A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Katalog online

online

Filia nr 5 - Wypożyczalnia dla dzieci

Księgozbiór Wypożyczalni dla dzieci w Filii nr 5, liczy ponad 8.400 woluminów oraz 37 płyt CD, ale te liczby zwiększają się z miesiąca na miesiąc. Do naszego oddziału co miesiąc spływa 30-40 nowości książkowych, czyli księgozbiór jest odnawiany i aktualizowany. Największym zainteresowaniem młodych czytelników cieszy się oczywiście literatura piękna. Cała beletrystyka podzielona jest, według stopnia trudności, na 4 poziomy wiekowe.

W pierwszym poziomie znaleźć można bajeczki, powiastki i wierszyki dla dzieci w wieku 6-8 lat. Tu między innymi znajdują się wierszyki Jana Brzechwy, Doroty Gellner, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima i wielu innych znakomitych autorów. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszą się bajki na podstawie filmów Walta Disney'a. Dla najmłodszych dzieci proponujemy książeczki z kartonowymi kartkami, a dla uczących się czytać - książki z wielkimi literami. Wszystkie książeczki z tego działu znajdują się na niższych półkach, aby dziecko samodzielnie mogło ja dosięgnąć.

W drugim poziomie wiekowym znajdują się książki przeznaczone dla nieco starszych czytelników (9-10 lat), są to łatwe baśnie, opowiadania i opowiastki o dzieciach. Znajdziemy tu także opowiadania o zwierzętach, łatwe opowiadania lub utwory wierszowane mówiące o przeszłości oraz proste powieści obyczajowe z życia dzieci w domu, w szkole i na wakacjach, powieści fantastyczno-realistyczne.

Trzeci poziom zawiera książki przeznaczone dla czytelników w wieku 11-14 lat. Uwzględnia powieści obyczajowe, fantastyczno-realistyczne i biograficzne, ale również powieści przygodowo-podróżnicze, historyczne, przyrodnicze i science fiction. Do najpopularniejszych w tym poziomie należą serie książek: Pamiętnik Księżniczki, Bezsennik, W.I.T.C.H. i oczywiście przygody Harry'ego Pottera.

Literatura młodzieżowa znajdująca się  się w poziomie czwartym to powieści obyczajowe, społeczne, psychologiczne, biograficzne, powieści przygodowo-podróżnicze, historyczne, przyrodnicze i science fiction, ale dostosowane do czytelników w wieku 14-16 lat.

Oddział dla dzieci zaopatrzony jest we wszystkie lektury szkolne, od pierwszej klasy szkoły podstawowej po szkołę ponadgimnazjalną oraz niezbędne utwory z klasyki literatury dla dorosłych.

Na pytania: jak długo żyją słonie?; co to jest mejoza?; ile ludzi mieszka w Paryżu? lub kim był Bronisław Malinowski? - młodzi czytelnicy znajdą odpowiedź w literaturze popularno-naukowej, która zajmuje ok. 1/3 naszych zbiorów. Książki są uszeregowane w ponad 30 działach, co ułatwia wyszukanie potrzebnych informacji. Część literatury popularnonaukowej znajduje się w czytelni i jest dostępna na miejscu.

W oddziale naszej Filii możliwe jest bezpłatne korzystanie z Internetu oraz odpłatne wykonywanie  wydruków  i  kserokopii.

Czekają też gry planszowe oraz czasopisma : Bravo Sport, Świerszczyk i Kumpel.


Zbiory biblioteki głównej oraz poszczególnych filii:

Wypożyczalnia dla dorosłych MBP tel. 52 333 48 13

Wypożyczalnia dla dorosłych posiada księgozbiór liczący blisko 24.500 woluminów. Składają się na niego książki z literatury pięknej polskiej i obcej (w tym klasyka i powieści współczesne – romanse, kryminały, powieści obyczajowe, sensacyjne, fantasy oraz poezja, dramat, lektury szkolne i powieści młodzieżowe) oraz wydawnictwa popularno-naukowe z wszystkich dziedzin wiedzy.

Dla czytelników niepełnosprawnychwypożyczalnia oferuje zbiór „książki mówionej”. Obecnie posiadamy 103  materiały audiowizualne. Zbiór ten zawiera zarówno pozycje z literatury pięknej dla dorosłych i młodzieży (powieści obyczajowe, psychologiczne, historyczne, sensacyjne, romanse, kryminały), jak i kilka pozycji z literatury popularno-naukowej (medycyna, religia, historia, geografia, muzyka), które są nagrane na kasety magnetofonowe. Oprócz „Książki mówionej” czytelnicy mogą wypożyczać książki zapisane w formacie MP3 na płytach CD, m.in. kolekcję „Mistrzowie słowa” (21 płyt CD) – dzieła w znakomitych interpretacjach wybitnych polskich autorów według adaptacji Polskiego Radia.. Każdy tom zawiera bogato ilustrowaną książkę przedstawiającą sylwetkę aktora.

Literatura piękna ułożona jest w porządku alfabetycznym, według nazwisk autorów lub tytułów. Księgozbiór literatury popularno-naukowej rozmieszczony jest wg działów Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej.

Korzystanie z wypożyczalni ułatwiają katalogi: alfabetyczny i systematyczny. W razie potrzeby fachowej pomocy udzielają czytelnikom bibliotekarze z odpowiednim przygotowaniem zawodowym. Z wypożyczalni mogą korzystać czytelnicy w wielu od 16 lat. Czytelnik może wypożyczyć książki do domu na okres jednego miesiąca. W uzasadnionych przypadkach na prośbę czytelnika okres ten może być przedłużony o kolejny miesiąc. Jednorazowo wypożyczyć można nie więcej niż 5 książek. W wypożyczalni obowiązuje wolny dostęp do półek, dlatego czytelnik sam dokonuje wyboru książek, w razie potrzeby skorzystać może z pomocy bibliotekarza. Ze zbiorów „książki mówionej” mogą korzystać wszyscy zainteresowani czytelnicy bibliotek należących do sieci MBP w Świeciu, choć pierwszeństwo mają czytelnicy niewidomi, niedowidzący oraz członkowie PZN.

 


Zbiory biblioteki głównej oraz poszczególnych filii:

Strona 1 z 5