26.Finał WOŚP w Czaplach!

Zdjęcia2 1680x945

Zobacz filmik

W niedzielę 14 stycznia 2018 już po raz czwarty graliśmy dla WOŚP. Organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu przy współudziale Sołectwa Czaple, Szkoły Podstawowej i grupy „Aktywnie Zakręceni” reprezentowanych przez Wiolettę i Jacka Goncerzewiczów z Czapelek.

Nowością był w tym roku Orkiestrowy Bus, którym można było przyjechać ze Świecia i oczywiście powrócić.

Impreza rozpoczęła się nad jeziorem gdzie mogliśmy podziwiać wytrzymałość kąpiących się morsów. A było zimno! Brr!

W świetlicy wiejskiej czekało mnóstwo atrakcji. Występy dzieci ze szkoły podstawowej (wiersze, piosenki, świetne przedstawienie), pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu uczniów.

Wystąpiła Sekcja Kyokushin Karate Wda Świecie, którą zaprezentował p. Adam Poćwiardowski. Świetny pokaz całej grupy a szczególnie dzieci!

Tradycyjnie odbył się turniej rodzinny poprowadzony przez pracowników biblioteki. Była loteria fantowa i oczywiście emocjonująca wielka licytacja. Darczyńców było wielu, oferta bogata od firm i osób prywatnych np. OSP Dziki przekazało hełm strażacki, złote serduszka, vouchery, bony, przetwory, zegary, rękodzieła, domowe nalewki i wiele innych.

Działo się dużo. Była aukcja stolikowa książek, rękodzieła, smakowitości. Można było zmierzyć ciśnienie i poziom cukru u pielęgniarki p. Jolanty Cichockiej, skorzystać z porad dietetyka. Było też stanowisko kosmetyczne i masażu.

Dzieci bawiły się w kąciku dla malucha pod okiem pracowników biblioteki. Starsze dzieci wykonały kolorowe lampiony. Można było zrobić sobie zdjęcie z Minionkiem.

W tym roku po raz drugi wystąpił zespół Adelibanda, który dał godzinny koncert.

Nieodłączną częścią finału akcji jest światełko do nieba, przy sygnale strażaków z OSP Dziki zakończyliśmy 26. Finał WOŚP. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie wokół serca ułożonego z lampionów zrobionych przez dzieci.

A teraz najważniejsze – zebraliśmy 4896,63 zł!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji finału w Czaplach i wzięli w nim udział!

Oprac. Elżbieta Łucka

Mini choinki na święta

Choinka 1680x945

W filii biblioteki nr 4 w Czaplach odbyły się ostatnie w tym roku  zajęcia plastyczne.

Choinka to jedna z tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Prostą dekoracją, którą można zrobić samemu jest choinka z bibuły lub krepy. Została przygotowana na sztywnym stożku i oklejona paskami z krepy, następnie ozdobiona według uznania.  Taka mini choinka może ozdobić biurko lub można udekorować nią świąteczny stroik.

Świąteczne spotkanie z dziećmi w bibliotece

Spotaknie świąteczne 1680x945

We wtorek 12 grudnia filię nr 4 w Czaplach odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego szkoły podstawowej w Czaplach z wychowawczynią Mają Starszak. Tematyka zajęć nie mogła być inna, niż świąteczna, wkrótce święta Bożego Narodzenia ulubione święto wszystkich dzieci.

Czas poprzedzający święta jest okazją do zapoznania dzieci z tradycjami i obyczajami.

Ważnym symbolem świąt jest choinka. Nikt nie wyobraża sobie świąt bez tego drzewka. Stało się ono znakiem Bożego Narodzenia, ponieważ symbolizuje życie – jest zielone nawet gdy pada śnieg.

Istnieje dużo legend związanych z bożonarodzeniową choinką. Jedną z nich poznały dzieci podczas zajęć. Wysłuchali „Legendę o choince”.  Rozmawialiśmy o zwyczajach świątecznych, co symbolizują ozdoby, które wieszamy na drzewku.

Dzieci pod kierunkiem p. Mai zaśpiewały piosenkę o choince, następnie w grupach pomalowały kartonowe choinki.

Na koniec zajęć dzieci pięknie podziękowały i wręczyły kartę z życzeniami świątecznymi.

Oprac. Elżbieta Łucka