KLAUZULA INFORMACYJNA
w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. w  sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, informujemy:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu ul. Sienkiewicza 4, tel. 52 333 48 10, faks 52 333 48 15, e-mail kontakt@bibliotekaswiecie.pl
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych z którym można kontaktować się we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych: tel. 607 753 475, e-mail: daneosobowe24h@wp.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu możliwości wykonania przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu ustawowych zadań publicznych oraz realizacji umów.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych mogą być organy publiczne lub podmioty działające w zakresie i celach, które wynikają z przepisów prawa.
 5. Posiada Pani/Pan prawo do:
  - uzyskania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, chyba że przepisy RODO będą stanowiły inaczej;
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego, jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie odbywało się na podstawie wyrażonej zgody, ma Pani/Pan prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez Administratora zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa. 

 

A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Poniedziałkowy „chill-out” w bibliotece

Poniedziałki bywają trudne – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz młodzieży. Relaksować się można na różne sposoby. My, MBP, polecamy dobrą książkę, spokojną atmosferę, letnią czytelnię i… głaskanie psa. Poczciwy pies pomaga „czilować” poniedziałkowy stres. Ponadto zapraszamy opiekunów z dziećmi na relaksacyjne, głośne czytanie bajek.

W okresie od początku czerwca do końca sierpnia, w wybrane poniedziałki, w Oddziale dla Dzieci MBP  w Świeciu, w godzinach 9.00-14.00, będzie można spotkać się z poczciwym psem, do pogłaskania, pogadania, poczytania. Bajki będziemy czytać na kocyku, na trawie w patio biblioteki, o godzinie 10.00. A w razie deszczu – w Oddziale dla Dzieci na piętrze. Po czytaniu bajek odbędzie się pokaz psich sztuczek.

Terminy „czilowych” poniedziałków:

Czerwiec: 4, 11, 18.

Lipiec: 9, 23, 30.

Sierpień: 27.

20.08 - zajęcia odwołane!

O tym, dlaczego taka forma relaksu jest korzystna, do przeczytania poniżej.

„Głaskanie przyjaznego psa doprowadza do wyraźnego spadku ciśnienia krwi zarówno u psa, jak i człowieka. U ludzi i innych zwierząt, delikatny dotyk oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy poprzez zmniejszenie pobudzenia współczulnego, co powoduje zmniejszenie uczucia niepokoju i obniżenie poziomu stresu. Dotyk powoduje również podwyższenie stężenia hormonów oksytocyny i prolaktyny wywołujących uczucie przyjemności i radości, tworzy się więź.

Fizyczny kontakt człowieka ze zwierzęciem przyczynia się do specyficznych zmian neurochemicznych i hormonalnych, dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego krwi oraz wzrostu stężenia betaendorfin oraz dopaminy w osoczu tak ludzi, jak i psów. Zmiany te redukują stres i skutkują rozluźnieniem. Mówienie do zwierzęcia jest bardziej relaksujące niż mówienie do drugiego człowieka. (…) Podczas rozmowy z człowiekiem zwykle wzrasta ciśnienie krwi i tętno (m.in. ze względu na obawę przed oceną). Czytanie oraz przebywanie w obecności psa doprowadza do spadku ciśnienia krwi i ogranicza uczucie stresu. (…) Interakcje z psem mają korzystne działanie na dzieci, uczą je delikatności i łagodności. Dotykanie i głaskanie psa zapewnia dziecku ukojenie. W okresie dorastania i dojrzewania pies nadal jest dla dziecka źródłem bezwarunkowej miłości i emocjonalnego bezpieczeństwa. Możliwość otrzymania bezinteresownej miłości uczy dzieci, jak kochać i być kochanym, bez ryzyka odrzucenia. Pies często stanowi dla dziecka pomost między wyobraźnią a rzeczywistością”.

(Bibliografia: Franken R., Psychologia motywacji, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2005; Linda P. Case, Pies - Zachowanie, żywienie i zdrowie, Galaktyka, 2010)

Ogółem rzecz ujmując, kontakt z psem przyczynia się do redukowania ludzkiego stresu. Zapraszamy do relaksu!

 

Komentarzy (0)

Cancel or