piątek, 13 marzec 2020 11:40

Styczniowa relacja z DKK w Filii nr 1

Tematem styczniowego spotkania DKK była książka Christiny Dalcher „Vox”. „Vox” to świat przyszłości, wręcz nierealny, w którym kobiety mogą wypowiedzieć dziennie tylko 100 słów. Każde przekroczenie tego limitu powoduje ogromny ból wywołany założoną obrączką na nadgarstku (porażenie impulsem elektrycznym). Taki los zgotowali kobietom fanatycy religijni rządzący w Stanach Zjednoczonych. Prawo zdominowane przez mężczyzn wyznaczyło kobiecie rolę tylko opiekunki do dzieci, gospodyni domowej i osoby bez prawa głosu. Odebrano im paszporty, pozbawiono możliwości wyjazdu z kraju i usunięto z organów rządowych. Te same restrykcje dotyczyły również małych dziewczynek, którym ograniczenie wypowiadanych słów nie pozwalało swobodnie rozmawiać z rodzicami o szkole, koleżankach i dziecięcych problemach. Musiały nauczyć się żyć w milczeniu. Sam temat książki jest dość ciekawy i intrygujący. Nasuwa się pytanie : czy rzeczywiście są możliwe takie zmiany w obecnym świecie? Czytelniczki porównały rządy fanatyków do dawniejszych dyktatorów, m.in. Hitlera. Mechanizm działania był bardzo podobny. Potrafili zmanipulować mieszkańców – mężczyzn, uznając ich za osoby lepsze, bardziej wykształcone, a tym samym dyskryminowano te „gorsze” tj. kobiety, aktywnych opozycjonistów władzy i osoby o innej orientacji seksualnej. Panie Klubowiczki wyraziły sprzeczne opinie co do formy i treści samej książki. Część uznała jej początek za nudny, zbyt fantastyczny, mało realny. Dopiero druga jej połowa okazała się ciekawsza. Innym, z kolei, podobał się intrygujący początek książki, a dalsza część i zakończenie przewidywalne. Mimo tego książka warta przeczytania. Należy mieć tylko nadzieję, że nigdzie na świecie nie narodzi się podobny fanatyk i opisane sytuacje nie będą miały nigdzie miejsca.

IMG 3993 800x534  IMG 3994 800x534  IMG 3997 800x534

dkkstyczen