KLAUZULA INFORMACYJNA
w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. w  sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, informujemy:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu ul. Sienkiewicza 4, tel. 52 333 48 10, faks 52 333 48 15, e-mail kontakt@bibliotekaswiecie.pl
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych z którym można kontaktować się we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych: tel. 607 753 475, e-mail: daneosobowe24h@wp.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu możliwości wykonania przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu ustawowych zadań publicznych oraz realizacji umów.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych mogą być organy publiczne lub podmioty działające w zakresie i celach, które wynikają z przepisów prawa.
 5. Posiada Pani/Pan prawo do:
  - uzyskania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, chyba że przepisy RODO będą stanowiły inaczej;
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego, jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie odbywało się na podstawie wyrażonej zgody, ma Pani/Pan prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez Administratora zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa. 

 

A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

DKK F5 UTONĄĆ W SUSZY

DKK kolaż 1680x528

        

logo do dkk2             logo do dkk                  logo do dkk1

 

 

          logo dkk

 

   Utonąć w suszy

Zamknij oczy, weź duży łyk wody, delektuj się nią, rozkoszuj błogim poczuciem zaspokajanego pragnienia. A teraz otwórz oczy, spójrz na szklankę, jest pusta. I taka pozostanie, jeśli ludzie się nie opamiętają. Wizja życia, w którym woda to reglamentowany towar nie jest tyko spojrzeniem na pustą szklankę. Jest światem, w którym susza zabiera całe twoje życie, zmusza cię do migracji i pokazuje, gdzie jest twoje miejsce. Człowiek jest bezwzględny, ale przyroda jeszcze bardziej. Mogły się o tym przekonać Czytelniczki, które zmierzyły się z dystopijną powieścią Mai Lunde „Błękit”, będącą tematem wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Powieść Lunde toczy się w dwóch osiach czasowych – czasach nam teraźniejszych, gdzie poznajemy blisko siedemdziesięcioletnią Signe, norweską aktywistkę środowiskową oraz świecie za lat dwadzieścia. To rzeczywistość Davida, uchodźcy klimatycznego, który ponosi konsekwencje krótkowzroczności poprzednich pokoleń. Losy obu postaci łączy nieoczekiwany splot wydarzeń i „Błękit” - żaglówka, która staje się symbolem walki i rodzącej się nadziei. Jednak sama powieść wprost poraża poczuciem bezradności, osamotnienia, wyobcowania, a przede wszystkim maleńkością człowieka i bezwzględnością przyrody, która zdaje się pokazywać ludziom, gdzie jest ich miejsce. Podobne odczucia podczas lektury miały nasze Klubowiczki. Choć większość Pań bardziej skupiła się na postaci Signe i jej retrospekcyjnej narracji, wizja świata, jaka wyłoniła się z relacji Davida była na tyle przekonywująca, że podczas spotkania wywiązała się szeroka dyskusja na temat dalszych losów naszej planety. Rozważania podkarmiła także krótka zabawa obrazami: na podstawie czterech ilustracji Panie miały za zadanie wysnuć historię, będącą scenariuszem przyszłych wydarzeń. Ważne było, aby podczas opowiadania zachować pierwotnie ustaloną kolejność poszczególnych ilustracji.  Każda z wysnutych opowieści ukazywała ludzką pychę i brak zrozumienia dla praw otaczającej nas przyrody.

            Podsumowując, choć powieść Lunde jest mroczna i przygnębiająca warto po nią sięgnąć, bo płynie z niej ważne przesłanie. To my jesteśmy odpowiedzialni za losy przyszłych pokoleń. Bezmyślna ingerencja w środowisko naturalne będzie miała swoje konsekwencje w przyszłości. Zmierzą się z nimi nasze dzieci, wnuki, dla których szklanka wody może okazać się rarytasem, mirnikiem zasobności lub celem migracji.

A my już dziś zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 24 października (czwartek) o godz. 17-tej w Filii nr 5 przy ulicy Wyszyńskiego 15. Tematem spotkania będzie książka amerykańskiego pisarza Kenta Harufa „Nasze dusze nocą”, zapraszamy!

Oprac. Modertor Magdalena Kaszubowska

Komentarzy (0)

Cancel or