A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Literacko w poniedziałki…

LP styczen2018 1680x945

Kolejne „Literackie poniedziałki w bibliotece” za nami. 9 i 29 stycznia spotkania upłynęły na niezwykłych przygodach „Pana Kleksa”. Podczas spotkania w poniedziałek 5 lutego Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „TWON” w Świeciu wysłuchali kolejne rozdziały książki Ewy Grętkiewicz „Już zamknięte drzwi”. Tym razem opowieść o naszym miasteczku przeczytały Panie: Beata Szymańska - dyrektor MBP w Świeciu oraz członkini Dyskusyjnego Klubu Książki - Wiesława Richert. Słuchacze z wielkim zaciekawieniem nie tylko wysłuchali fragmentów książki, ale również komentowali historie opisane w książce. Kolejne spotkanie z pozycją Ewy Grętkiewicz jeszcze w lutym.

oprac. Marcin Warmke

Jak korzystać ze słowników i encyklopedii?

Lekcja bibliot 1680x945

W styczniu br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu odbyły się dwie lekcje biblioteczne. 5 stycznia odwiedzili nas uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 1. Ich wizyta odbyła się w ramach lekcji języka polskiego. Wraz z polonistką Panią Sabiną Janiszewską uczniowie nie tylko zwiedzili gmach biblioteki, ale zapoznali się z działalnością MBP w Świeciu. Wstępem do zwiedzania nowego gmachu było kilka słów na temat historii naszej biblioteki, następnie z wielkim zainteresowaniem zwiedzili poszczególnie przestrzenie biblioteki: Dział Gromadzenia  i Opracowania Zbiorów, Wypożyczalnię dla Dorosłych, Czytelnię, Wypożyczalnię dla Dzieci oraz przestrzeń wystawową. Ponadto uczniowie zapoznali się ze strukturą organizacyjną biblioteki, głównymi zadaniami i zasadami funkcjonowania skomputeryzowanej placówki. Poznali również możliwości, jakie daje korzystanie z elektronicznego  katalogu bibliotecznego.

17 stycznia w ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w lekcji bibliotecznej na temat „Źródeł informacji bezpośredniej - Jak korzystać ze słowników i encyklopedii”. Zajęcia te połączone były z warsztatami praktycznego wykorzystania encyklopedii i słowników. Celem głównym lekcji było doskonalenie umiejętności posługiwania się encyklopediami, słownikami, leksykonami zgromadzonymi w księgozbiorze MBP w Świeciu. Na zajęciach uczniowie poznali rodzaje, budowę i zasady korzystania ze słowników i encyklopedii. Nauczyli się samodzielnie wyszukiwać informacje w odpowiednich słownikach, encyklopediach, leksykonach, a także samodzielnie wybierać źródło informacji przydatne w pracy własnej. Nauczyli się odróżniać słowniki encyklopedyczne od językowych oraz wykazywać różnicę: między encyklopedią ogólną a specjalną, między słownikiem językowym a rzeczowym. Na zakończenie młodzież zaprezentowała swoje wyniki poszukiwań w tradycyjnych źródłach informacji.

oprac. Marcin Warmke

Mikołaj w Bibliotece

ŁOWINEK 1680x945

6 grudnia, w Dzień Świętego Mikołaja Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej w Łowinku. Na początku dzieci poznały prawdziwą historię Świętego Mikołaja, który został biskupem Myry, miasta leżącego w dzisiejszej Turcji. Tradycja związana z postacią wielkiego darczyńcy przetrwała do dziś, dlatego nie mogło zabraknąć Mikołaja, który specjalnie przybył do naszej biblioteki. Każdy otrzymał słodki upominek, ale jak przystało na Świętego dzieciaki musiały wykonać proste zadania i oczywiście odpowiedzieć czy były grzeczne. Specjalnie dla Mikołaja zaśpiewały kolędę. Po wizycie Mikołaja uczestnicy spotkania ozdobili choinki, które zabrali ze sobą do Łowinka.  Mikołajkowe spotkanie w bibliotece upłynęło w miłej, radosnej i świątecznej atmosferze.

oprac. Marcin Warmke

Strona 1 z 20