piątek, 07 maj 2021 06:21

Białe kruki - 8 maja

Z okazji Tygodnia Bibliotek 2021 rozpoczynamy cykl

„I książki mają swoja historię: najstarsze zbiory świeckiej książnicy”.

Zaprezentujemy najstarsze, a zarazem najciekawsze pozycje znajdujące się w naszym księgozbiorze. Pierwsza z nich to dzieło Richarda Wegnera Ein Pommersches Herzogthum und eine Deutsche Ordens-Komthurei, wydane w Poznaniu w 1872 roku, w którym autor przedstawił historię kulturową powiatu świeckiego. Książka trafiła do naszego księgozbioru w 1967 roku. W 2008 roku dr Małgorzata Pronobis-Bobkowska, Konserwator Dzieł Sztuki w Toruniu, przeprowadziła prace konserwatorskie zabezpieczające tom przed zniszczeniem. Wydawnictwo zawiera wiele cennych informacji oraz ciekawych rycin przedstawiających miejsca i budynki, które niestety nie przetrwały próby czasu. Niejakim utrudnieniem w przyswajaniu treści może być fakt, że dzieło wydrukowane jest niemieckim gotykiem.