Migawki z warsztatów z Wdecki Parkiem Krajobrazowym
W minioną sobotę, 21 października b.r., w ramach zajęć dla dzieci w spektrum autyzmu gościliśmy panie z Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Pani Marlena i pani Emilia opowiedziały dzieciom w jaki sposób przyroda przygotowuje się do zimy i dlaczego liście zmieniają barwę. Na podstawie zgadywanek dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat znajomości darów lasu, z których na koniec robiliśmy przestrzenne obrazy z wykorzystaniem masy plastycznej. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia.
Rodzinne warsztaty przyrodnicze z Wdeckim Parkiem Krajobrazowym
Uwaga rodzice dzieci w spektrum. Tym razem dla Waszych pociech przygotowaliśmy rodzinne warsztaty przyrodnicze, które poprowadzą pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Można się zapisywać, biegusiem, póki są jeszcze miejsca :-).
Alpaki w bibliotece
W sobotnie przedpołudnie naszą letnią czytelnię odwiedzili nietypowi goście: Franczesko i Martini. Alpaki przyjechały ze swoim opiekunem, Jerzym Grzybowskim, żeby spotkać się z dziećmi. Te sympatyczne zwierzaki na co dzień mieszkają w Siedlisku Alpak w Wętfiu. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania i wyjaśnienia zasad postępowania z tymi zwierzętami. Każdy z uczestników spotkania mógł dotknąć i poprzytulać się do „chłopaków” oraz ich nakarmić. Pan Jerzy przygotował wyjątkowy upominek dla każdej osoby na spotkaniu– magnes na lodówkę z (jakże by inaczej) alpaką Dziękujemy za udział w przecudownych warsztatach
Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Świeciu.
Październikowe warsztaty dla dzieci w spektrum
Warsztaty sensoryczne za nami
W sobotę, 23.09.2023r., w naszej bibliotece odbyły się warsztaty sensoryczne dla dzieci. Uczestnicy wykonali ozdobę z dużej łupiny wykorzystując plastelinę, druciki, sznurki, naklejki, kredki, koraliki, akcesoria dekoracyjne, mech, suszone trawy i inne elementy naturalne. Ponadto, do pobudzenia zmysłów wykorzystaliśmy pojemniki nasycone różnymi zapachami, mech, płytki podłogowe oraz akcesoria sensoryczne. Każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Wykonane ozdoby pięknie się prezentowały. Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne warsztaty dla dzieci w spektrum.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Świeciu.
Spotkanie z dietetykiem
Za nami spotkanie z dietetykiem i psychodietetykiem Sylwia Hara-Najdzion. Cieszymy się bardzo, że w kameralnych warunkach udało się omówić wszystkie ważne zagadnienia. Prowadząca wyczerpująco udzielała odpowiedzi na wszelkie wątpliwości i podpowiadała jak radzić sobie z problemami. Uczestnicy wykładu wyszli zadowoleni.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Świeciu.
Rodzinne warsztaty sensoryczne

Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Świeciu.
Żywienie dzieci w spektrum spotkanie z dietetykiem Sylwią Hara-Najdzion
Agenda spotkania:
-
Kiedy wskazana dieta eliminacyjna
-
Wybiórczość pokarmowa- niedobory i suplementacja
-
Trening jedzenia
Dofinansowano ze środków Programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Świeciu.
Piknik integracyjny już za nami
Wakacje zakończyły się piknikiem w bibliotece! Podczas naszej integracyjnej imprezy można było: wziąć udział w kole fortuny, wygrać roślinki i odebrać sadzonki, rozegrać turniej w Molkky, wraz z paniami z Wdeckiego Parku Krajobrazowego sprawdzić, co można jeść w lesie, poznać techniki mycia rąk i zębów ze świeckim sanepidem, porozmawiać z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu, wykonać swoje mandale, łapać gigantyczne bańki mydlane, pobawić się z myszką Miki i Minnie, wspomóc miejscowe schronisko dla zwierząt, zakupić produkty od Naciesz Oko, a także wziąć udział w warsztatach plastycznych i umuzykalniających (kierowanych do dzieci w spektrum autyzmu). Pogoda dopisała, frekwencja dopisała, humoru było sporo, a zabawy jeszcze więcej :-) bardzo się cieszymy, że byliście z nami!
PS Schronisko zebrało karmę, zabawki, inne potrzebne artykuły oraz prawie 300 zł w skarbonce :-)
Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Świeciu.
