Zajęcia dla dzieci z elementami arteterapii w F3

W gruczeńskiej filii odbyły się 4 spotkania dla dzieci z elementami arteterapii. Każdy czwartek poświęcony był innej tematyce: integracji, życiu podwodnemu, emocjom i bajkom. Zajęciom towarzyszyły zabawy i zadania z elementami arteterapii, aby uczestnicy mogli pozytywnie spędzić czas wnikając we własne „ja” oraz doskonalić relacje z otoczeniem. Dodatkowo prowadzone były zabawy sprawnościowe dla wzbudzenia ducha rywalizacji. Każde spotkanie kończyły prace plastyczne, kolejno: spryskiwanie wzorów farbami akrylowymi dla uzyskania efektu łąki, złote rybki wykonane przy użyciu stempli z ziemniaka, drewniane serca ozdabiane techniką decoupage oraz kwiaty z papieru.

Zajęcia umożliwiły dzieciom poznanie różnic między ludźmi (co lubią robić w wolnym czasie, w czym są dobrzy, jaką mają pasję, ulubione zwierzęta, potrawy) uświadomienie swych marzeń, uzmysłowienie im co dla nich jest szczęściem, stworzenie przepisu na dobry humor, pracę nad emocjami z wykorzystaniem kostki emocji, wcielenie się w ulubioną postać z bajki... Wszystkie te czynniki wpływają na rozwój dzieci jednocześnie ułatwiają nawiązywanie i podtrzymanie pozytywnym kontaktów interpersonalnych.

Opracowała: Lidia Heinrich-Weiner

Piknik dla dzieci na dobry początek wakacji przy Starym Młynie w Grucznie

Filia nr 3 zorganizowała piknik dla dzieci przy Starym Młynie w Grucznie. W pierwszy wakacyjny poniedziałek zgromadziło się 19 dzieci, by aktywnie przywitać wakacje. Na początku przeprowadzono kilka zabaw integracyjnych w celu poznania imion wszystkich uczestników pikniku. Następnie było sporo emocji podczas konkurencji sportowych. Nie obyło się bez skakania w workach, biegania z książką, szyszką na łyżce, na czworakach, poprzez rzuty samolotami i dyskami do celu, po zapamiętywanie postaci bajkowych. W przerwie dzieci posiliły się pyszną gruczeńską drożdżówką z masłem. Kiedy przyszedł czas na ognisko zaczął padać deszcz i trzeba było kilku podejść, by w końcu udało się upiec kiełbaski.

Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy wraz z nagrodami za udział w konkurencjach sportowych wyłaniając grupę dzieci z miejscem III, II i I. Dodatkowo bibliotekarka nagrodziła dwie najaktywniejsze czytelniczki: w młodszej grupie wiekowej Antosię, a w starszej Julię.

Bardzo dziękuję za pomoc w realizacji pikniku Pani Ani, Joannie i Agnieszce oraz nastolatkom Patrycji i Marcie. Pogoda nie pozwoliła nam usiąść na kocach wprowadzając piknikowy klimat. Na szczęście w pobliżu Młyna mogliśmy skryć się pod ogromnym parasolem i cieszyć wspólnymi zabawami.

Opracowała: Lidia Heinrich-Weiner

Haft krzyżykowy w F3

Odbyło się kolejne spotkanie w ramach warsztatów rękodzielniczych. Uczestniczki tym razem haftowały krzyżykami wielobarwne owoce. Do wyboru były: śliwki, jabłka, czereśnie bogate w kolorystyczne detale. Niewielkie motywy wymagały sporo czasu, dokładności i częstej zmiany nici. Wyszyte owoce mogą stanowić soczyste ozdoby kuchenne.

W wakacje, jak co roku przerwa w spotkaniach bibliotecznych, a od września tworzymy dalej...

Oprac.: Lidia Heinrich-Weiner