A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

„Literacka sobota” Za niebieskimi drzwiami

W sobotę 7 kwietnia podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej TWON w Świeciu mieli okazję zapoznać się z twórczością Marcina Szczygielskiego. Poznali bohaterów jego książki „Za niebieskimi drzwiami”. Marcin Szczygielski jest polskim pisarzem, dziennikarzem i grafikiem. Jako autor książek dla młodszych czytelników debiutował powieścią „Omega” (Książka Roku 2010 w konkursie PS IBBY). Trzykrotnie zdobył Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom” (za „Czarny Młyn”, „Arkę Czasu” i „Teatr Niewidzialnych Dzieci”). Laureat Nagrody Dużego Donga za powieść „Za niebieskimi drzwiami” i Zielonej Gąski za „Czarownicę piętro niżej”. Tytuł Książki Roku otrzymały także „Klątwa dziewiątych urodzin” (2016) i „Serce Neftydy” (2017). Laureat prestiżowej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2017 za „Klątwę dziewiątych urodzin”.

Za niebieskimi drzwiami” – to powieść dla młodzieży wydana przez Instytut Wydawniczy Latarnik w 2010 r., która została objęta patronatem Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. W 2012 roku wpisano ją na Listę Honorową IBBY, a w 2016 roku zekranizowano pod tym samym tytułem w reżyserii Mariusza Paleja. Bohaterem książki jest dwunastoletni Łukasz Borski, który wyjeżdża z mamą samochodem na wymarzone wakacje. Mają wypadek, po którym chłopiec trafia do szpitala, a stamtąd do pensjonatu swojej ciotki w niewielkim nadmorskim miasteczku. Chłopiec nie potrafi przystosować się do nowego życia – nie dogaduje się ani z ciotką, ani z innymi dziećmi. Czuje się samotny i marzy, by wyrwać się z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w starym pensjonacie można otworzyć tak, by zaprowadziły go do innego świata. Baśniowego, tajemniczego i na pozór przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu...

Powieść dotyka problemu osób pozostających w stanie śpiączki. Porusza też temat emocjonalnej traumy dziecka z rozbitej rodziny, jego tęsknoty za nieobecnym rodzicem (w przypadku głównego bohatera powieści – za ojcem) oraz podświadomych, rozpaczliwych prób wytłumaczenia sobie jego nieobecności i jej usprawiedliwienia. W drugim planie niesie ostrzeżenie przed ślepą wiarą człowieka w nowe technologie, w szczególności w nieodpowiedzialne stosowanie zdobyczy genetyki (geneza srebrnego świata za niebieskimi drzwiami). Wyraziście mówi o emocjach współczesnych nastolatków – ich samotności, marzeniach, wyborach – oraz nieumiejętności budowania relacji zarówno z rówieśnikami, jak i z najbliższą rodziną.

oprac. Marcin Warmke

„Literacki poniedziałek” z Ewą Grętkiewicz

 

     To była już ostatnia odsłona powieści Ewa Grętkiewicz „Już zamknięte drzwi”. Ostatnie rozdziały książki podopiecznym Warsztatów Terapii Zajęciowej TWON w Świeciu przeczyły członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki: Izabella Adamczyk i Wiesława Richert. Dzięki tej książce słuchacze nie tylko dobrze się bawili, ale przede wszystkim poznali historię naszego miasteczka, miasteczka oczami dorastającej autorki: Każdy z nas nosi w sobie taką książkę, tyle, że nie zawsze ma potrzebę, by to, co zostało w nim na zawsze, zapisać, opowiedzieć. Bohaterem mojej jest miasto - Świecie nad Wisłą, świadek dzieciństwa i wczesnej młodości, miasto pogranicza, położone na styku różnych kultur i państwowości. A ta o nim opowieść potwierdza, jak bardzo pozostało ze mną na długie lata. Nie jest to dokument, a zaledwie mała cząstka własnej o nim pamięci. I nawet jeśli nie wszystko i nie do końca jest w tej książce prawdą obiektywną, to jest na pewno moją własną prawdą o Świeciu, które dzisiaj nie przypomina tego sprzed lat. Ewa Grętkiewicz odeszła 13 listopada 2013 roku, można rzec, że drzwi zostały zamknięte, pozostał tylko lew na klamce.

 

oprac. Marcin Warmke

„Literacki poniedziałek” w bibliotece

 

     Głośne czytanie nie tylko dzieciom jest niezaprzeczalną zaletą. Kontakt z książką każdemu czytelnikowi przynosi ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Poprzez „Literackie poniedziałki” staramy się rozbudzać chęć  słuchania i czytania  książek.        

     W poniedziałek 26 lutego w naszej bibliotece Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „TWON” w Świeciu wysłuchali kolejne rozdziały książki Ewy Grętkiewicz „Już zamknięte drzwi”. W rolę lektorów wcieliły się członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki: Izabella Adamczyk i Wiesława Richert. Wraz z bohaterami książki wspólnie przeżywaliśmy emocjonujące przygody, a także zapoznaliśmy się jak wyglądało życie w naszym mieście pod koniec lat 60-tych. „Literackie poniedziałki” nie tylko mobilizują uczestników do słuchania opowieści, ale także integruje ich z biblioteką, a przede wszystkim przynoszą im dużo radości! I o to chodzi. Kolejne spotkanie z książką Ewy Grętkiewicz już 5 marca.

 

oprac. Marcin Warmke

Strona 1 z 21