A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Książniczki na Festiwalu "Słowo"

książniczkifoto 1680x945

9 listopada w samo południe odbyło się spotkanie z Książniczkami – otwierające Festiwal „Słowo”. Książniczki to: Zofia Karaszewska i Sylwia Stano, prowadzące Bibliocreatio – firmę zajmującą się szeroko rozumianą promocją literatury i czytelnictwa.

W spotkaniu wzięło udział ok. 150 młodych ludzi ze świeckich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. Młodzież nie tylko dowiedziała się co kryje się pod intrygującym określeniem Książniczki (vlog książkowy), a także co daje czytanie i dlaczego warto czytać. Żywą  reakcję wśród publiczności wywołały spoty filmowe, znane z telewizji: „Nie czytaj” czy „Do dzieła” które w przewrotny sposób zachęcają do czytania. Zofia Karaszewska i Sylwia Stano opowiedziały również o swoim nowym projekcie: Moda i literatura, który ma na celu stworzenie kolekcji literackich sukienek. Pierwsze modele już powstały i Książniczki zaprezentowały je osobiście. Na spotkaniu nie zabrakło pytań od publiczności, jak również propozycji ciekawych pozycji książkowych.

Zofia Karaszewska i Sylwia Stano od lat promują czytelnictwo; w ramach kampanii społecznej „Czytaj, zobacz więcej!” zrealizowały akcję „Nie czytaj”, „Do dzieła”. Obie są kuratorkami bloku dziecięcego Festiwalu Stolica Języka Polskiego i autorkami vloga „Książniczki mają zdanie”. Współpracują z „ELLE”, „Newsweekiem”, „Przekrojem” i Polskim Radiem

                                                                                                          Oprac. Wioletta Duda

Pierwsza (jakże udana) edycja Festiwalu Podróżniczego ‘Piąty Ocean’ za nami!

fest podr foto prop 1680x945

Zobacz film

Mieliśmy wielką przyjemność być współgospodarzem tego imponującego Festiwalu. Za jego rozmach i organizację wyrazy uznania dla pomysłodawcy i spiritus movens całego przedsięwzięcia, Tomka Pasieka. Program był tak bogaty, że nierzadko publiczność, która bardzo dopisała, biegała z jednego wydarzenia w OKSiRze wprost na drugie, u nas, a nawet musiała podejmować wybór, bo czasami nie sposób było zobaczyć wszystko. Ale to dobrze. Oferta była taka, że nikt nie mógł narzekać. Skupmy się na tym co było naszym udziałem.

Całość rozpoczęła konferencja ‘Wisła: Przyroda – Kultura – Tradycja – Innowacja’ organizowana przez Powiat Świecki. Mnóstwo ciekawych, zaproszonych gości i wiele interesujących prelekcji poświęconych naszej największej rzece. To wszystko w związku z tym, że rok 2017 jest oficjalnie rokiem rzeki Wisły. Najmłodszym zaproponowaliśmy warsztaty podróżnicze dla dzieci ‘poszukiwacze tajemnic’, a również w części warsztatowej, tym razem dla dorosłych, jak tanio podróżować opowiedział Bartek Piziak, współzałożyciel popularnego portalu LowcyLotow.pl, zawodowo agent lotniczy IATa. Skala pożytecznych wskazówek była tak ogromna, że spotkanie dosłownie nie chciało się skończyć. Publiczność dowiedziała się o tym, jak wyszukiwać tanie połączenia, jak tanio nocować, jeść i z głową się spakować, czyli wszystko o co chodzi w dobrym, niedrogim podróżowaniu.

