KLAUZULA INFORMACYJNA
w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. w  sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, informujemy:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu ul. Sienkiewicza 4, tel. 52 333 48 10, faks 52 333 48 15, e-mail kontakt@bibliotekaswiecie.pl
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych z którym można kontaktować się we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych: tel. 607 753 475, e-mail: daneosobowe24h@wp.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu możliwości wykonania przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu ustawowych zadań publicznych oraz realizacji umów.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych mogą być organy publiczne lub podmioty działające w zakresie i celach, które wynikają z przepisów prawa.
 5. Posiada Pani/Pan prawo do:
  - uzyskania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, chyba że przepisy RODO będą stanowiły inaczej;
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego, jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie odbywało się na podstawie wyrażonej zgody, ma Pani/Pan prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez Administratora zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa. 

 

A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Zapraszamy 31 stycznia o godz. 17:00 na spotkanie DKK w Filii nr 5

ganbare dkk 1347x1050

Zapraszamy 27 grudnia o godz. 17:00 na spotkanie DKK w filii nr 5

dkk grudzień 1359x1050

Bieda po amerykańsku

listopadkolaż DKK 1680x885

Podczas październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy filii nr 5, omówiona została książka autorstwa J. D. Vance’a „Elegia dla bidoków”.  Jest to autobiografia, która opisuje życie mieszkańców Appalachów z tzw. Pasa Rdzy – biednego obszaru Stanów Zjednoczonych, w którym kłębią się problemy społeczne. To tam właśnie urodził się autor, który przedstawił swoją drogę wyjścia ze świata straceńców.

Skupmy się jednak na autorze. J. D. Vance urodził się 2 sierpnia 1984 r. w Middletown, w  stanie Ohio”. I jak dowiadujemy się z książki, nie miał łatwego żywota. Wychowywał się bowiem w świecie bidoków, rednecków, czyli klasy robotniczej, która trawiona jest przez wewnętrzne problemy społeczne. Na pierwszy plan wysuwa się skrzywione podejście ludzi do życia – są przekonani, że wszystko im się należy, sami jednak w większości nie wykazują chęci poprawy swojego bytu. Wcześnie rozpoczęta inicjacja seksualna powoduje, że rodzicami stają się nastolatkowie, którzy w żaden sposób nie radzą sobie z podjęciem dorosłego życia rodzinnego. Po pierwsze brak  im wzorca, po drugie, łatwiej „biedulić” niż wziąć los w swoje ręce. Młody Vance dorasta w zdegradowanym środowisku, gdzie swoistego rodzaju dulszczyzna staje się wyznacznikiem egzystencji. W domu można się awanturować, wszczynać bójki, na zewnątrz jednak złego słowa na krewniaków pisnąć nie można.  W tym obłudnym stylu życia pierwsze skrzypce gra rezygnacja, a lekiem na całe zło zdaje się być złote słowo chcę. Autor i jednocześnie główny bohater dzięki ogromnemu wsparciu swojej babci pragnie wybić się z tego środowiska. I choć początkowo nie wie jak i popełnia mnóstwo błędów, remedium w postaci „chcę” pozwala na zdobywanie kolejnych szczebli upragnionego życia.

Sama książka „Elegia dla bidoków” jest doskonałym zalążkiem do rozważań na temat biedy. Bo choć opisuje życie mieszkańców amerykańskich Appalachów, wiele zjawisk zaobserwować można także na gruncie europejskim czy nawet polskim. Według Czytelniczek, postawa rezygnacji przy jednoczesnym trwaniu w postulacie „to mi się należy” jest zmorą wielu patologicznych środowisk. Życie ze świadczeń socjalnych nie jest czymś egzotycznym, a tworzenie wielodzietnych rodzin w celach czysto finansowych, to jeden ze sposobów na życie. J. D. Vance porusza także inne problemy pogłębiające przepaść społeczną, która dla ludności Pasa Rdzy zdaje się być nie do pokonania. Jednakże winą za taki stan rzeczy nie obarcza władzy państwowej czy ustroju, a swoich rodaków i ich notoryczny brak chęci zmian. Jak więc młody bidok zdołał ukończyć prawo na prestiżowej uczelni (Uniwersytet Yale) i nawiązać współpracę z CNN? O tym przeczytacie Państwo w książce, którą nasze Klubowiczki serdecznie polecają. Bo bieda po amerykańsku ma tylko inny adres…

A my już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 29 listopada o godz. 17-tej. Tym razem dyskutować będziemy na temat książki  „Cudowny chłopak” autorstwa R. J. Palacio., która stanie się podstawą debaty na temat tolerancji, zapraszamy.

Oprac. Magdalena Kaszubowska

Strona 1 z 26