KLAUZULA INFORMACYJNA
w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. w  sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, informujemy:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu ul. Sienkiewicza 4, tel. 52 333 48 10, faks 52 333 48 15, e-mail kontakt@bibliotekaswiecie.pl
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych z którym można kontaktować się we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych: tel. 607 753 475, e-mail: daneosobowe24h@wp.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu możliwości wykonania przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu ustawowych zadań publicznych oraz realizacji umów.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych mogą być organy publiczne lub podmioty działające w zakresie i celach, które wynikają z przepisów prawa.
 5. Posiada Pani/Pan prawo do:
  - uzyskania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, chyba że przepisy RODO będą stanowiły inaczej;
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego, jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie odbywało się na podstawie wyrażonej zgody, ma Pani/Pan prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez Administratora zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa. 

 

A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Sposób na przetrwanie

foto DKK styczen

Jaką drogę przetrwania obrać, kiedy życie zmusi nas do egzystencji między dwoma systemami totalitarnymi? Jak zachować tożsamość narodową w państwie rozdartym zawieruchą wojenną? Między innymi takie metaforyczne pytania stawia Sofi Oksanen – autorka książki „Gdy zniknęły gołębie”, która była lekturą podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy filii nr 5 w Świeciu.

Oksanen to współczesna pisarka fińska. Studiowała teatrologię na Fińskiej Akademii Teatralnej.  Jej matka była Estonką i fakt ten zapewne wpłynął na jej pisarskie zainteresowania. Za swoją twórczość Sofi Oksanen w 2008 roku otrzymała prestiżową nagrodę "Finlandia", a w 2009 nagrodę imienia Johana Runeberga za "Oczyszczenie". Ponadto, w tym samym roku (2009) została jednogłośnie wybrana Osobowością Roku w Estonii przez największy estoński dziennik "Postimees", którego redaktor naczelny określił ją "nieoficjalnym ambasadorem kulturalnym Estonii".

 

Powróćmy jednak do samej powieści, której akcja toczy się w Estonii, podczas drugiej wojny światowej oraz w latach sześćdziesiątych. Witani okrzykami radości przez naród estoński Niemcy, traktowani są jak wyzwoliciele, którzy wypędzą bolszewickie rządy. Tymczasem jeden system zastępuje kolejny, idą czasy faszyzmu. Po nim zaś kraj ponownie trafia pod wpływy ZSRR. Oksanen nie prowadzi jednak akcji chronologicznie. To czytelnik musi uporządkować fakty i zdarzenia tak, by mógł powstać całościowy obraz. Przez oblicze estońskiej wojennej i powojennej zawieruchy prowadzą nas bohaterzy, wśród nich główni: Roland i Edgar – kuzyni, których charaktery, a raczej sposób na przetrwanie ciężkich czasów jest zupełnie inny. Roland to patriota, pragnie wolnego kraju bez obcej ingerencji, walczy w partyzantce. Edgar zaś to człowiek kameleon, kolaborant, lawirujący pomiędzy dwoma reżimami. Nie zatrzyma się przed niczym, by tylko znaleźć wygodne dla siebie miejsce. Między nimi dwie kobiety: Rozalia, ukochana narzeczona Rolanda oraz Juudit, żona Edgara, która najbardziej w świecie pragnie śmierci swojego męża. Niestety, Rozalia ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, Juudit zaś musi pogodzić się z faktem, że jej mąż żyje i to z nim należy prowadzić dalszą egzystencję. Tak, egzystencję, gdyż w czasach, kiedy nic nie jest jasne, a własny mąż kilkakrotnie zmienia tożsamość, by ostatecznie doprowadzić własną żonę do obłąkania (choćby tylko na papierze), życie zmienia się po prostu „w bycie”. Dla jednych ta właśnie forma zdaje się być sposobem na przetrwanie, dla innych jedynie trwanie przy stałych ideach może ocalić wewnętrzne człowieczeństwo. Którą opcję będzie nam łatwiej usprawiedliwiać? Decyzja zależy wyłącznie od odbiorcy.

W ogólnej ocenie powieści „Gdy zniknęły gołębie” Czytelniczki stanowczo stwierdziły, iż brak chronologii to duży mankament. Choć historia jest wciągająca i łatwo utożsamiać się z bohaterami (sytuacja w Estonii podobna do sytuacji w Polsce), zdecydowanie prościej zagłębiać się w ich losy, kiedy treść zostaje usystematyzowana. Co do oceny postępowania bohaterów, szczególnie Edgara, głosy były podzielone. Postać na wskroś negatywna jest przede wszystkim obrazem tamtych czasów – kawałka ciężkiej estońskiej historii, niejednoznacznej, zagmatwanej. Ludzie w krytycznych chwilach podejmują różne działania, by przetrwać. Czy zatem ocena któregokolwiek bohatera coś w ogóle zmienia? Bo gdy znikają gołębie, a nad głową słychać kolejne wybuchy bomb, cóż więcej można zrobić, jeśli nie tylko przetrwać?

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 22 lutego (czwartek) o godz. 17-tej. Tematem dyskusji będzie książka Rose Tremain „Sonata Gustava”, zapraszamy.

Opracowała:

Magdalena Kaszubowska

Komentarzy (0)

Cancel or