A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Jerzy Kosz. Kapłan trudnych czasów

CZERWIEC 1680x945

Czerwcowe ‘Spotkanie z Historią’ przybliżyło sylwetkę księdza Jerzego Kosza, długoletniego proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Świeciu. Ksiądz Kosz odnowił swój zabytkowy kościół parafialny, tzw. ‘klasztorek’. Odbudował także kościół farny pw. św. Stanisława Biskupa, który w ruinie był od końca II wojny światowej. Był inwestorem i kustoszem odbudowy tego kościoła. Sprowadził do niego obraz poświęcony w Watykanie z dedykacją papieża Jana Pawła II, malowany przez śp. ks. prof. Seminarium Duchownego w Pelplinie, Franciszka Znanieckiego. Dzięki temu wydarzeniu kościół jako Sanktuarium Maryjne stał się miejscem pielgrzymek. W uznaniu zasług ks. Jerzy Kosz otrzymał godność kanonika i wpisano go do Księgi Zasłużonych Miasta i Gminy. Doceniając zasługi dla odbudowy zabytkowego kościoła władze miejskie i ówczesny wojewoda bydgoski Stanisław Kubczak przyznali ks. Koszowi Medal 650-lecia Nadania Praw Miejskich. W grudniu 1990 roku jako duszpasterz pełniący obowiązki kapelana uczestniczył w uroczystej przysiędze jednostki wojskowej w Świeciu. Zmarł w 1994 roku.

Oprac. Michała Brdak

Zapraszamy na Spotkanie z Historią 29 czerwca (czwartek) na godz. 17:00

Ksiądz 742x1050

Szpieg z Klasztorka

Maj 1680x945

Tytułowym szpiegiem był Juliusz Witt, budowniczy organów w kościele pobernardyńskim, tzw. ‘Klasztorku’. Był on gdańskim organmistrzem, znanym z budowy wielu takich instrumentów w kościołach północnej Polski. Okazuje się, że była to o wiele barwniejsza postać niż mogłoby się wydawać. Publiczność majowego ‘Spotkania z historią’ mogła dowiedzieć się także, o nieznanej szerzej działalności Juliusza Witta. Na zlecenie rządu pruskiego dostał misję odnalezienia w Archiwum Głównym Królestwa Polskiego w Warszawie dokumentów, na podstawie których dokonano rewizji granic między powiatem świeckim i chełmińskim. Była to także okazja do dyskusji o tym, jak historycznie zmieniały się granice między tymi powiatami. Na marginesie tej historii zebrani poznali sensacyjne miejsce ukrycia tzw. ‘Obelisku Sokołów’, pomnika Chrystusa miłosiernego, który mieszkańcy, w obawie przed zemstą Niemców za likwidację pomnika cesarza Wilhelma, zakopali na krużganku ‘Klasztorka’.

Oprac. Michał Brdak

Strona 1 z 34