Noc Podróżnika w Czaplach

Noc Bibliotek za nami. Biblioteka w Czaplach (filia MBP w Świeciu) i biblioteka szkolna SP w Czaplach w ramach współpracy razem zorganizowały wieczorno-nocną imprezę.

Ten niekonwencjonalny sposób promowania biblioteki i czytelnictwa cieszy się zainteresowaniem. W Nocy uczestniczyło 20 uczniów. Impreza rozpoczęła się w sobotę 9 czerwca o godz. 19-ej i trwała do rana 7,30 w niedzielę.

Po przedstawieniu się i zabawach integracyjnych wyruszyliśmy na podchody zakończone ogniskiem nad jeziorem, pieczeniem kiełbasek, zabawach..

Tegoroczna Noc upłynęła pod hasłem „Noc Podróżnika” na którą została zaproszona podróżniczka p. Jolanta Kufel. Ciekawie opowiedziała o swojej podróży po Japonii. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawostek i oglądały zdjęcia. Wiele radości sprawiły ćwiczenia w posługiwaniu się pałeczkami. Dzieci uświadomiły sobie, jaki świat jest różnorodny i ciekawy. Warto znać swój kraj i poznawać inne kraje. Dziękujemy p. Jolancie!

Tej nocy nie zabrakło gier i zabaw m.in. koło fortuny, geograficzne zagadki (miasta Polski i Europy), gry planszowe, „Wygibajtus podróżnika”,   wystawa książek dla podróżnika, zajęcia plastyczne dla chętnych „Podróż moich marzeń” Po projekcji filmu kto chciał, to zasnął, a najwytrzymalsi  dotrwali prawie do rana. Kiedy w końcu zasnęli, była pobudka J

Dziękujemy wolontariuszce Klaudii Rogalskiej za pomoc w organizacji Nocy.

FunEnglish w filii w Czaplach

Filia w Czaplach ponownie przystąpiła do  projektu „FunEnglish w bibliotece”-  jest to bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego dla dzieci.

Kurs funenglish składa się z sześciu bloków, podzielonych na 11 podrozdziałów. W skład każdego podrozdziału wchodzi gra edukacyjna, krótki film, piosenka karaoke, fotolekcja oraz ponad 20 ćwiczeń. Po przejściu przez wszystkie bloki dziecko zapozna się z prawie tysiącem zwrotów przydatnych w 90% sytuacji komunikacyjnych. Przez cały czas trwania kursu dzieci będą mogły liczyć na pomoc pracownika biblioteki. A po jego zakończeniu każde dziecko otrzyma specjalny certyfikat.

Każde dziecko, które przyjdzie do biblioteki, będzie mogło skorzystać z kursu funenglish samodzielnie. Dokładnie tak, jak na co dzień korzysta z gier komputerowych.

Zajęcia przeprowadzone według scenariuszy, mogą być ciekawym urozmaiceniem nauki - a także znakomitą okazją do dobrej zabawy (można je zorganizować w dowolnym momencie, na przykład podczas ferii lub w wakacje).

A oto pierwsi uczestnicy kursu.

Pasowanie na czytelnika w filii nr 4 w Czaplach

Tradycyjnie w maju uczciliśmy Tydzień Bibliotek przyjmując nowych czytelników. W poniedziałek 14 maja odbyło się pasowanie na czytelnika. Uczniowie klasy pierwszej z wychowawczynią Beatą Kamińską zostali zaproszeni do biblioteki 14 maja na pasowanie. Uroczystość została przygotowana przez Elżbietę Łucką – filia nr 4 MBP w Świeciu i Joannę Kujawską – Biblioteka Szkolna SP w Czaplach.

Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli wesołą inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy siódmej, odgadywali zagadki, które sprawdzały znajomość bohaterów bajek. Wysłuchali wierszy „Przyszły czytelniku”, „Skarga książki”

Następnie dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelnika biblioteki. Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia otrzymali dyplomy i książeczki.

Na zakończenie uczennica klasy siódmej przeczytała dzieciom „O co prosi książka”. Uroczystość umilały piosenki o książce – „Podróż do krainy bajek” „Cała Polska czyta dzieciom” Celem uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do czytania, korzystania z biblioteki, wypożyczania książek.

Nowym czytelnikom życzę wspaniałych przygód w zaczarowanym świecie książek. Zapraszam do biblioteki.