Wreszcie autorskie prezentacje. Świecianka, z zawodu nauczyciel, Jolanta Kufel zajmująco opowiedziała o swojej wyprawie do Japonii. Niesamowite, że po tak odległej, wyspiarskiej Japonii podróżowała rowerem, nocując głównie pod namiotem. Japonia z tej (i nie tylko) perspektywy jest fascynująca. Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się charakterystycznym budynkom, zwyczajom, wsłuchiwaliśmy się w tradycje kulinarne, a także liczne anegdoty z tej egzotycznej wyprawy. Rafał Kuzimski zdał nam relację ze swojego pobytu w Zambii, w ramach projektu Zambia 2016, prowadzonego przez Ojców Jezuitów w Kasisi. Oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów, licznych gatunków zwierząt żyjących na wolności, mogliśmy zobaczyć jak wolontariusze wspierali lokalną społeczność, jak spędzali czas z podopiecznymi sierocińca w Kasisi. Podstawowym celem misji była bowiem praca przy budowie farmy dla mieszkańców Kasisi Mission. Z kolei Ana Matusević, z pochodzenia wilnianka, a z wyboru gdynianka, współorganizatorka festiwalu Trampki - Spotkania Podróżujących Kobiet, z wdziękiem przybliżyła nam Kazachstan, jego rozciągające się po horyzont stepy, życie codzienne jego mieszkańców, w dużej mierze naznaczone jeszcze radzieckim dziedzictwem, z bardzo ciekawej perspektywy polskich zesłańców, których odwiedziła i z którymi pracowała w ramach wolontariatu. Na sam koniec Rafał Kośnik, współautor książki ‘Amazonia. Piekielne piękno’, który, co ciekawe, dopiero dzień przed festiwalem przyleciał z podróży po Kolumbii. Poznaliśmy jego samotne, ekstremalne wyprawy do dzikiej i fascynującej Amazonii, która była jego największym marzeniem, jako miejsce, gdzie znajduje się 20 proc. fauny i flory z całej kuli ziemskiej. Usłyszeliśmy m.in. o próbach przepłynięcia Amazonki, jednej z najbardziej niebezpiecznych rzek na Ziemi, spotkaniach z dzikimi plemionami Indian oraz niosącymi śmierć zwierzętami.

Żeby tego było mało w dalszym ciągu w naszej Bibliotece można oglądać wystawy fotografii Any Matusević (Grecja) i Rafała Kośnika (Amazonia).

Zapraszamy serdecznie!

Zapraszamy na spotkanie z Karoliną Sałdecką-Kielak i Emilią Walczak 10 listopada o godz. 18:00

Psycho fot

Karolina Sałdecka-Kielak*(ur.11.08 1983) – polonistka i romanistka, doktor nauk humanistycznych. Publikowała m.in. w „Twórczości”, „Kwartalniku Literackim TEKA”, na stronach internetowych „Dekady Literackiej”, „Arteriach”, „Blizie”. Laureatka kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich, w tym Konkursu im. Rainera Marii Rilkego. Autorka zbiorów wierszy Na własne oczy (2011), Psi blues (2016), książki „Żyjemy wciąż jeszcze na rusztowaniach”. Wizerunek kobiety w polskich powieściach doby realizmu socjalistycznego (2013) oraz powieści Psycho Killer (2016). Członkini zespołu redakcyjnego kwartalnika „Fabularie”.  Stypendystka Miasta Bydgoszczy w dziedzinie kultury (2016) oraz stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie kultury (2016). Mieszka w Bydgoszczy.

Emilia Walczak

Emilia Walczak (ur. w 1984 roku w Łodzi) – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przez wiele lat zawodowo związana z „Gazetą Wyborczą”, aktualnie pracuje w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy jako redaktorka i korektorka „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” (w nim też publikuje swoje felietony – w autorskim cyklu pn. Literacki flâneur oraz filmowym – Na dwoje: kino). Członkini zespołu redakcyjnego wydawanego w Bydgoszczy kwartalnika o nowej kulturze „Fabularie”. Laureatka 1. edycji Konkursu Literackiego im. Henryka Berezy „Czytane w maszynopisie”; w 2015 roku była jurorką 3. edycji tego konkursu (wraz z Krystyną Sakowicz vel Martą Zelwan i Arturem Danielem Liskowackim). W 2017 roku jurorka IV Konkursu na Stypendium Gildia.pl. Autorka książek: Fake, czyli konfabulacje zachodzą na zakrętach (Fundacja Literatury im. Henryka Berezy, 2013), Hey, Jude! (Wydawnictwo Forma, 2015), Po drodze z Tadeuszem Nowakowskim. Spacerownik (Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, 2017) i Dziewczęta z Manczesteru (Wydawnictwo W.A.B., w przygotowaniu), oraz współautorka zbiorów: Antologia współczesnych polskich opowiadań (edycje 2014 i 2017), Skrzyżowanie świata. Opisanie pięciu ulic dla Georges’a Pereca (2014) i mikroMAKRO. Antologia krótkich form prozatorskich (2016). Publikowała m.in. w „Znaku”, „Ha!arcie”, „Odrze”, „Poboczach”, „Miasteczku Poznań”, „eleWatorze”, „Kwartalniku Filmowym”, „Panoptikum”, „Zeszytach Komiksowych”, „Gazecie Wyborczej”, „Krytyce Politycznej”, polskiej edycji „Le Monde diplomatique” . Mieszka w Bydgoszczy.

 

Strona 1 z 24