wtorek, 06 wrzesień 2022 10:56

Narodowe Czytanie 2022 już za nami

Narodowe Czytanie 2022 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu.

3 września w całej Polsce i aż w 250 miejscach poza granicami kraju czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. To już 11. edycja Narodowego Czytania, w której również uczestniczyła Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji obchodzonego w 2022 roku dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów”. Spotkanie otworzyła Beata Szymańska, dyrektor biblioteki, która odczytała list wystosowany na tę okazję przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Następnie po obejrzeniu krótkiej prezentacji multimedialnej dotyczącej twórczości Adama Mickiewicza i epoki romantyzmu, przyszedł czas na najważniejszy punkt programu, czyli wspólną lekturę „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Pierwszą balladę: „Do Przyjaciół” przeczytał Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia, następnie balladę „Romantyczność” z dużym wdziękiem zaprezentowała Katarzyna Ligman, naczelnik świeckiej poczty. Wśród czytających nie mogło zabraknąć naszych czytelników: jednym z najmłodszych czytających był Juliusz Knapik, uczeń Katolickiej Szkoły Podstawowej w Świeciu, który przeczytał fragment romansu „Dudarz”; członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki: Izabella Adamczyk, przeczytała wiersz „Pierwiosnek”, a Wioletta Wesołowska-Zielińska wraz z Zuzanną Plutowską i Antonim Plutowskim, uczniem Szkoły Podstawowej nr 1 w Świeciu, przeczytali balladę „Rybka”. Kolejne fragmenty wieszcza czytane były przez nauczycieli i uczniów świeckich szkół, a także przedstawicieli instytucji kulturalnych, m.in.: Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu reprezentował Michał Goliński, który wraz Pauliną Reszke z Klubu gier planszowych Geekony i Żanettą Borkowską przeczytali romans „Kurhanek Maryli”. Uczennice ze Szkoły Podstawowej w Przysiersku: Monika Leszczyńska, Amelia Kaliszewska, Pola Kozakiewicz i Magdalena Lipińska wraz z bibliotekarzem Marcinem Warmke zaprezentowali balladę „Pani Twardowska”, reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu: Zuzanna Rybczyńska, Kacper Klarkowski, Julia Góra oraz Marcelina Gołecka (pod opieką polonistek Joanny Jarantowicz-Pawłowskiej i Ewy Palka), zaprezentowała balladę „Świteź”, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kazimierza Ecksteina: Bartosz Kluczkowski, Kacper Duliński i Wiktor Jankowski (pod opieką polonistki Anny Łucarz) przeczytali balladę „Świtezianka”.  W gronie czytających znalazł się również uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 Witold Krzyżanowski, który wraz ze swoim tatą Jackiem Krzyżanowskim przeczytał balladę „Powrót taty”. Uczestnicy Narodowego Czytania mieli okazje również wysłuchać ballady „Lilije” we wspaniałej interpretacji duetu polonistycznego Anny Łucarz i Hanny Kalinowskiej. Do grona nauczycieli dołączył również Radosław Anasz z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, czytający balladę „Tukaj”. Narodowe Czytanie, powiastką „Rękawiczka” zakończył nasz gość specjalny, reprezentant Izby Regionalnej w Świeciu – Rycerz Michał.

MBP w Świeciu składa podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu, zarówno tym czytającym jak i słuchającym, uczniom gratulujemy odwagi. Szczególne podziękowania należą się nauczycielom: Joannie Jarantowicz-Pawłowskiej, Ewie Palka, Joannie Binieckiej, Annie Łucarz, a także bibliotekarce Katarzynie Krzyżanowskiej i wolontariuszom z ZSP w Świeciu. Dziękujemy, że jesteście z nami!, a za rok czytać będziemy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

oprac. Marcin Warmke