Zdobycie Kilimandżaro

Spotkanie autorskie 1680x945

W piątek 24 listopada w bibliotece w Czaplach odbyło się spotkanie z Gabrysią Sulecką, uczestniczką wyprawy na najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro (5895m npm.). Wyjazd ten był prezentem od najbliższych z okazji 60 urodzin.

P. Gabrysia opowiedziała o przygotowaniach, na które nie miała zbyt wiele czasu. Na szczęście nie musiała martwić się o kondycję, gdyż uprawia nordic walking odnosząc spore sukcesy w zawodach, a wędrówki po górach są jej wielką pasją.

Ciekawa prelekcja była wzbogacona zdjęciami i filmami. Podróżniczka opowiadała o przygotowaniach, locie z Warszawy przez Dubaj do Nairobi, wizycie w wiosce plemienia Czaga, spacerze do wodospadu Materuni i oczywiście o samym zdobywaniu Kilimandżaro, które jest sporym wyzwaniem nawet dla młodych ludzi.

Na szczycie nie mogło zabraknąć flagi Świecia, co widać było na zdjęciach.

P. Gabrysia podkreśliła, że wiele lat była mieszkanką Czapel i cieszy się, że właśnie tu mogła opowiadać o swojej wyprawie.

Świetnie, że podzieliła się wrażeniami z podróży w bibliotece w Czaplach. Jak widać warto marzyć, nie ma rzeczy niemożliwych.

Oprac. Elżbieta Łucka

Spotkanie z książką w bibliotece w Czaplach

Nowy folder3

W piątek 3 listopada bibliotekę odwiedzili drugoklasiści ze szkoły podstawowej w Czaplach z wychowawczynią Karoliną Ratkowską. Zajęcia miały na celu popularyzację książki, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci, zapoznanie z literaturą dziecięcą.

Po krótkiej rozmowie o bibliotece, dzieci przypomniały, jak należy dbać o książki.

Spotkanie miało charakter zabawy, w której uczniowie brali aktywny udział. Głośno czytali wybrane wiersze, wykonywali inscenizacje do wierszy czytanych przez Elżbietę Łucką i Karolinę Ratkowską. Odgadywali zagadki związane z tytułami bajek i wierszyków.

W trakcie spotkania dzieci obejrzały wystawkę książek: bajeczki, opowiadania, wiersze… Niektóre z nich wybrały sobie do wypożyczenia.

Na zakończenie dostali kolorowanki do poznanych utworów, które wykorzystają w szkole. P. Ania Rosenkiewicz, która robiła zdjęcia, też brała czynny udział w spotkaniu.

Oprac. Elżbieta Łucka

Porcja nowości w Czaplach

nowości1

Literatura dla dorosłych

Fryczkowska A. Żony jednego męża

Najnowsza książka laureatki Róży Gali za Sześć kobiet w śniegu (nie licząc suki). Powieść obyczajowa, która trzyma w napięciu jak najlepszy kryminał. W domu z ogródkiem żyje rodzina jak z obrazka: ona, on, dwoje dzieci. Ale jest jeszcze druga ona, druga żona. A może pierwsza? Dwie kobiety i mężczyzna. Tunia mieszka na parterze, Anita na piętrze, Wojtek z każdą z nich. Obie są matkami jego dzieci.

Fryczkowska A. Sześć kobiet w śniegu

Kilka samotnych kobiet w domu na odludziu. Bawią się nie najgorzej, choć wkrótce śnieżyca odcina je od świata. I nagle jedna z nich zostaje zamordowana. W sytuacji ostatecznej w bohaterkach budzą się głęboko skrywane urazy. Sześć podejrzanych, mnóstwo butelek wina, a policja ciągle daleko. Tej nocy są zdane tylko na siebie, więc same będą musiały poprowadzić śledztwo.

Czytaj więcej: Porcja nowości w Czaplach