W piątek 14 kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Ja”, którego mieliśmy przyjemność być współorganizatorami wraz z kwartalnikiem „Dom Wariatów”. Członkowie jury w składzie: Beata Szymańska, Joanna Bednarska, Patryk Rybus i Tomasz Karpiński, jak sami stwierdzili, bardzo zgodnie wybrali laureatów. A zostali nimi:
Pierwsze miejsce dla Martyny Bachar za opowiadanie „Dziecko?”.
Jury doceniło szczególnie wartość artystyczną opowiadania oraz odrębność sposobu myślenia i opisu rzeczywistości przez autorkę. Opowiadanie jest wciągające, a jednocześnie nie do końca określone. Pozwala na różne interpretacje. Daje nam możliwość wniknięcia w indywidualną mitologię, która jednak dotyka uniwersalnych wątków. Jury ma nadzieję, że jesteśmy świadkami kształtowania się ciekawego, unikatowego głosu młodego pokolenia.
Drugie miejsce dla Szymona Piątkowskiego za opowiadanie „Morderca”.
Nagroda została przyznana za lekkość, celność, humor i bezpretensjonalne podejście. „Ja” narratora prześmiewa nasze wizerunki napompowane w mass mediach, wyciąga na wierzch grzeszki małomiasteczkowego środowiska. Możemy się przejrzeć w tym lusterku: śmiesznie, ale jak się zastanowić, to nie tak fajnie... Jury przyznało nagrodę właśnie za sposób, w jaki autor świadomie i umiejętnie buduje ten kontrast.
Trzecie miejsce dla Zofii Karwasz za opowiadanie „To ja”.
Jury doceniło pomysł, na którym oparto opowiadanie. Treść w celny, żartobliwy i nietuzinkowy sposób nawiązuje do tematu konkursu, bawiąc się konwencją metafory i dosłowności. Opowiadanie ma przejrzystą konstrukcję, jest spójne, czyta się je z lekkością i przyjemnością.
Wyróżnienie dla Aleksandry Zwiewki za opowiadanie „Zostań detektywem”.
Jury przyznało wyróżnienie za energię i dynamikę opowiadania oraz za umiejętność budowania nastroju grozy.