A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Jak Kamuh szukał gąsienicy

SH styczen2018 1680x945

Rozpoczął się nowy sezon ‘Spotkań z historią’ i to od mocnego uderzenia. Członkowie Kamuha wraz z Olafem Popkiewiczem i ekipą ‘Poszukiwaczy historii’, programu emitowanego w Polsat Play, szukali wraku czołgu, który według relacji świadków, mieszkańców, miał być zatopiony w bagnach pod Błądzimiem. Czołgu co prawda nie udało się znaleźć, ale niespodzianką okazało się odkrycie gąsienicy pojazdu francuskiego, który znajdował się na wyposażeniu niemieckiej armii podczas drugiej wojny światowej, zakopanej w pobliżu zabudowań mieszkalnych na terenie gospodarstwa rolnego. Podczas ‘Spotkania’ Olaf Popkiewicz próbował odtworzyć, w jaki sposób ona mogła się tam znaleźć, skąd takie pojazdy u Niemców, jaką rolę pełniły, a także opowiadał o działaniach wojennych 1945 r. w powiecie świeckim. Całość poszukiwań zilustrował odcinek ‘Poszukiwaczy historii’, dotyczący tego właśnie odkrycia, który miał swoją publiczną premierę w naszej Bibliotece, a na telewizyjną emisję będzie musiał jeszcze kilka miesięcy poczekać.

Oprac. Michał Brdak

Zapraszamy na Spotkanie z Historią 25 stycznia (czwartek) na godz. 17:00

PLAKAT www Jak KaMuH szukał gąsienicy 742x1050

KaMuH ma 5 lat!

Kamuh ma 5 lat 1680x945

Aż trudno uwierzyć, że to już 5 lat. Klub Miłośników Historii ‘KaMuH’ został powołany do życia w 2012 roku, z inicjatywy Józefa Szydłowskiego, pasjonata historii, szczególnie lokalnej i społecznika, przy wsparciu Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wszystko zaczęło się od ‘nieklubowych’ jeszcze ‘Spotkań z historią’, przy których zawiązał się KaMuH. Nazwa jest hołdem złożonym Janowi Kamińskiego, nieżyjącemu już historykowi-amatorowi, autorowi licznych opracowań, niestrudzonemu badaczowi dziejów Świecia, którego imieniem, za sprawą KaMuHa właśnie, został nazwany jeden ze świeckich mostów. ‘Spotkania z historią’, których przez te wszystkie lata odbyło się ponad 50, w dalszym ciągu są bazą dla klubowiczów. Podczas nich odbywają się dyskusje, poruszane są kolejne tematy i prezentowane są owoce klubowych działań. Z czasem działalność Klubu rozwinęła się ponad tradycyjną popularyzację wiedzy historycznej. Podejmowane były interwencje publiczne, żeby wspomnieć tylko sprawę cmentarza żydowskiego czy schronu należącego do baterii Schwetz. Jubileuszowe podsumowanie rozpoczęły grzecznościowe życzenia i gratulacje, które na ręce Józefa Szydłowskiego złożyli m. in. Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wójcik, Sekretarz Starostwa Powiatowego Iwona Karolewska, radny Sebastian Glaziński, prezes świeckiego oddziału PTTK Zbysław Budzyński, dyrektor MBP Beata Szymańska, a w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świeckiej gratulacje złożył Michał Goliński. Następnie wszyscy oddali się wspomnieniom oglądając bogato ilustrowaną prezentację dokonań KaMuHa w tym czasie. Na koniec nie zabrakło suto zastawionego stołu, który sprzyjał kuluarowym rozmowom. My oczywiście dołączamy się do gratulacji i klubowiczom życzymy kolejnych 5 lat!

Oprac. Michał Brdak

 

Strona 1 z 37