Odkrywaliśmy tajemnice Bydgoszczy z dr Krzysztofem Halickim

LISTOPAD1 1680x945

Gościem listopadowego ‘Spotkania z historią’ był dr Krzysztof Halicki, historyk i archiwista, pracownik Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, autor licznych publikacji dotyczących historii regionu, w tym również Świecia. To nie pierwsza wizyta dra Halickiego w naszej Bibliotece i najpewniej nie ostatnia. Tym razem pretekstem do spotkania była świeżo wydana książka naszego gościa pt. ‘Sekrety Bydgoszczy’,  w której odkrywa przed nami czterdzieści tajemnic tego miasta. O wielu z nich mogliśmy usłyszeć podczas spotkania, m. in. o Poli Negri, która była śledzona przez policyjnych tajniaków, którzy podejrzewali, że mogła być niemieckim szpiegiem, o Józefie Piłsudskim, który odwiedził Bydgoszcz w 1921 r., czy o jednym z najwybitniejszych śpiewaków XX wieku, Luciano Pavarottim, który swój pierwszy koncert w Polsce dał w Bydgoszczy właśnie, w 1964 roku, w Filharmonii Pomorskiej, o czym oficjalne źródła nie wspominają. Podczas dyskusji, która trwała jeszcze długo po części zasadniczej, mogliśmy się także dowiedzieć o najbliższych planach naukowych i wydawniczych dr Halickiego.

Oprac. Michał Brdak