KLAUZULA INFORMACYJNA
w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. w  sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, informujemy:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu ul. Sienkiewicza 4, tel. 52 333 48 10, faks 52 333 48 15, e-mail kontakt@bibliotekaswiecie.pl
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych z którym można kontaktować się we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych: tel. 607 753 475, e-mail: daneosobowe24h@wp.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu możliwości wykonania przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu ustawowych zadań publicznych oraz realizacji umów.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych mogą być organy publiczne lub podmioty działające w zakresie i celach, które wynikają z przepisów prawa.
 5. Posiada Pani/Pan prawo do:
  - uzyskania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, chyba że przepisy RODO będą stanowiły inaczej;
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego, jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie odbywało się na podstawie wyrażonej zgody, ma Pani/Pan prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez Administratora zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa. 

 

A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Spotkanie z Robertem Czerniakiem

PROLOG 1485x1050

We wtorek 18 czerwca, w ramach prologu do Festiwalu Podróżników w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu odbyło się spotkanie autorskie z Robertem Czerniakiem. Gość przedstawił się jako cukiernik z zawodu, z doświadczenia kucharz, a z zamiłowania i pasji podróżnik.

Czytaj więcej: Spotkanie z Robertem Czerniakiem

Jeśli nie interesujemy się polityką - to polityka interesuje się nami

sikorski 1680x1008

30 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu odbyło się spotkanie z Radosławem Sikorskim – politykiem, politologiem, dziennikarzem, autorem książek: „Prochy świętych – podróż do Heratu w czas wojny”, „The Polish House – an Intimate History of Poland” oraz „Strefa zdekomunizowana–wywiad rzeka“. Spotkanie połączone było z promocją najnowszej książki pt. „Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji”, której premiera odbyła się 17 października 2018.

Radosław Sikorski wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Biblioteki przez ponad dwie godziny bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadał na pytania moderatora spotkania - Michała Binieckiego. Zanim rozpoczęła się rozmowa prowadzący przybliżył działalność polityka, a także wspomniał o spotkaniu Radosława Sikorskiego ze studentami ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), w którym miał okazję uczestniczyć: 1991 rok, aula UKW, wypchana po brzegi, spotkanie z ciekawym człowiekiem, człowiek, który ma niewiele lat od nas, który studiował w Oksfordzie, po to by być korespondentem wojny w Afganistanie, człowiek, który zdobywał wiedzę po tamtej stronie żelaznej kurtyny, rok później ten człowiek został wiceministrem w rządzie Jana Olszewskiego... Pytania podczas spotkania w głównej mierze dotyczyły książki, czyli kulis polskiej dyplomacji, stosunków międzynarodowych, a także stanu współczesnej Polski.  Radosław Sikorski opowiedział o początkach swojej pracy dziennikarskiej i jak znalazł się w Afganistanie, gdzie w latach 1986-1989 pracował, jako dziennikarz i korespondent wojenny: Chciałem kontynuować walkę bezpośrednią z komuną, bardziej piórem niż teleobiektywem, bo po prostu mogłem… Pierwsze artykuły pisałem w podziemnej prasie w Polsce, więc tę żyłkę reporterską już w sobie miałem. W tamtych czasach w Wielkiej Brytanii były dwie ścieżki do zostania dziennikarzem, żeby zostać dziennikarzem trzeba było uzyskać członkostwo w związku zawodowym dziennikarzy, tego nie w ogóle nie rozważałem, a druga to jechać, jako freelancer w takie miejsce gdzie redakcje się bały, albo z rożnych względów nie chciały wysłać swoich własnych ludzi... Ja byłem do wykorzystania... Życie w Afganistanie dało mi parę przesłań, ja tam widziałem prawdziwe cierpienie, prawdziwą biedę... Należy wspomnieć, że Radosław Sikorski na ministerialnych stanowiskach był pod sześcioma rządami, był najdłużej urzędującym ministrem w wolnej Polsce. W 1992 był wiceministrem, a w latach 2005-2007 ministrem obrony narodowej. W latach 1992-2001 wiceministrem, a w latach 2007-2014 ministrem spraw zagranicznych. W swojej książce „Polska może być lepsza...” polityk wspomina, że ministrem spraw zagranicznych chciał być od dzieciństwa, tym bardziej nie mogło zabraknąć rozmowy o początkach jego kariery politycznej, a także o modernizacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak wspomniał były minister: MSZ jest stosunkowo małym resortem, żeby minister spraw zagranicznych był przez innych partnerów zagranicznych brany poważnie, to oni muszą czuć, że ten minister ma ucho premiera i coś może, że jak z nim coś ustala to naprawdę to mówi Polska, a nie tylko minister. 

