środa, 08 wrzesień 2021 07:04

Jubileuszowa - 10 edycja Narodowego Czytania.

4 września 2021 roku odbyła się już 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą był popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu dramat „Moralność pani Dulskiej”, autorstwa Gabrieli Zapolskiej, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na swojej aktualności. To ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar, ułomności charakteru.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu rozpoczęcie czytania poprzedziło wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Moje życie na zdalce”. Jego uczestnicy, uczniowie klas VI-VIII, mieli za zadanie przedstawić w formie komiksu spostrzeżenia związane z pandemią, zdalnym nauczaniem i zmianą stylu życia wymuszoną licznymi ograniczeniami. Organizatorem konkursu, objętego patronatem burmistrza Świecia, była Anna Łucarz, nauczycielka z Szkoły Podstawowej nr 8.

Najważniejszym punktem tego dnia oczywiście było wspólne czytanie „Moralności pani Dulskiej”. Po przeczytaniu przez Wiolettę Dudę listu od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przyszedł czas na tegoroczną lekturę. Pierwsze fragmenty dramatu przeczytali przedstawiciele władz miasta i powiatu: Iwona Karolewska - sekretarz powiatu świeckiego oraz Krzysztof Kułakowski – burmistrz Świecia. Następnie kolejne sceny odczytali: Alina Kot-Czerwińska – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu, Michał Goliński, który reprezentował Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu, bibliotekarze, a także nauczyciele i uczniowie ze szkół powiatu świeckiego: Anna Łucarz wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kazimierza Ecksteina, uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu (pod opieką polonistki Joanny Jarantowicz-Pawłowskiej), uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku (pod opieką polonistki Joanny Binieckiej), uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Świeciu im. Wojska Polskiego oraz nasi czytelnicy. Bardzo ciekawym akcentem było przeczytanie jednej ze scen przez polonistki: Hannę Kalinowską (ZSP w Świeciu), Joannę Biniecką (SP w Przysiersku) oraz Annę Łucarz (SP nr 8 w Świeciu), które znakomicie wcieliły się w bohaterki dramatu. Wśród czytających nie mogło zabraknąć naszego gościa specjalnego Rycerza Michała, który reprezentował Izbę Regionalną w Świeciu. Tradycyjnie w trakcie czytania każdy z uczestników mógł otrzymać do własnego egzemplarza książki pamiątkowy stempel - okolicznościową pieczęć, nadesłaną przez Kancelarię Prezydenta oraz zakładki do książek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu składa podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu, zarówno tym czytającym jak i słuchającym, uczniom gratulujemy odwagi. Szczególne podziękowania należą się nauczycielom: Joannie Jarantowicz-Pawłowskiej, Joannie Binieckiej, Annie Łucarz, a także bibliotekarce Katarzynie Krzyżanowskiej i wolontariuszkom z ZSP w Świeciu.

W przyszłym roku czytać będziemy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, których lektura będzie upamiętnieniem dwusetnej rocznicy ich opublikowania.