Sposób na przetrwanie

foto DKK styczen

Jaką drogę przetrwania obrać, kiedy życie zmusi nas do egzystencji między dwoma systemami totalitarnymi? Jak zachować tożsamość narodową w państwie rozdartym zawieruchą wojenną? Między innymi takie metaforyczne pytania stawia Sofi Oksanen – autorka książki „Gdy zniknęły gołębie”, która była lekturą podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy filii nr 5 w Świeciu.

Oksanen to współczesna pisarka fińska. Studiowała teatrologię na Fińskiej Akademii Teatralnej.  Jej matka była Estonką i fakt ten zapewne wpłynął na jej pisarskie zainteresowania. Za swoją twórczość Sofi Oksanen w 2008 roku otrzymała prestiżową nagrodę "Finlandia", a w 2009 nagrodę imienia Johana Runeberga za "Oczyszczenie". Ponadto, w tym samym roku (2009) została jednogłośnie wybrana Osobowością Roku w Estonii przez największy estoński dziennik "Postimees", którego redaktor naczelny określił ją "nieoficjalnym ambasadorem kulturalnym Estonii".

Powróćmy jednak do samej powieści, której akcja toczy się w Estonii, podczas drugiej wojny światowej oraz w latach sześćdziesiątych. Witani okrzykami radości przez naród estoński Niemcy, traktowani są jak wyzwoliciele, którzy wypędzą bolszewickie rządy. Tymczasem jeden system zastępuje kolejny, idą czasy faszyzmu. Po nim zaś kraj ponownie trafia pod wpływy ZSRR. Oksanen nie prowadzi jednak akcji chronologicznie. To czytelnik musi uporządkować fakty i zdarzenia tak, by mógł powstać całościowy obraz. Przez oblicze estońskiej wojennej i powojennej zawieruchy prowadzą nas bohaterzy, wśród nich główni: Roland i Edgar – kuzyni, których charaktery, a raczej sposób na przetrwanie ciężkich czasów jest zupełnie inny. Roland to patriota, pragnie wolnego kraju bez obcej ingerencji, walczy w partyzantce. Edgar zaś to człowiek kameleon, kolaborant, lawirujący pomiędzy dwoma reżimami. Nie zatrzyma się przed niczym, by tylko znaleźć wygodne dla siebie miejsce. Między nimi dwie kobiety: Rozalia, ukochana narzeczona Rolanda oraz Juudit, żona Edgara, która najbardziej w świecie pragnie śmierci swojego męża. Niestety, Rozalia ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, Juudit zaś musi pogodzić się z faktem, że jej mąż żyje i to z nim należy prowadzić dalszą egzystencję. Tak, egzystencję, gdyż w czasach, kiedy nic nie jest jasne, a własny mąż kilkakrotnie zmienia tożsamość, by ostatecznie doprowadzić własną żonę do obłąkania (choćby tylko na papierze), życie zmienia się po prostu „w bycie”. Dla jednych ta właśnie forma zdaje się być sposobem na przetrwanie, dla innych jedynie trwanie przy stałych ideach może ocalić wewnętrzne człowieczeństwo. Którą opcję będzie nam łatwiej usprawiedliwiać? Decyzja zależy wyłącznie od odbiorcy.

W ogólnej ocenie powieści „Gdy zniknęły gołębie” Czytelniczki stanowczo stwierdziły, iż brak chronologii to duży mankament. Choć historia jest wciągająca i łatwo utożsamiać się z bohaterami (sytuacja w Estonii podobna do sytuacji w Polsce), zdecydowanie prościej zagłębiać się w ich losy, kiedy treść zostaje usystematyzowana. Co do oceny postępowania bohaterów, szczególnie Edgara, głosy były podzielone. Postać na wskroś negatywna jest przede wszystkim obrazem tamtych czasów – kawałka ciężkiej estońskiej historii, niejednoznacznej, zagmatwanej. Ludzie w krytycznych chwilach podejmują różne działania, by przetrwać. Czy zatem ocena któregokolwiek bohatera coś w ogóle zmienia? Bo gdy znikają gołębie, a nad głową słychać kolejne wybuchy bomb, cóż więcej można zrobić, jeśli nie tylko przetrwać?

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 22 lutego (czwartek) o godz. 17-tej. Tematem dyskusji będzie książka Rose Tremain „Sonata Gustava”, zapraszamy.

Opracowała:

Magdalena Kaszubowska