Czerwcowe spotkanie DKK w filii nr 1

IMG 3970 1572x1050

logo dkk

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcono debiutanckiej, a zarazem autobiograficznej powieści Asy Linderborg „Nikt mnie nie ma”.

Szwedzka autorka ur. w 1968 r. jest z zawodu dziennikarką i historyczką. Pracuje jako redaktor naczelna działu kultury w „Aftonbladet”. Jej książka została uznana za jedną z ważniejszych współczesnej prozy szwedzkiej i otrzymała nominację do nagrody Augustpriset.

Książka „Nikt mnie nie ma” przedstawia losy rozbitej rodziny szwedzkiej w latach 70-tych XX wieku. To książka bardzo przejmująca w swej treści, jak przyznały Panie Klubowiczki. Książka o przepięknej miłości rodzicielskiej ojca i córki. Każda z Pań, czytając książkę, bardzo się wzruszyła, były w niej wręcz zakochane – jak same to określiły.

Ojciec autorki, Leif Andersson, pracował całe swoje życie w zakładach metalurgicznych w Vasteras. Gdy opuściła go żona, córka Asa miała zaledwie cztery lata. Czytelniczki były tym faktem zdziwione, że matka zostawiła tak małe dziecko i związała się z innym mężczyzną. Ojciec Asy, po odejściu żony, stopniowo wpadał w nałóg alkoholowy. Pomimo tego starał się wychować córkę najlepiej jak potrafił. Po pracy spędzał z nią dużo czasu i organizował wspólne rozrywki (wycieczki rowerowe, wizyty w bibliotece, nauka gry w szachy).

Mimo wysiłków ojca Asa została pozbawiona prawdziwego, beztroskiego dzieciństwa. Przebywała przeważnie w towarzystwie osób dorosłych (członków rodziny ojca), a w szkole nie miała koleżanek. Żyła jako dziecko problemami osób dorosłych. Często była świadkiem dyskusji dotyczących ówczesnej polityki, niezrozumiałej dla dziecka. Ojciec sam niejednokrotnie prowadził z nią rozmowy na ten temat – był komunistą i popierał społeczeństwo bezklasowe.

Ojciec, pomimo swego nałogu, był dla niej najważniejszą osobą w życiu i wzorem. Jako dziecko nie była świadoma realnego życia. Ojciec pozwalał jej na wiele rzeczy, które nie zawsze były dobre dla dziecka (pozwalał jeść wszystko to, na co miała ochotę; nie dbał o jej higienę, pozostawiał swobodę w wyborze odzieży).

Jako nastolatka Asa ocenia ojca już po innym kątem i zauważa, że ojciec nie radzi sobie z ogólnie przyjętymi normami. Jest zaniedbany, coraz więcej pije, nie płaci czynszu. Za swoje niepowodzenia winą obarcza innych. Ojciec jest postacią tragiczną w tej powieści. Czuł się samotny i wykluczony, nie potrafił dostosować się do szwedzkich standardów.

W tej sytuacji relacje córki z ojcem ulegają rozluźnieniu. Asa decyduje się na opuszczenie go i przenosi się do matki. Dzięki temu miała możliwość ukończenia szkoły średniej, potem studiów, aż w końcu dojścia do doktoratu.

W dorosłym życiu relacje Asy z ojcem nie są już tak zażyłe. Spotykają się sporadycznie lub kontaktują telefonicznie. Czasami pretekstem do spotkań są dzieci Asy, ale nic nie jest już takie same jak dawniej. Kiedy umiera ojciec Asy ta, w swoisty sposób, dziękuje mu za wspólne życie słowami : „jestem mu wdzięczna za nieskomplikowaną miłość i skomplikowane doświadczenia”.

Trudno przedstawić wszystkie problemy poruszane w tej książce. Trzeba po prostu ją wnikliwie przeczytać, do czego gorąco zachęcają czytelniczki klubu.

Oprac. Izabela Feddek

(moderator DKK w Świeciu)

logo do dkklogo do dkk2logo do dkk1