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu ustawowych zadań publicznych oraz realizacji umów.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych mogą być organy publiczne lub podmioty działające w zakresie i celach, które wynikają z przepisów prawa.
 5. Posiada Pani/Pan prawo do:
  - uzyskania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, chyba że przepisy RODO będą stanowiły inaczej;
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego, jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie odbywało się na podstawie wyrażonej zgody, ma Pani/Pan prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez Administratora zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa. 

 

A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Czerwcowe spotkanie DKK w filii nr 1

IMG 3970 1572x1050

 

logo dkk

      Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcono debiutanckiej, a zarazem autobiograficznej powieści Asy Linderborg „Nikt mnie nie ma”.

Szwedzka autorka ur. w 1968 r. jest z zawodu dziennikarką i historyczką. Pracuje jako redaktor naczelna działu kultury w „Aftonbladet”. Jej książka została uznana za jedną z ważniejszych współczesnej prozy szwedzkiej i otrzymała nominację do nagrody Augustpriset.

 

    Książka „Nikt mnie nie ma” przedstawia losy rozbitej rodziny szwedzkiej w latach 70-tych XX wieku. To książka bardzo przejmująca w swej treści, jak przyznały Panie Klubowiczki. Książka o przepięknej miłości rodzicielskiej ojca i córki. Każda z Pań, czytając książkę, bardzo się wzruszyła, były w niej wręcz zakochane – jak same to określiły.

     Ojciec autorki, Leif Andersson, pracował całe swoje życie w zakładach metalurgicznych w Vasteras. Gdy opuściła go żona, córka Asa miała zaledwie cztery lata. Czytelniczki były tym faktem zdziwione, że matka zostawiła tak małe dziecko i związała się z innym mężczyzną. Ojciec Asy, po odejściu żony, stopniowo wpadał w nałóg alkoholowy. Pomimo tego starał się wychować córkę najlepiej jak potrafił. Po pracy spędzał z nią dużo czasu i organizował wspólne rozrywki (wycieczki rowerowe, wizyty w bibliotece, nauka gry w szachy).

Mimo wysiłków ojca Asa została pozbawiona prawdziwego, beztroskiego dzieciństwa. Przebywała przeważnie w towarzystwie osób dorosłych (członków rodziny ojca), a w szkole nie miała koleżanek. Żyła jako dziecko problemami osób dorosłych. Często była świadkiem dyskusji dotyczących ówczesnej polityki, niezrozumiałej dla dziecka. Ojciec sam niejednokrotnie prowadził z nią rozmowy na ten temat – był komunistą i popierał społeczeństwo bezklasowe.

     Ojciec, pomimo swego nałogu, był dla niej najważniejszą osobą w życiu i wzorem. Jako dziecko nie była świadoma realnego życia. Ojciec pozwalał jej na wiele rzeczy, które nie zawsze były dobre dla dziecka (pozwalał jeść wszystko to, na co miała ochotę; nie dbał o jej higienę, pozostawiał swobodę w wyborze odzieży).

     Jako nastolatka Asa ocenia ojca już po innym kątem i zauważa, że ojciec nie radzi sobie z ogólnie przyjętymi normami. Jest zaniedbany, coraz więcej pije, nie płaci czynszu. Za swoje niepowodzenia winą obarcza innych. Ojciec jest postacią tragiczną w tej powieści. Czuł się samotny i wykluczony, nie potrafił dostosować się do szwedzkich standardów.

     W tej sytuacji relacje córki z ojcem ulegają rozluźnieniu. Asa decyduje się na opuszczenie go i przenosi się do matki. Dzięki temu miała możliwość ukończenia szkoły średniej, potem studiów, aż w końcu dojścia do doktoratu.

     W dorosłym życiu relacje Asy z ojcem nie są już tak zażyłe. Spotykają się sporadycznie lub kontaktują telefonicznie. Czasami pretekstem do spotkań są dzieci Asy, ale nic nie jest już takie same jak dawniej. Kiedy umiera ojciec Asy ta, w swoisty sposób, dziękuje mu za wspólne życie słowami : „jestem mu wdzięczna za nieskomplikowaną miłość i skomplikowane doświadczenia”.

     Trudno przedstawić wszystkie problemy poruszane w tej książce. Trzeba po prostu ją wnikliwie przeczytać, do czego gorąco zachęcają czytelniczki klubu.

 

Oprac. Izabela Feddek

 (moderator DKK w Świeciu)

 

logo do dkklogo do dkk2logo do dkk1

 

                                                                               

          

          

          

          

           

 

          

 

 

Komentarzy (0)

Cancel or