„Literacka sobota” Za niebieskimi drzwiami

W sobotę 7 kwietnia podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej TWON w Świeciu mieli okazję zapoznać się z twórczością Marcina Szczygielskiego. Poznali bohaterów jego książki „Za niebieskimi drzwiami”. Marcin Szczygielski jest polskim pisarzem, dziennikarzem i grafikiem. Jako autor książek dla młodszych czytelników debiutował powieścią „Omega” (Książka Roku 2010 w konkursie PS IBBY). Trzykrotnie zdobył Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom” (za „Czarny Młyn”, „Arkę Czasu” i „Teatr Niewidzialnych Dzieci”). Laureat Nagrody Dużego Donga za powieść „Za niebieskimi drzwiami” i Zielonej Gąski za „Czarownicę piętro niżej”. Tytuł Książki Roku otrzymały także „Klątwa dziewiątych urodzin” (2016) i „Serce Neftydy” (2017). Laureat prestiżowej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2017 za „Klątwę dziewiątych urodzin”.

Za niebieskimi drzwiami” – to powieść dla młodzieży wydana przez Instytut Wydawniczy Latarnik w 2010 r., która została objęta patronatem Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. W 2012 roku wpisano ją na Listę Honorową IBBY, a w 2016 roku zekranizowano pod tym samym tytułem w reżyserii Mariusza Paleja. Bohaterem książki jest dwunastoletni Łukasz Borski, który wyjeżdża z mamą samochodem na wymarzone wakacje. Mają wypadek, po którym chłopiec trafia do szpitala, a stamtąd do pensjonatu swojej ciotki w niewielkim nadmorskim miasteczku. Chłopiec nie potrafi przystosować się do nowego życia – nie dogaduje się ani z ciotką, ani z innymi dziećmi. Czuje się samotny i marzy, by wyrwać się z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w starym pensjonacie można otworzyć tak, by zaprowadziły go do innego świata. Baśniowego, tajemniczego i na pozór przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu...

Powieść dotyka problemu osób pozostających w stanie śpiączki. Porusza też temat emocjonalnej traumy dziecka z rozbitej rodziny, jego tęsknoty za nieobecnym rodzicem (w przypadku głównego bohatera powieści – za ojcem) oraz podświadomych, rozpaczliwych prób wytłumaczenia sobie jego nieobecności i jej usprawiedliwienia. W drugim planie niesie ostrzeżenie przed ślepą wiarą człowieka w nowe technologie, w szczególności w nieodpowiedzialne stosowanie zdobyczy genetyki (geneza srebrnego świata za niebieskimi drzwiami). Wyraziście mówi o emocjach współczesnych nastolatków – ich samotności, marzeniach, wyborach – oraz nieumiejętności budowania relacji zarówno z rówieśnikami, jak i z najbliższą rodziną.

oprac. Marcin Warmke

Użytkowników: