piątek, 08 lipiec 2022 07:56

Wieszanie karmnika z SP 1

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego, 23.06.2022 r., patio naszej Biblioteki odwiedzili wszyscy uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świeciu. Rozmawialiśmy o konieczności wspierania pożytecznych zwierząt żyjących w mieście. Aby zastosować teorię w praktyce, w ramach programu "Moja Mała Ojczyzna" (z którego otrzymaliśmy grant od Fundacja BGK ), zakupiliśmy: domek dla jeża, karmniki oraz budki lęgowe dla ptaków, domki dla wiewiórek, hotele dla owadów. Dzieci obejrzały każdy z nich i bez problemu odgadły, jakie zwierzątka będą zamieszkiwać poszczególne domki. Omówiliśmy także zagadnienie dokarmiania ptaków. A także zapewnienia pożywienia owadom. W tym celu zapoznaliśmy dzieci z roślinami miododajnymi posadzonymi w donicach (również zakupione z grantu). Każdy uczestnik zajęć mógł posmakować lubczyku, dotknąć miękkiego czyśćca wełnistego czy powąchać lawendę i szałwię. Kolejnym tematem było zapewnienie zwierzętom dostępu do źródła wody w upalne dni. Tu w centrum uwagi znalazł się usytuowany w pobliżu donic wodotrysk (zakup z grantu Fundacji BGK). Jest on zasilany panelem solarnym, więc działa ekologicznie i z pożytkiem dla najmniejszych mieszkańców naszego miasta. Rośliny zdobiące wodotrysk podarował nam Pan Szymon Stachurski — producent roślin ozdobnych z Chrystkowa. Na koniec, wspólnie z dziećmi, zawiesiliśmy karmnik. Dziękujemy za spotkanie!

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Moja Mała Ojczyzna” – 2021

Loga_Moja_Mała_Ojczyzna_Miejska_Biblioteka_Publiczna_BGK