- To wydarzenie minęło.
Narodowe czytanie – Kordian
7 września – 10:00 – 12:00
Zapraszamy na wspólne czytanie
Kordiana
Juliusza Słowackiego
w sobotę 7 września od godz. 10:00
w Czytelni Letniej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu
Chętne osoby mogą zgłaszać się do 5 września w Wypożyczalni dla Dorosłych głównej siedziby MBP w Świeciu (Sienkiewicza 4), telefonicznie pod numerem 52 3334813 oraz mailowo: mbp.dorosli@gmail.com
Każdy z czytelników może sam wcześniej wybrać swój własny fragment, który zechce przeczytać przed publicznością.Tradycyjnie w trakcie czytania każdy będzie mógł otrzymać do własnego egzemplarza książki pamiątkowy stempel – okolicznościową pieczęć, nadesłaną przez Kancelarię Prezydenta.
Narodowe Czytanie to wydarzenie, które współtworzą miłośnicy polskiej literatury i wszyscy, którzy lubią czytać. Jak zawsze ma dwie odsłony: stołeczną oraz – to co najważniejsze w Narodowym Czytaniu – współtworzoną przez Polaków i wszystkich miłośników polskiej literatury w swoich społecznościach lokalnych w Polsce i na świecie. Podczas 13. odsłony akcji będziemy wspólnie czytać „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nowele pozytywistyczne, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, a w ubiegłym roku „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.