Uczestnicy spotkania w skupieniu słuchali m.in. dyskusji o sztuce słowa, czyli warsztatu dyplomaty, meandrach polityki międzynarodowej, kryzysie Unii  Europejskiej czy o trudnych stosunkach Polski z wschodnimi sąsiadami. Poruszony również został trudny, ale bardzo aktualny temat „mowy nienawiści”. Radosław Sikorski podkreślił, że niektórzy politycy narzucają nam język nienawiści, wyzywają od zdrajców i odmawiają polskości.  

Spotkanie z Radosławem Sikorskim spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i nie brakowało chętnych osób do zadawania pytań. Polityka m.in. pytano: Jak pobudzić ludzi do działania?, Jak ich aktywować?, pytano o Unię Europejską, Czy zagraża nam Rosja?, Czym obecnie się zajmuje?, Co sądzi o odbudowie Szlaku Jedwabnego? oraz Czy zamierza powrócić jeszcze do polityki?

Michał Biniecki rozpoczynając spotkanie zapowiedział naszego gościa, jako „Człowieka z naszych stron”, bowiem Radosław Sikorski związany jest nie tylko z Bydgoszczą, ale obecnie mieszka w kujawsko-pomorskim. Tym bardziej doceniamy, że zechciał spotkać się z czytelnikami w Świeciu. Na zakończenie spotkania do Radosława Sikorskiego ustawiła się dość liczna kolejka, oczywiście, aby otrzymać imienny wpis do książki, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i osobiście jeszcze porozmawiać.

Galeria zdjęć >tutaj<

Relacja wideo >tutaj<

 

oprac. Marcin Warmke

Dzieci myślą

dzieci mysla 1312x1050

O tym jak rozmawiać z dziećmi by rozwijać w nich zdolność do refleksji, jak uczyć dzieci krytycznego myślenia porozmawialiśmy z Łukaszem Krzywoniem, autorem książki ‘Filozofuj z dziećmi. Poradnik do prowadzenia filozoficznych dociekań z dziećmi i młodzieżą’.

Łukasz Krzywoń jest magistrem filozofii, artystą, muzykiem, od 15 lat żyje w Irlandii, od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc m.in. dociekania filozoficzne w szkołach, uczy także praktyki uważności i relaksacji. Jest specjalistą ds. filozofii dla dzieci z The Philosophy Foundation w Londynie.

Książka w prosty i praktyczny sposób wprowadza w niezwykły świat filozofowania z najmłodszymi, krok po kroku pokazuje, jak uczyć dzieci umiejętność logicznego i samodzielnego myślenia, umiejętności argumentowania, budowania poprawnych wypowiedzi oraz kultury dyskusji. Jednocześnie otwiera na nowe idee oraz uczy tolerancji i szacunku dla innych poglądów. 

Metoda nauczania filozofii opisana przez autora bazuje na dociekaniach filozoficznych z dziećmi (ang. Philo­sophy for Children – P4C). P4C, stworzonych w latach 60 XX w. przez prof. Matthew Lipmana. Nawiązuje do sokratejskiej tradycji wydobywania mądrości poprzez dialog filozoficzny. Lipman szukał dyscypliny, która rozwijałaby intelektualnie dzieci na wielu płaszczyznach i jego wybór padł na filozofię.

To książka adresowana do nauczycieli, wychowawców, animatorów kultury, prowadzących warsztaty kreatywnego myślenia, a także dla rodziców zainteresowanych emocjonalnym i intelektualnym rozwojem swoich dzieci. 

Narzędzia przedstawione w książce nadają się równie dobrze do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych, np. kółka filozoficznego, jak i zajęć z dorosłymi, czyli w zasadzie dla każdej wybranej grupy osób. Zajęcia z metodą dociekań filozoficznych były używane nawet jako narzędzie do resocjalizacji w więzieniach. Narzędziami, jakie autor wykorzystuje do filozofowania z dziećmi, są m. in. gry, zabawy, symulacje, skrypty.  Kilka z nich mogliśmy poznać podczas rozmowy z naszym gościem.

Spotkanie było również świetnym pretekstem do dyskusji o jakości polskiej szkoły. Kondycja powszechnej edukacji bowiem niewątpliwie zasługuje na refleksję.

Galeria zdjęć >tutaj<

 

Oprac. Michał Brdak

Strona 1 z 29