DKK F5 UTONĄĆ W SUSZY

logo do dkk2             logo do dkk                  logo do dkk1

logo dkk

Utonąć w suszy

Zamknij oczy, weź duży łyk wody, delektuj się nią, rozkoszuj błogim poczuciem zaspokajanego pragnienia. A teraz otwórz oczy, spójrz na szklankę, jest pusta. I taka pozostanie, jeśli ludzie się nie opamiętają. Wizja życia, w którym woda to reglamentowany towar nie jest tyko spojrzeniem na pustą szklankę. Jest światem, w którym susza zabiera całe twoje życie, zmusza cię do migracji i pokazuje, gdzie jest twoje miejsce. Człowiek jest bezwzględny, ale przyroda jeszcze bardziej. Mogły się o tym przekonać Czytelniczki, które zmierzyły się z dystopijną powieścią Mai Lunde „Błękit”, będącą tematem wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Powieść Lunde toczy się w dwóch osiach czasowych – czasach nam teraźniejszych, gdzie poznajemy blisko siedemdziesięcioletnią Signe, norweską aktywistkę środowiskową oraz świecie za lat dwadzieścia. To rzeczywistość Davida, uchodźcy klimatycznego, który ponosi konsekwencje krótkowzroczności poprzednich pokoleń. Losy obu postaci łączy nieoczekiwany splot wydarzeń i „Błękit” - żaglówka, która staje się symbolem walki i rodzącej się nadziei. Jednak sama powieść wprost poraża poczuciem bezradności, osamotnienia, wyobcowania, a przede wszystkim maleńkością człowieka i bezwzględnością przyrody, która zdaje się pokazywać ludziom, gdzie jest ich miejsce. Podobne odczucia podczas lektury miały nasze Klubowiczki. Choć większość Pań bardziej skupiła się na postaci Signe i jej retrospekcyjnej narracji, wizja świata, jaka wyłoniła się z relacji Davida była na tyle przekonywująca, że podczas spotkania wywiązała się szeroka dyskusja na temat dalszych losów naszej planety. Rozważania podkarmiła także krótka zabawa obrazami: na podstawie czterech ilustracji Panie miały za zadanie wysnuć historię, będącą scenariuszem przyszłych wydarzeń. Ważne było, aby podczas opowiadania zachować pierwotnie ustaloną kolejność poszczególnych ilustracji.  Każda z wysnutych opowieści ukazywała ludzką pychę i brak zrozumienia dla praw otaczającej nas przyrody.

Podsumowując, choć powieść Lunde jest mroczna i przygnębiająca warto po nią sięgnąć, bo płynie z niej ważne przesłanie. To my jesteśmy odpowiedzialni za losy przyszłych pokoleń. Bezmyślna ingerencja w środowisko naturalne będzie miała swoje konsekwencje w przyszłości. Zmierzą się z nimi nasze dzieci, wnuki, dla których szklanka wody może okazać się rarytasem, mirnikiem zasobności lub celem migracji.

A my już dziś zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 24 października (czwartek) o godz. 17-tej w Filii nr 5 przy ulicy Wyszyńskiego 15. Tematem spotkania będzie książka amerykańskiego pisarza Kenta Harufa „Nasze dusze nocą”, zapraszamy!

Oprac. Modertor Magdalena Kaszubowska