Zapoznanie przedszkolaków z funkcjonowaniem biblioteki w Grucznie

przedszkole f3

W Grucznie odbyło się spotkanie dla dzieci sześcioletnich z pobliskiego przedszkola. Bibliotekarka przybliżyła czym jest biblioteka, jakie są rodzaje, co wyróżnia bibliotekę publiczną spośród innych. Opowiedziała o rozmieszczeniu księgozbioru w F3 oraz o tym jaką drogę pokonuje książka w bibliotece zanim trafi na półkę. Dodatkowo dzieci obejrzały zdjęcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, bibliotek dziecięcych w Polsce i poza nią. Bibliotekarka wypowiadała twierdzenia o książkach i bibliotekach, a dzieci wybierały koło z właściwym kolorem: białe – prawda, czerwone – fałsz.

W drugiej części spotkania dzieci i bibliotekarka wspominały wakacje. Przedszkolaki wysłuchały bajki Daniela Nappa „Pan Brumm na Hula Hula”. Na koniec wszyscy wykonywali stworki z kamieni (przywiezionych z wakacji) oraz plasteliny.

Origami dla dzieci w F3

W Grucznie odbyło się powakacyjne spotkanie dla dzieci. Młodzi czytelnicy najpierw ćwiczyli swe umysły w zadaniu z literkami, następnie rywalizowali rzucając kostką, zaś w głównej części spotkania przyszedł czas na składanie papierowych kwadratów. Uczestnicy zajęć naśladując bibliotekarkę wykonali dwa rodzaje ozdobnych pudełeczek na drobiazgi oraz skaczącą żabkę w kropki. Inspirację zaczerpnięto z książek: Origami dla początkujących , Origami i zabawy manualne na cały rok. Instrukcja na żabkę pochodzi z internetu. Dzieci chętnie składają figury z papieru, czynność ta wymaga skupienia, dokładności, precyzji, a także przełamuje brak wiary we własne możliwości.

Zajęcia dla dzieci z elementami arteterapii w F3

W gruczeńskiej filii odbyły się 4 spotkania dla dzieci z elementami arteterapii. Każdy czwartek poświęcony był innej tematyce: integracji, życiu podwodnemu, emocjom i bajkom. Zajęciom towarzyszyły zabawy i zadania z elementami arteterapii, aby uczestnicy mogli pozytywnie spędzić czas wnikając we własne „ja” oraz doskonalić relacje z otoczeniem. Dodatkowo prowadzone były zabawy sprawnościowe dla wzbudzenia ducha rywalizacji. Każde spotkanie kończyły prace plastyczne, kolejno: spryskiwanie wzorów farbami akrylowymi dla uzyskania efektu łąki, złote rybki wykonane przy użyciu stempli z ziemniaka, drewniane serca ozdabiane techniką decoupage oraz kwiaty z papieru.

Zajęcia umożliwiły dzieciom poznanie różnic między ludźmi (co lubią robić w wolnym czasie, w czym są dobrzy, jaką mają pasję, ulubione zwierzęta, potrawy) uświadomienie swych marzeń, uzmysłowienie im co dla nich jest szczęściem, stworzenie przepisu na dobry humor, pracę nad emocjami z wykorzystaniem kostki emocji, wcielenie się w ulubioną postać z bajki... Wszystkie te czynniki wpływają na rozwój dzieci jednocześnie ułatwiają nawiązywanie i podtrzymanie pozytywnym kontaktów interpersonalnych.