Poniedziałkowy „chill-out” w bibliotece

Poniedziałki bywają trudne – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz młodzieży. Relaksować się można na różne sposoby. My, MBP, polecamy dobrą książkę, spokojną atmosferę, letnią czytelnię i… głaskanie psa. Poczciwy pies pomaga „czilować” poniedziałkowy stres. Ponadto zapraszamy opiekunów z dziećmi na relaksacyjne, głośne czytanie bajek.

W okresie od początku czerwca do końca sierpnia, w wybrane poniedziałki, w Oddziale dla Dzieci MBP  w Świeciu, w godzinach 9.00-14.00, będzie można spotkać się z poczciwym psem, do pogłaskania, pogadania, poczytania. Bajki będziemy czytać na kocyku, na trawie w patio biblioteki, o godzinie 10.00. A w razie deszczu – w Oddziale dla Dzieci na piętrze. Po czytaniu bajek odbędzie się pokaz psich sztuczek.

Terminy „czilowych” poniedziałków:

Czerwiec: 4, 11, 18.

Lipiec: 9, 23, 30.

Sierpień: 27.

20.08 - zajęcia odwołane!

O tym, dlaczego taka forma relaksu jest korzystna, do przeczytania poniżej.

„Głaskanie przyjaznego psa doprowadza do wyraźnego spadku ciśnienia krwi zarówno u psa, jak i człowieka. U ludzi i innych zwierząt, delikatny dotyk oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy poprzez zmniejszenie pobudzenia współczulnego, co powoduje zmniejszenie uczucia niepokoju i obniżenie poziomu stresu. Dotyk powoduje również podwyższenie stężenia hormonów oksytocyny i prolaktyny wywołujących uczucie przyjemności i radości, tworzy się więź.

Fizyczny kontakt człowieka ze zwierzęciem przyczynia się do specyficznych zmian neurochemicznych i hormonalnych, dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego krwi oraz wzrostu stężenia betaendorfin oraz dopaminy w osoczu tak ludzi, jak i psów. Zmiany te redukują stres i skutkują rozluźnieniem. Mówienie do zwierzęcia jest bardziej relaksujące niż mówienie do drugiego człowieka. (…) Podczas rozmowy z człowiekiem zwykle wzrasta ciśnienie krwi i tętno (m.in. ze względu na obawę przed oceną). Czytanie oraz przebywanie w obecności psa doprowadza do spadku ciśnienia krwi i ogranicza uczucie stresu. (…) Interakcje z psem mają korzystne działanie na dzieci, uczą je delikatności i łagodności. Dotykanie i głaskanie psa zapewnia dziecku ukojenie. W okresie dorastania i dojrzewania pies nadal jest dla dziecka źródłem bezwarunkowej miłości i emocjonalnego bezpieczeństwa. Możliwość otrzymania bezinteresownej miłości uczy dzieci, jak kochać i być kochanym, bez ryzyka odrzucenia. Pies często stanowi dla dziecka pomost między wyobraźnią a rzeczywistością”.

(Bibliografia: Franken R., Psychologia motywacji, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2005; Linda P. Case, Pies - Zachowanie, żywienie i zdrowie, Galaktyka, 2010)

Ogółem rzecz ujmując, kontakt z psem przyczynia się do redukowania ludzkiego stresu. Zapraszamy do relaksu!