KLAUZULA INFORMACYJNA
w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. w  sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, informujemy:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu ul. Sienkiewicza 4, tel. 52 333 48 10, faks 52 333 48 15, e-mail kontakt@bibliotekaswiecie.pl
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych z którym można kontaktować się we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych: tel. 607 753 475, e-mail: daneosobowe24h@wp.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu możliwości wykonania przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu ustawowych zadań publicznych oraz realizacji umów.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych mogą być organy publiczne lub podmioty działające w zakresie i celach, które wynikają z przepisów prawa.
 5. Posiada Pani/Pan prawo do:
  - uzyskania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, chyba że przepisy RODO będą stanowiły inaczej;
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego, jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie odbywało się na podstawie wyrażonej zgody, ma Pani/Pan prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez Administratora zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa. 

 

A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Zapraszamy na Spotkanie z Historią 29 listopada o godz. 17:00

kamuh 11 1485x1050

 

Zwykli-niezwykli. Ludzie niepodległości Świecia

kamuh 10 zwykli 1680x945

100-lecie odzyskania niepodległości stało się dobra okazją by przywołać sylwetki tych Świecian, którzy nie byli najważniejszymi postaciami polskiej niepodległości, jednak również położyli dla niej swoje zasługi, bez których ten proces nie mógłby się dokonać. Listopadowe ‘Spotkanie z Historią’ skupiło się na dwóch rodzinach, Domachowskich i Janiszewskich, których losy wzajemnie się przenikały na przestrzeni świeckich dziejów.

Franciszek Domachowski (ur. 11.07.1887 - zm. 9.10.1939) był drukarzem i wydawcą, członkiem Rady Miejskiej Świecia, Towarzystwa Gimnastycznego ‘Sokół’, Towarzystwa Przemysłowców i innych organizacji społeczno-politycznych. Z jego oficyny wydawniczej wychodził m. in. ‘Głos Świecki’, popularna gazeta miasta i regionu. Zamordowany podczas publicznej egzekucji przy ul. Polnej. Ekshumowany w 1945 r. spoczywa w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.

Synem Franciszka Domachowskiego był Franciszek Witold Domachowski (1917 - 2008), który brał czynny udział w kampanii wrześniowej 1939 r., był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych, po wyzwoleniu w 1945 r. powrócił do Świecia, gdzie odnalazł i zidentyfikował zwłoki ojca, podjął pracę urzędnika w Starostwie, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bernard Janiszewski (ur. 1887 - zm. 1981) był oficerem Wojska Polskiego, działaczem społecznym, politycznym, pracownikiem Kasy Chorych w Świeciu, więźniem hitlerowskich obozów, fundatorem i pomysłodawcą pomnika Matki Boskiej przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Laskowickiej upamiętniającego mieszkańców miasta zamordowanych w czasie II wojny światowej, a także będącego wotum wdzięczności za ocalenie.

Bernard Janiszewski wraz z Witoldem Domachowskim po wojnie działali wspólnie na rzecz odnalezienia i upamiętnienia miejsca masowego mordu w Mniszku oraz przyczynili się do ekshumacji pomordowanych przy ul. Polnej w Świeciu mieszkańców miasta. Ich losy splotły się jeszcze bardziej, kiedy Witold Domachowski poślubił Helenę Janiszewską, córkę Bernarda, który został teściem Witolda.

Podczas spotkania mogliśmy posłuchać wspomnień Bernarda Janiszewskiego w postaci zapisu audio, z okresu bezpośrednio po zakończeniu wojny, z poszukiwania miejsc pomordowanych Polaków, co było jego obietnicą z obozu.

Gościem spotkania był syn Witolda Domachowskiego, Andrzej Domachowski.

 

Warto także wspomnieć, że obecni złożyli hołd zmarłemu niedawno tragicznie Zbysławowi Budzyńskiemu, świeckiemu przewodnikowi, prezesowiOddziału Koła Przewodników PTTK w Świeciu, niezapomnianemu działaczowi społecznemu i nieocenionemu animatorowi kultury.

 

Oprac. Michał Brdak

Zapraszamy na Spotkanie z Historią 8 listopada o godz. 17:00

kamuh10 nowe 1485x1050

Strona 1 z 40

 

 

 

Użytkowników:
378
Artykułów:
2464
Odsłon artykułów:
2274507