piątek, 02 październik 2020 13:59

Moc w słabości się rodzi…

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu upłynęło na dyskusji o książce angielskiej pisarki Hannah Beckerman „Gdybyś tylko wiedziała”. Naszą rozmowę poprzedziła inauguracja skweru DKK. W ramach projektu „Bądź eko z biblioteką” dofinansowanego z konkursu Fundacji Orlen Moje Miejsce na Ziemi, wokół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu posadzono drzewa. Wybrane rośliny zostały posadzone przez partnerów biblioteki, którzy w różnorodny sposób wspierają naszą działalność. Dyskusyjny Klub Książki został wyróżniony brzozowym skwerkiem, gdzie odbywają się letnie spotkania DKK, co zostało bardzo pozytywnie odebrane przez Klubowiczki.

Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia przyszedł czas na naszą dyskusję, która okazała się bardzo żywa. Pomimo, że zdania były podzielone, to omawiana książka została odebrana pozytywnie. "Gdybyś tylko wiedziała” to opowieść o traumatycznych wydarzeniach sprzed lat, które mają wpływ na całe życie bohaterów. Dwie dorosłe córki Audrey: Jess i Lily przez dwadzieścia osiem lat nie rozmawiają ze sobą, Jess obwinia Lily o śmierć siostry bliźniaczki Zoe, która umiera na białaczkę. Oskarża ją również o śmierć ojca, który z niewiadomych przyczyn popełnił samobójstwo. Żeby tego było mało, ich matka Audrey jest śmiertelnie chora na nowotwór, ale za wszelką cenę dąży do scalenia rodziny. Jaka jest prawda? Jaka tajemnica skrywana jest przez te wszystkie lata? Dlaczego tak bliskie sobie osoby nienawidzą się? Na tego typu pytania Klubowicze szukali odpowiedzi. Wspólnie doszli do jednego stwierdzenia, że w tej rodzinie zabrakło szczerych rozmów, a każda rozmowa jest potrzebna na każdym etapie życia.

„Gdybyś tylko wiedziała” to bardzo emocjonująca książka, jednych wzruszyła do łez, inni podeszli do niej sceptycznie. Jak podkreślili Klubowicze czytało się ją jednym tchem, ale nie wszystkim się to podobało. Niektóre Klubowiczki stwierdziły, że fabuła książki przypomina im telenowelę, zarzuciły, że posiada zbyt dużo wątków i traumatycznych wydarzeń.

Choć zdania były podzielone to sporo czasu poświęciliśmy na rozmowę o tej lekturze. Może wcale nie jest ona aż taka zła, w końcu przeczytali ją prawie wszyscy Klubowicze. Z pewnością wzrusza, poruszając ważne tematy dotyczące rodziny, miłości, kłamstwa i akceptacji. Mówi nam, że zawsze warto rozmawiać!

Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

Więcej w tej kategorii: « Sierpniowe spotkanie DKK