2017 ROKIEM RZEKI WISŁY W F 3

63 1680x945

W Grucznie odbyło się spotkanie dla sześcioletnich dzieci z przedszkola. Na wstępie ułożyliśmy hasło będące tematem przewodnim: 2017 ROKIEM RZEKI WISŁY. Pierwszy raz w naszej historii pojęcie geograficzne ma swój rok, a nie jak zwykle osoba albo wydarzenie. Ten rok obfitował w wiele atrakcji związanych z naszą największą rzeką: spływy kajakowe, liczne konkursy, rejsy, pokaz dawnych łodzi flisackich oraz rybackich, warsztaty szkutnictwa, wykłady, wystawy, konferencje, a na zakończenie – 6 grudnia we Włocławku morsy mają przepłynąć Wisłę oczywiście pod czujnym okiem służb ratunkowych i mundurowych.

Dzieci poznały dawne łodzie służące do transportu drewna, soli, zboża, zwierząt: szkuty, baty, galary, komięgi, dubasy oraz rybackie lejtaki i nieszawki. Obecnie transport drogą rzeczną wymaga ożywienia i regulacji Wisły, a także jej dobrego oznakowania. Przedszkolaki oglądały zdjęcia wielkich sumów wyłowionych z Wisły, bo wędkarstwo kwitnie.

Uczestnicy spotkania wysłuchali baśni „O rybaku i rybce”, po czym wykonali własne złote rybki z papieru. O Wiśle można by mówić godzinami, temat rzeka… Pewne jest, że każdy się przy niej zatrzyma, zaduma, popodziwia… hydrolog będzie badał jakość wód, ornitolog obserwował ptaki, artysta czerpał inspirację do pisania czy malowania, wędkarz szukał miejsca do połowu, sportowiec ruszy kajakiem, a Ty?

Opracowała: Lidia Heinrich-Weiner