„Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta”

Magdaleny Wolińskiej-Riedi

 Podczas czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu, Klubowicze odbyli podróż do Wiecznego Miasta. Podróż ta, odbyła się za sprawą książki Magdaleny Wolińskiej-Riedi „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta”. Dziennikarka i wieloletnia korespondentka Telewizji Polskiej we Włoszech, autorka książek o Watykanie zaprasza czytelników na urzekający i osobisty spacer po Rzymie.

Rzym, do którego prowadzą wszystkie drogi, to dzieje Włoch i świata zaklęte w murach antycznych świątyń, wspaniałych placach z fontannami, monumentalnych kościołach i pałacach. Zachwyca witalnością, urokiem życia codziennego, w które możemy włączyć się pijąc espresso w jednym z niezliczonych barów, robiąc zakupy na targu, czy po prostu spacerując po słynnych rzymskich ulicach i parkach. Jak się okazało większość Klubowiczów wiele razy była już w Rzymie, zgodnie z autorką, stwierdzili, że wielu z nas ma taki osobisty Rzym, który nosimy w sercu od chwili, gdy odwiedziliśmy to miasto po raz pierwszy. Książkę ocenili, jako klimatyczną, ciekawą i zachęcającą do zwiedzania, szczególnie tych miejsc mniej obleganych przez turystów. Klubowicze są pod ogromnym wrażeniem wiedzy historycznej dziennikarki, którą w tak wspaniały sposób dzieli się z czytelnikami. Przemierza ulice, miejsca, place, w których miesza się współczesność Rzymu z bogatą przeszłością. Dodatkowym walorem książki są kolorowe mapki i zdjęcia bezpośrednio korespondujące z przedstawioną treścią. Klubowiczom spodobało się szczególnie to, że Magdalena Wolińska-Riedi zagląda nie tylko do muzeów, kościołów, ale również do tradycyjnych barów, kafejek, w których aromat mocnego espresso wczesnym rankiem budzi mieszkańców np. via Giulia piekarni czy cukierni Roberto i Cinzi przy via della Croce słynącą z wybornego tiramisu, poczujemy też niepowtarzany zapach pizzy na Campo de’ Fiori i odpoczniemy ukojeni szumem zjawiskowej Fontanny Żółwi.

„Mój Rzym” to lektura obowiązkowa dla każdego, który zamierza odwiedzić Wieczne Miasto! Na zakończenie spotkania Klubowicze obejrzeli poplenerową wystawę malarstwa „Świecki pejzaż rzeki Wdy”, bowiem na tej wystawie znajdują się również prace naszych Klubowiczek.

 moderator DKK

Marcin Warmke