Wielkanocnie w F3

kwiecienf3 1680x1050

Wielkanoc to jedno z najstarszych, najważniejszych i najuroczyściej celebrowanych świąt w naszej kulturze. Z tejże okazji w gruczeńskiej bibliotece odbyły się spotkania przedświąteczne: dla małych czytelników oraz dla dzieci sześcioletnich z przedszkola. Bibliotekarka opowiedziała kilka słów o Wielkanocy, wiele o symbolice jajka, a także o różnych pisankach. Przeprowadzono następujące zabawy: wróżba z kraszanek, bingo, szukanie rymów do podanych słów czy dyktando graficzne. Przedszkolaki wysłuchały bajki „Rwetes w ogrodzie” Svena Nordqvist snując rozważania co się stanie z klopsikiem posadzonym przez kociaka Findusa.

W części plastycznej czytelnicy ozdobili słoiczki tworząc wazoniki, do których wykonali kwiaty z krepy. Powstały kolorowe bukiety, w domu można dodać bukszpan, bazie tudzież ozdobne gałązki. Dzieci z przedszkola poskładały i posklejały kurki biegające po trawce. Oczywiście złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia wymieniając się kartkami świątecznymi.

Szyte tulipany w Grucznie

tulipany f3 gruczno 743x1050

Na kwietniowym spotkaniu koła rękodzielniczego uczestniczki szyły tulipany z materiału. Na wstępie obejrzały filmik instruktażowy na you tube, aby zapoznać się z techniką tworzenia kwiatków. Pani Danuta podzieliła się przygotowanymi przez nią szablonami do wycięcia. Następnie trzeba było uszyć ręcznie kwiatka, łodyżkę i liść. Przydało się żelazko do wyprasowania listków oraz szydełko tudzież wykałaczki do przewrócenia łodyżki na drugą stronę (to najtrudniejsze zadanie). Finalnie trzeba było zszyć ze sobą wszystkie elementy i piękne tulipany gotowe. Mogą kwitnąć w naszych mieszkaniach przez cały rok.

Słodkie zajęcia w Grucznie

slodycze f3 1400x1050

W Grucznie odbyły się słodkie zajęcia dla dzieci. Rozmawiano o wpływie nadmiernego spożywania słodyczy na nasz organizm oraz o tym, czym można słodycze zastąpić. Wszystko w nadmiarze szkodzi, jednak w małych ilościach szczególnie po sporym wysiłku można sobie pozwolić na słodkie co nieco. Bibliotekarka prezentowała książki kucharskie dla dzieci z zachętą do tworzenia własnych drobnych słodkości typu koktajle, sałatki owocowe, muffinki z czereśniami, orzechowe pralinki, lody z jogurtu i truskawek czy knedle ze śliwkami…

Uczestnicy spotkania brali udział w kilku zabawach typu łowienie cukierków czy słodkiej ruletce. W części plastycznej każdy ozdobił papierowe pudełeczko, a na koniec włożył do niego drobne słodkości.