A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Bana do Terespola

W marcu tematem ‘Spotkania z Historią’ była kolej. Wbrew pozorom Świecie ma bardzo ciekawe tradycje kolejowe.

W XIX wieku znaczenie Wisły dla handlu zaczęło się bardzo szybko zmniejszać. Jej dotychczasową funkcję zaczęły przejmować utwardzone drogi, a po 1850 również kolej, której pierwszą nitkę prowadzącą przez Pomorze zbudowano po 1850 (Berlin-Królewiec z odgałęzieniem do Gdańska). Pierwotnie zakładano, że linia kolejowa biec będzie przy samym Świeciu, ostatecznie jednak ominęła ona miasto. Z kolei zamulające się koryto Wisły coraz bardziej utrudniało handel. Miasto pozostało bez głównego źródła własnych dochodów.

Odcięte od Wisły, już w latach 60. XIX wieku Świecie zaczęło starać się o budowę kolejowej bocznicy, początkowo od strony Laskowic, z którymi miasto posiadało dogodne połączenie drogowe. Projektu tego nie udało się zrealizować, a Świecie uzyskało połączenie kolejowe z pobliskim Terespolem dopiero w 1888 roku. 1 września 1888 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej linii kolejowej Terespol – Świecie.

Była to linia jednotorowa, która nabrała dużego znaczenia w ruchu towarowym. Wybudowano na niej kilka bocznic, w tym dwie najważniejsze, prowadzące do cukrowni i młynów, których produkty we wcześniejszych latach były spławiane Wisłą. Obecność  cukrowni w Świeciu była oficjalnym, głównym argumentem, który spowodował potrzebę podciągnięcie linii kolejowej z Terespola. Był też powód nieoficjalny, związany z planami wojskowymi władz pruskich. Już pod koniec XIX wieku powstała koncepcja twierdz nadwiślańskich broniących dostępu do rdzennych terenów Rzeszy Niemieckiej od strony wschodniej. Najmłodszym z zaplanowanych umocnień była Twierdza Chełmno. W pierwotnym zamyśle pruskich wojskowych linia z Terespola do Świecia miała zostać przedłużona połączeniem z Przechowa do Chełmna poprzez most na Wiśle. Jednak nie została zrealizowana. Natomiast w ruchu pasażerskim linia ta od samego początku istnienia miała niewielkie znaczenie; w latach 80. XX wieku kursowały nią jedynie 4 pary pociągów spalinowych do Terespola Pomorskiego. W 1973 roku wybudowano nowy dworzec autobusowo-kolejowy. Ostatecznie połączenie to zlikwidowano w 1996 roku. Od tej pory tory były wykorzystywane jedynie na potrzeby miejskiej ciepłowni i cukrowni. Po likwidacji tej ostatniej również połączenie towarowe do samego centrum Świecia przestało istnieć. Chociaż tory w Przechowie są wciąż wykorzystywane na potrzeby tamtejszego przemysłu, to Rada Miejska w Świeciu podjęła decyzję o rozbiórce linii kolejowej od stacji Świecie Przechowo do stacji Świecie nad Wisłą na potrzeby drogi asfaltowej.

Spotkanie skończyła dyskusja daleko wykraczająca poza temat kolei, dotycząca transportu i jego znaczenia dla rozwoju miasta i ciekawych, niezrealizowanych planach budowy odrębnego kanału rzecznego ze Świecia do Gdyni.

* żródła: Wikipedia, ‘Dzieje Świecia nad Wisłą i jego regionu’, extraswiecie.pl

Oprac. Michał Brdak

Zapraszamy na Spotkanie z Historią 29 marca (czwartek) na godz. 17:00

Jak Kamuh szukał gąsienicy

SH styczen2018 1680x945

Rozpoczął się nowy sezon ‘Spotkań z historią’ i to od mocnego uderzenia. Członkowie Kamuha wraz z Olafem Popkiewiczem i ekipą ‘Poszukiwaczy historii’, programu emitowanego w Polsat Play, szukali wraku czołgu, który według relacji świadków, mieszkańców, miał być zatopiony w bagnach pod Błądzimiem. Czołgu co prawda nie udało się znaleźć, ale niespodzianką okazało się odkrycie gąsienicy pojazdu francuskiego, który znajdował się na wyposażeniu niemieckiej armii podczas drugiej wojny światowej, zakopanej w pobliżu zabudowań mieszkalnych na terenie gospodarstwa rolnego. Podczas ‘Spotkania’ Olaf Popkiewicz próbował odtworzyć, w jaki sposób ona mogła się tam znaleźć, skąd takie pojazdy u Niemców, jaką rolę pełniły, a także opowiadał o działaniach wojennych 1945 r. w powiecie świeckim. Całość poszukiwań zilustrował odcinek ‘Poszukiwaczy historii’, dotyczący tego właśnie odkrycia, który miał swoją publiczną premierę w naszej Bibliotece, a na telewizyjną emisję będzie musiał jeszcze kilka miesięcy poczekać.

Oprac. Michał Brdak

Strona 1 z 37