F1 SPOTKANIE DKK 26.09.2019 r

IMG 3980 1572x1050

logo dkk

Podczas wrześniowego spotkaniu DKK omówiono jedną z nowszych książek R. P. Evansa „Sprzedawca marzeń”. Autor, znany dotychczas z lekkich, obyczajowych książek, pokusił się tym razem na powieść z pewnym przesłaniem, którym w życiu powinni kierować się w zasadzie wszyscy.

Tytułowy sprzedawca, Charles James, pochodził z biednej rodziny. Ojciec pracował dorywczo : latem, jako ogrodnik, zimą przy odśnieżaniu chodników. Matka była pielęgniarką, ale po wypadku została zwolniona z pracy. W domu brakowało pieniędzy na wszystko. Charles, jako dziecko, musiał grzebać w śmietnikach i wyszukiwać pożywienia dla całej rodziny. Z tego okresu pamiętał doskonale agresję ojca wobec niego, matki i młodszego brata. Musiał znosić również szykany w szkole ze względu na swoje meksykańskie pochodzenie. Z domu rodzinnego nie wyniósł żadnych uczuć ani miłości, ale bardzo pragnął zyskać uznanie u innych. Gdy podczas kolejnej awantury stanął w obronie matki, został pobity przez ojca. Podjął wówczas decyzję o ucieczce z domu. W wieku 17 lat rozpoczął samodzielne życie w Kalifornii.

Początkowo zatrudnił się jako ogrodnik, ale szybko zaczął piąć się po szczeblach kariery. Początkiem tego było uczestnictwo w seminarium  pod nazwą „Mistrz zamożności”, podczas którego przekazywano zasady zdobywania bogactwa zgromadzonym tam osobom, za określoną opłatą. Został zatrudniony jako asystent mistrza sprzedaży marzeń. To stanowisko przyniosło mu duże pieniądze i sławę. Okazało się, że miał wielki talent i sam stał się prezenterem organizowanych spotkań.

W tym pędzie do lepszego życia zatracił się zupełnie. Swoje bogactwo budował na naiwności i krzywdzie innych ludzi. Jego oszustwa i dawanie złudnych nadziei ludziom na dorobienie się dużych pieniędzy prowadziły nawet do samobójstw.

Panie Klubowiczki stwierdziły, że jego nieszczęśliwe i biedne dzieciństwo zaważyło na dalszym życiu, ale nie można go budować na oszustwie i krzywdzie innych. Dodały również, że zdobywanie pieniędzy nie powinno przesłaniać tego, co w życiu najważniejsze, nie może być jego celem.

Charles twierdził, że do szczęścia potrzeba dwóch rzeczy – kogoś, kogo się kocha i celu, dla którego warto żyć. W pewnym momencie swego życia spełnił oba warunki: miał piękną, kochającą żonę i cel – marzenie o sukcesie. Życie pokazało, że mogło mu się udać tylko w jednej dziedzinie. Wybrał karierę. W pogoni za wszystkim stracił wszystko.

Los okazał się dla Charlesa łaskawy. Chociaż utracił żonę i dziecko na rzecz kariery, otrzymał jeszcze jedną szansę na zmianę swojego życia. Czy ją właściwie wykorzysta? Tego dowiemy się z kolejnych części trylogii.

Książka wszystkim Paniom się podobała, jest łatwa w czytaniu, wnosi dużo morałów i przesłań. Same z zainteresowaniem przeczytają kolejne części o dalszych życiowych wyborach Charlesa.

Oprac. Izabela Feddek

moderator DKK w Świeciu