A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Zapraszamy na "Wakacyjne HeCe w Bibliotece" w każdy czwartek lipca w godz. 11:00 - 13:00

 

„Tarapaty w Bibliotece czyli na tropie złoczyńcy”

W ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, MBP zorganizowała rodzinne podchody dla młodych detektywów. Zabawa była przednia podczas poszukiwań niebezpiecznego przestępcy, wykorzystującego książki do niecnych celów. Aby rozszyfrować zagadkę kradzieży książek z miejskiej biblioteki  należało porządnie wysilić głowy i dokonać dokładnej analizy podanych wskazówek. Deptaliśmy złodziejowi po piętach. Do pokonania była trasa licząca 8 punktów, gdzie detektywi musieli okiełznać różne, często niełatwe zadania; rozszyfrować pozostawione przez przestępcę ślady na miejscu zdarzenia. Przydawała się umiejętność śpiewania, liczenia; myślenie abstrakcyjne i wyobraźnia. Ponadto spryt, tężyzna fizyczna. Na mecie czekał zasłużony odpoczynek, zimne napoje i gofry z dżemem. Rodzinne zmagania wygrała drużyna nr 2: państwo Barbara i Robert z Martyną i Aleksandrą. Na koniec kino familijne z wątkiem detektywistycznym; film „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej z 2017 roku.

Oprac. Katarzyna Krzemińska

„Kiedy przychodzi kryzys”

23 i 25 maja odbyły się zajęcia warsztatowe: „Kiedy przychodzi kryzys”, organizowane w ramach projektu Polskiej Akcji Humanitarnej „Globalnie w bibliotekach”. Uczestnikami spotkań było blisko pięćdziesięciu uczniów z kasy 5 i 7 Szkoły Podstawowej nr 8.

W trakcie zajęć młodzież odpowiadając na losowo wybrane pytania starała się zdefiniować takie pojęcia jak: wojna, katastrofa naturalna czy pomoc humanitarna. Pojęcia te, na co dzień obecne w naszym języku, nie zawsze były oczywiste dla młodych ludzi. Zaskoczeniem dla prowadzącego była niewielka wiedza uczestników spotkań na temat pomocy humanitarnej, kto jej udziela i jakie są organizacje zajmujące się jej udzielaniem. W trakcie dyskusji okazało się, że młodzież słyszała o większości z nich, jednak nie potrafiła ich utożsamić z zakresem udzielanej pomocy.

Warsztatowa forma zajęć, dała możliwość nastolatkom uzmysłowienia sobie wielu problemów, zagadnień wiążących się z wojną czy katastrofą naturalną. Młodzi ludzie nie do końca zdawali sobie sprawy w jak wielkim stopniu sytuacja zagrożenia, zniszczenia wpływa na codzienne życie. Było im trudno wyobrazić sobie, że w jednej chwili możemy stracić wszystko co posiadam, jak nie doceniamy tego, co mamy: wody, jedzenia, schronienia czy poczucia bezpieczeństwa.            Zajęcia z pewnością skłoniły część odbiorców do refleksji, czego wyrazem było, m.in. oglądanie wystawy plakatów edukacyjnych poświęconych tematyce pomocy humanitarnej oraz globalnych wyzwań współczesnego świata.

Wystawa do obejrzenia w przestrzeni wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej do końca czerwca.

Oprac. Wioletta Duda 

Strona 1 z 56