A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Zapraszamy na Spotkanie z Historią 28 czerwca o godz. 18:00

 

Sartowice - wrota Dolnej Wisły

W kwietniu Klub Miłośników Historii ‘KaMuH’ przybliżył mieszkańcom historię Sartowic i znaczenie tej wsi dla samego Świecia.

W XIII wieku istniał tu warowny gród należący do książąt pomorskich, który był siedzibą Świętopełka II, księcia Pomorza Gdańskiego. W nocy z 3 na 4 grudnia 1242 r., a więc w wigilię św. Barbary dowodzony przez Teodoryka z Bernheim niewielki oddział krzyżacki ze Starogrodu pod Chełmnem sforsował Wisłę i podszedł pod gród w Sartowicach. Po zdobyciu grodu Krzyżacy ukradli przechowywaną w nim relikwię w postaci czaszki św. Barbary. Cenna relikwia została przeniesiona do kaplicy w Starogrodzie, gdzie dzięki temu powstał popularny ośrodek pielgrzymkowy. W miejscu grodu do roku 1750 stał gotycki dwór, a po jego pożarze wystawiono nową kaplicę św. Barbary. Współcześnie relikwia św. Barbary znajduje się  w dawnej kaplicy dworskiej, obecnym kościele parafialnym pw. św. Barbary.

Prawdopodobnie jeszcze w XVII wieku przejściowo lub na dłużej w miejscowości osiedlili się mennonici. Mieli oni za zadanie zagospodarować obszary w dolinie Wisły, które dotąd często były zalewane przez rzekę. Osiedlali się oni na tych ziemiach na prawie holenderskim. Oznacza to, że mogli czerpać zyski z tytułu dzierżawy, ale bez prawa do własności ziemi i bez możliwości nabycia jej przez zasiedzenie.

Oprac. Michał Brdak

 

 

Zapraszamy na Spotkanie z Historią 26 kwietnia (czwartek) na godz. 17:00

Strona 1 z 38