A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Odkrywaliśmy tajemnice Bydgoszczy z dr Krzysztofem Halickim

LISTOPAD1 1680x945

Gościem listopadowego ‘Spotkania z historią’ był dr Krzysztof Halicki, historyk i archiwista, pracownik Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, autor licznych publikacji dotyczących historii regionu, w tym również Świecia. To nie pierwsza wizyta dra Halickiego w naszej Bibliotece i najpewniej nie ostatnia. Tym razem pretekstem do spotkania była świeżo wydana książka naszego gościa pt. ‘Sekrety Bydgoszczy’,  w której odkrywa przed nami czterdzieści tajemnic tego miasta. O wielu z nich mogliśmy usłyszeć podczas spotkania, m. in. o Poli Negri, która była śledzona przez policyjnych tajniaków, którzy podejrzewali, że mogła być niemieckim szpiegiem, o Józefie Piłsudskim, który odwiedził Bydgoszcz w 1921 r., czy o jednym z najwybitniejszych śpiewaków XX wieku, Luciano Pavarottim, który swój pierwszy koncert w Polsce dał w Bydgoszczy właśnie, w 1964 roku, w Filharmonii Pomorskiej, o czym oficjalne źródła nie wspominają. Podczas dyskusji, która trwała jeszcze długo po części zasadniczej, mogliśmy się także dowiedzieć o najbliższych planach naukowych i wydawniczych dr Halickiego.

Oprac. Michał Brdak

 

Zapraszamy na Spotkanie z Historią 30 listopada (czwartek) na godz. 17:00

Sekrety Bydgoszczy plakat 742x1050

Na tropach zakopanej historii

11 1680x907

Członkowie Klubu Miłośników Historii KaMuH, podczas październikowego Spotkania z Historią postanowili przypomnieć sobie i podsumować te sprawy, które udało się rozwiązać lub przenieść do publicznej dyskusji, te które miały swój ciąg dalszy dzięki staraniom pasjonatów lokalnej historii, czyli owoce swojej kilkuletniej działalności. To wszystko w związku ze zbliżającym się 5-oleciem Klubu. Mogliśmy więc m. in. usłyszeć o kapitanie Kruszelnickim, o pobycie pisarki, Marii Dąbrowskiej w Morsku, o pomniku żołnierzy radzieckich, który kiedyś stał na rynku głównym, a obecnie na cmentarzu przy ulicy Hallera, o nieodkrytych jeszcze zasobach archiwalnych dotyczących Świecia i powiatu. Przywołane zostały także sylwetki Januarego Janiszewskiego i zmarłego w tym roku Witolda Aleksandra Herbsta. Ponadto można było zobaczyć kilka ujawnionych dokumentów oraz posłuchać relacji świadków dotyczących działań wojennych w 1939 roku.

Strona 1 z 36