W organizacji wsparli nas również:
-
Wdecki Park Krajobrazowy
-
Schronisko dla Zwierząt w Świeciu - Wolontariat
-
Ośrodek Pomocy Społecznej
-
Centrum Kultury w Świeciu
-
Centrum Sportu i Rekreacji w Świeciu
-
Naciesz Oko
-
Warsztat Terapii Zajęciowej w Świeciu
-
Klaudia Wiśniewska - Pani od muzyki
-
Szymon Stachurski producent roślin ozdobnych
-
Centrum Terapii i Rozwoju "Pozytywka"
-
Monika Wróbel
-
Sebastian Karwasz
-
Caritas Diecezji Toruńskiej
-
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świeciu
-
T&T Pumps
-
HAS Nadruki
-
Powiat Świecki
-
Gmina Świecie
- Wolontariusze: Nastka, Jakub, Agata, Alicja, Ula, Karol
Piknik integracyjny
Zapraszamy na piknik integracyjny w bibliotece, który obędzie się 2 września w godzinach 10:00 - 13:00. Oto lista atrakcji, jakie z tej okazji przygotowaliśmy:
Letnia Czytelnia:
- Koło Gospodyń Wiejskich Jeżewo – sprzedaż regionalnych pyszności.
- Wdecki Park Krajobrazowy – stoisko edukacyjne dla dzieci.
- NacieszOKO – sprzedaż rękodzieła, decoupage.
- Punkt Schroniska dla Zwierząt w Świeciu prowadzić będzie zbiórkę:
- mokrej karmy dla kotów i psów (np. Animoda, Dolina Noteci ...),
- żwirku,
- ręczników papierowych,
- chusteczek nawilżanych,
- zabawek i drapaków (mogą być używane w dobrym stanie),
- Darmowe sadzonki drzew i krzewów od Pana Sebastiana Karwasza,
- Stoisko informacyjno-doradcze Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu,
- Stoisko Szymona Stachurskiego producenta roślin ozdobnych z zagadkami i zielonymi nagrodami.
- Stoisko Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świeciu - ciśnieniomierz, narkogogle, alkogogle, szczękomycie, rękomycie - profilaktyka na modelach, zagadki,
- Szybkie DIY - stwórz swojego Mandale,
- Loteria fantowa - Koło fortuny,
- Gra plenerowa „Molkky”,
- Wielkie bańki mydlane,
- Maskotka Myszki Miki.
Budynek Biblioteki:
10:00 – 11:00 „Rodzinne warsztaty plastyczne” z przedstawicielami Warsztatów Terapii Zajęciowej - uczestnicy wykonają organizery na biurko (dla dzieci w spektrum autyzmu, obowiązują zapisy).
12:00 – 13:00 p. Klaudia Wiśniewska poprowadzi „Zajęcia umuzykalniające” (dla dzieci w spektrum autyzmu, obowiązują zapisy).
10:00 - 10:30 Pogadanka pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu o wsparciu, jakie można uzyskać dla dzieci niepełnosprawnością.
09:00 - 14:00 Wystawa prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej.
Zapisy na zajęcia pod nr. telefonu: 52 333 48 14.
Więcej...
Warsztaty plastyczne za nami
W pierwszą sobotę sierpnia odbyły się „Warsztaty plastyczne dla dzieci w spektrum autyzmu wraz z opiekunami”. Celem spotkania było kreatywne aktywizowanie dzieci i ich opiekunów. Prace, które powstały nie sposób opisać jednym zdaniem. Były drogi, place zabaw, nadmorska plaża, miasto ze wspaniałą zabudową, łąka kwietna z mnóstwem owadów i wiele, wiele innych. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Twórcze zacisze – przestrzeń przyjazna dla spektrum autyzmu”. Tego dnia po raz pierwszy udostępniliśmy czytelnikom kącik wyciszenia, stanowisko z manipulatorami oraz zabawki sensoryczne.
Warsztaty plastyczne dla dzieci w spektrum autyzmu
Kolejny grant jest nasz!
Wielkanocne stroiki z żywymi roślinami
W gruczeńskiej filii odbyły się ostatnie warsztaty z projektu ZIELEŃ CENIMY, EKOTREND SZERZYMY. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN w ramach programu Moje Miejsce na Ziemi. Uczestniczki tworzyły wielkanocne stroiki z żywymi roślinami. Pani Hanna z kwiaciarni Sun Flowers w Świeciu prezentowała kompozycję pokazową, opowiadała o właściwym układaniu roślin, sadzeniu, ich pielęgnacji, prowadziła uczestniczki przez wszystkie etapy tworzenia stroików. Kompozycje są bardzo bogate w wiosenne kwiaty: bratki, stokrotki, żonkile, szafirki. Ponadto wykorzystano mech chrobotek, bukszpan, zaś wielkanocny akcent należy do jajeczek oraz króliczków. Dodatkowo kobiety wykonały ozdoby w szkle składające się z kolorowych kulek hydrożelowych wraz z hiacyntami. Bardzo dziękuję Paniom Hannie i Monice oraz wszystkim uczestniczkom wspólnych działań. Jednocześnie życzę wiele świątecznej radości.
Opracowała: Lidia Heinrich-Weiner
- start
- Poprzednia strona
- 1
- 2
- 3
- Następna strona
- koniec