Nowa oferta Biblioteki - Książka mówiona Czytak Plus! dla osób niewidomych i niedowidzących

MKiDN

logo larix

czytak plus

Miło jest nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna  w Świeciu przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Na podstawie umowy użyczenia od 1 lipca nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka osobom niewidomym i słabowidzącym.

Dzięki wsparciu Ministra Kultury Czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.

Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z dysfunkcją wzroku.

W ramach tego projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie pakiet 1023 cyfrowych książek mówionych, których można posłuchać na urządzeniu Czytak oraz  2 urządzenia Czytak Plus, które są przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Na podstawie umowy użyczenia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia "Larix" nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku.

Od 1 lipca zachęcamy do korzystania ze zbiorów książki mówionej przede wszystkim osoby niewidome i niedowidzące. Wszystkim posiadaczom Czytaka bezpłatnie udostępniamy cyfrowe książki mówione dedykowane na Czytaka. Bliższych informacji na temat sposobu i warunków korzystania z zasobów książki mówionej i urządzenia Czytak Plus udziela  Marcin Warmke, kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych, telefon kontaktowy 52 333 48 13.

Zapraszamy wszystkich posiadaczy Czytaka do korzystania z naszych zbiorów.

Wszystkim czytelnikom życzymy wielu przyjemnych chwil z cyfrową książką mówioną.

INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK 2016

loga dotacja

Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu dostała 500 082,00 zł z Instytutu Książki.

Z tej kwoty 450 tys. zł instytut przyznał na wyposażenie nowego budynku (regały, biurka itd.), a 50 tys. na wydatki bieżące, m.in. na zakup komputerów i oprogramowania.

Już w ubiegłym roku ponieśliśmy wydatki związane z kupnem wyposażenia, ale dzięki temu zwrócą się te pieniądze.

Dofinansowanie zostało przyznane w ramach programu „Infrastruktura bibliotek”.

Cieszymy się podwójnie, bo nie tylko dostaliśmy wsparcie, ale znaleźliśmy się w gronie 89 instytucji w kraju, którym to się udało. Wnioski pozostałych 170 odrzucono.

To nie jedyne dofinansowanie z zewnątrz, jakie otrzymała biblioteka. W ubiegłym roku 400 tys. zł na budowę nowego obiektu przyznało ministerstwo kultury.

Dotacja na budowę Biblioteki w Świeciu

DSC 0618 kopia 1585x1050

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu została otwarta 24 października 2015r. Nowoczesna, atrakcyjna bryła przyciąga zainteresowanych, a przestrzenie wewnątrz niej dają możliwość zarówno łatwego dostępu do zbiorów, jak też umożliwiają ich właściwe wyeksponowanie i składowanie. Przestronne wnętrza pozwalają na pełnienie różnorodnych funkcji, od udostępniania zbiorów, poprzez zajęcia dla dzieci i dorosłych aż do swobodnego korzystania ze stanowisk komputerowych. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz opiekunów małych dzieci. Atutem nowej siedziby jest parking przy bibliotece oraz sala wielofunkcyjna na spotkania autorskie, konferencje i warsztaty.

Właściwie zagospodarowana przestrzeń biblioteczna pozwala wykorzystać nowe pomieszczenia tak, by funkcjonalność i estetyka nowej siedziby biblioteki była atrakcyjna dla użytkowników.

Zadanie pod nazwą „Budowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo mkidn 1263