A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Baśniowy świat Andersena – klasa 2 w bibliotece w Czaplach

W poniedziałek 16 kwietnia biblioteka w Czaplach gościła uczniów klasy 2 z wychowawczynią  Karoliną Ratkowską. Tematem lekcji bibliotecznej był H. Ch. Andersen i jego baśnie.

Nieprzypadkowo mówimy o Andersenie w kwietniu, ponieważ Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku. Świętowany jest 2 kwietnia w rocznicę urodzin znakomitego bajkopisarza.

Warto wiedzieć, że najwyższym światowym odznaczeniem w dziedzinie twórczości dla dzieci jest Międzynarodowa Nagroda im. H. Ch. Andersena – nieoficjalna nazwa „Mały Nobel” przyznawany co 2 lata.

Książki mają swoje święto jeszcze 23 kwietnia, kiedy to obchodzimy Światowy Dzień Książki.

Podczas zajęć dzieci zapoznały się z życiem i twórczością pisarza. Dowiedziały się, jak wyglądało życie twórcy najpiękniejszych baśni, kiedy był dzieckiem. Lubił śpiewać, rysować, tworzył piękne wycinanki z papieru, rysunki ołówkiem i piórkiem. Robił kolaże – łączył rysunki, fotografie i inne materiały w jedną kompozycję.

Czytaliśmy wiersze o Andersenie napisane przez  polskich poetów: Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Józefa Ratajczaka, Emilii Waśniowskiej.

Uczniowie przeglądali książki z bajkami autora, rozwiązywali zagadki związanymi z tytułami baśni.

Na koniec uczyli się piosenki o Andersenie „Podróż do krainy bajek” Kolorowanki pomalują w klasie, ponieważ czas lekcji szybko upłynął. 

Oprac. Elżbieta Łucka

Lekcja biblioteczna o wynalazkach w filii nr 4

W czwartek 12 kwietnia dzieci z klasy 3 przyszły do biblioteki z wychowawczynią Sylwią Różańską. Tematem lekcji bibliotecznej były wynalazki, które zmieniły swiat.

Po wysłuchaniu opowiadania pt. „Tak zwane dobrodziejstwa techniki” rozmawialiśmy o wynalazkach, wspólnie utworzyliśmy definicję wynalazku.

Uczniowie zapoznali się z ciekawymi historiami związanymi z wynalazkami: termometr, zamek do drzwi, rower, winda, tunel, antybiotyki, mikroskop, igła, telefon, radio, telewizja…

Porównywali jak żyli ludzie dawniej i obecnie, Dowiedziały się, że dawniej ludzie musieli wykonywać wiele prac przy pomocy własnych rąk, pomocy zwierząt, wiatru lub wody. Każdy wybrał jeden wynalazek, który jest bardzo ważny dla niego.

Dzieci nie mogły sobie wyobrazić życia bez komórki, komputera, prądu, lodówki…

Zapoznały się z literaturą dotyczącą wynalazków i wynalazców, rozwiązywali zagadki.

Zadanie dla uczniów – wymyśl wynalazek, który wg ciebie ułatwi życie, jest potrzebny.

Myślę, że ten temat wzbudził zainteresowanie. Na zakończenie korzystając z tego, że są w bibliotece, uczniowie wypożyczyli książki. 

Oprac. Elżbieta Łucka

Szydełkowe jaja wielkanocne w filii w Czaplach

 

W środę 14 marca spotkaliśmy się ponownie na warsztatach z szydełkowania. Podstawy szydełkowania dzieci poznały na ostatnich zajęciach. Ponieważ zbliżają się święta wielkanocne p. Dorota Lipkowska zaproponowała dzieciom, że tym razem wykonają  szydełkowe koszulki na jaja wielkanocne.

Na początku szło dosyć opornie, ale pod okiem p. Doroty i przy jej pomocy udało się wydziergać koszulki na jajka styropianowe.

Robótki ręczne uczą dzieci zręczności, dokładności i cierpliwości. Pięknie wyglądają ozdoby ręcznie robione i jak widać można się nauczyć w krótkim czasie szydełkowania.

Piękne, ręcznie zrobione na szydełku koszulki na jajka  będą fantastyczną ozdobą wielkanocnego stołu lub  prezentem dla najbliższych. 

 

Oprac. Elżbieta Łucka

Strona 1 z 33