Przedszkolakom o wigilijnym stole w F3

f3 przed swieta

W Grucznie odbyły się 2 spotkania dla dzieci czteroletnich i sześcioletnich z Przedszkola nr 11. Były one poświęcone tradycjom związanym z przygotowaniem stołu na Wigilię. Raz do roku nasze stoły wyglądają wyjątkowo, a i stawiamy na nich niepowtarzalne dania świąteczne. Dzieci otrzymały po jednym rekwizycie, który kolejno kładły na stół świąteczny albo drugi – nie związany z Bożym Narodzeniem. Dowiedziały się, że dodatki na stół powinny mieć jedną z pożądanych świątecznych barw: czerwoną, ciemną zieleń, złotą albo srebrną. Była mowa o symbolice opłatka, grochu, kapusty, grzybów, jabłka czy orzechów. Dzieci czteroletnie wysłuchały bajki z „Mojej pierwszej książki na ŚWIĘTA”, zaś starsze opowieści Zofii Staneckiej pod tytułem „Basia i Boże Narodzenie”.

Pod koniec spotkań przedszkolaki ozdobiły białe gwiazdeczki – drobny upominek mogący służyć jako dekoracja stołu świątecznego czy zawieszka na choinkę. Młodsze dzieci gwiazdki pokolorowały, zaś sześciolatki ponaklejały kolorowe kółeczka. Spotkania zakończyły się wzajemnymi życzeniami i wymianą kart świątecznych.

100 lat Niepodległej Polski w F3

f3 niepodlegla 1400x1050

Filia w Grucznie gościła uczniów klasy III z wychowawcą Panią Katarzyną na spotkaniu o Polsce. Uczestnicy spotkania wspólnie rozwiązali krzyżówkę otrzymując hasło będące tematem spotkania: 100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI. Bibliotekarka przybliżyła skróconą historię Polski od jej początków, aż po dzień dzisiejszy z uwzględnieniem obecnych granic Polski, jej podziału na województwa, miasta, wsie oraz z najważniejszymi przedstawicielami kraju: prezydent, premier. Uczniowie losowali karteczki, a następnie czytali jakie akcje są podejmowane w całej Polsce z okazji setnego jubileuszu odzyskania przez nasz kraj wolności. Była mowa o polskich symbolach narodowych, które wyróżniają nas na tle innych narodów.

Bibliotekarka zaprezentowała 2 medale wybite na ten jubileusz przez Mennicę Polską przedstawiające Ignacego Jana Paderewskiego oraz Józefa Piłsudskiego. Goście otrzymali zakładki z akcentami biało-czerwonymi, a dodatkowo narysowali własne medale z papieru i wypełnili nimi zakładki.

Z okazji tak wielkiej uroczystości naszego narodu pamiętajmy słowa Józefa Piłsudskiego:

„Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze,…

niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym”.

Pięciolatkom o TOLERANCJI w Grucznie

f3otolerancji 1400x1050

W gruczeńskiej filii odbyło się spotkanie dla pięciolatków z Przedszkola nr 11 o tolerancji. Zadanie z kwiatkiem (płatki – podobieństwa, środek – różnice) miało pokazać, że już  w grupie dzieci posiadają różne upodobnia dotyczące ulubionego koloru, potrawy, zwierzątka domowego czy bajki. Dodatkowo rozmaite wycinki z gazet zobrazowały różnice w wyglądzie między ludźmi, np. niepełnosprawność, kolor skóry czy włosów, tatuaże, irokez, wąsy, broda… Bibliotekarka starała się uświadomić przedszkolakom, jak wiele cech, marzeń, upodobań nas różni, jednocześnie wskazała wiele, z tych które nas łączą. Rozważania te były punktem wyjścia do zdefiniowania pojęcia tolerancji oraz pokazania przejawów nietolerancji. Dodatkowo bibliotekarka przytoczyła kilka sytuacji z codziennego życia. Jeśli sytuacja dotyczyła tolerancji dzieci klaskały w dłonie, zaś gdy traktowała o nietolerancji przedszkolaki tupały nogami na znak sprzeciwu: stop dla nietolerancji.

Dzieci wysłuchały bajki o kolorowym słoniku Elmerze Davida McKee jako dobry przykład akceptacji odmienności, a nawet więcej wzajemnej pomocy i wsparcia, aż po przyjaźń. Ostatnim punktem spotkania było pokolorowanie przez uczestników słoników w kratkę stanowiących symbol tolerancji. Pozostaje mieć nadzieję, że biblioteczne działania przyczynią się do kształtowania młodego, świadomego i tolerancyjnego społeczeństwa żyjącego w świecie, w którym z akceptowaniem tego co inne bywa różnie. Całe spotkanie nawiązywało do dnia 16 listopada, kiedy to po raz 24 będziemy obchodzili Międzynarodowy Dzień Tolerancji oraz do projektu realizowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Świeciu.

Użytkowników:
Artykułów: