ul. Sienkiewicza 4, 86-100 Świecie

kontakt@bibliotekaswiecie.pl  facebook   YouTube   Instagram

piątek, 18 listopad 2022

lista wydarzeń

Zajęcia podróżnicze „Hulajnogą przez Piaskowe Królestwo” z Dominikiem Wieczorkiewiczem

Piątek, 18 listopad 2022 , 9:00 - 10:45

W czasie zajęć uczestnicy wyruszą w magiczną podróż do Arabii Saudyjskiej. Podczas festiwalowego spotkania dopasują dla siebie turban, burkę lub hidżab arabski (chustę) oraz zdobędą praktyczną wiedzę podczas warsztatów wiązania turbanów. Ilustracje i fotografie zobrazują magiczny Półwysep Arabski – gościnność, zapach kadzidła, wielbłądy, ogromne przestrzenie wypełnione żółtym piaskiem.

DOMINIK WIECZORKIEWICZ – Entuzjasta jazdy hulajnogą i koleją. Leśnik, edukator przyrodniczy, pisarze prozy dziecięcej i rzecz jasna podróżnik. Do tej pory odwiedził wiele krajów, ale jego celem nie jest zaliczanie kolejnych odwiedzanych miejsc. Ważniejsze jest poznać kulturę, tradycję, zwyczaje czy porozmawiać z ludźmi. Najpiękniejszym czasem jaki w życiu spędził było kilka dni na Smoczej Wyspie oraz samotne noce pośród piasków rozległej pustyni Rub Al`Khali albo biwak w libańskiej Dolinie Bekaa albo hulanie przez Dolinę Omo w Etiopii. Kolejne podróżnicze cele wyznaczają horyzonty jego podróżniczych marzeń – chciałby w przyszłości dopłynąć czółnem do Timbuktu.

 

Obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych: kontakt@tmzs.org.pl (prosimy o podanie liczby zgłaszanych uczestników oraz imienia i nazwiska opiekuna).

Zajęcia podróżnicze „Smocza Wyspa. Czy wierzysz w smoki?” z Dominikiem Wieczorkiewiczem

Piątek, 18 listopad 2022 , 11:00 - 12:45

Warsztaty „Smocza Wyspa. Czy wierzysz w smoki?” to niepowtarzalna okazja na błyskawiczne przeniesienie się na Smoczą Wyspę, czyli jemeński archipelag Sokotra. W czasie piątkowych zajęć uczestnicy dowiedzą się jak powstaje smocza krew, poznają niezwykłą przyrodę otaczającego nas świata, a także stworzą dla siebie idealny turban, burkę lub hidżab arabski (chustę).

DOMINIK WIECZORKIEWICZ – Entuzjasta jazdy hulajnogą i koleją. Leśnik, edukator przyrodniczy, pisarze prozy dziecięcej i rzecz jasna podróżnik. Do tej pory odwiedził wiele krajów, ale jego celem nie jest zaliczanie kolejnych odwiedzanych miejsc. Ważniejsze jest poznać kulturę, tradycję, zwyczaje czy porozmawiać z ludźmi. Najpiękniejszym czasem jaki w życiu spędził było kilka dni na Smoczej Wyspie oraz samotne noce pośród piasków rozległej pustyni Rub Al`Khali albo biwak w libańskiej Dolinie Bekaa albo hulanie przez Dolinę Omo w Etiopii. Kolejne podróżnicze cele wyznaczają horyzonty jego podróżniczych marzeń – chciałby w przyszłości dopłynąć czółnem do Timbuktu.

 

Obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych: kontakt@tmzs.org.pl (prosimy o podanie liczby zgłaszanych uczestników oraz imienia i nazwiska opiekuna)

Daniel Górecki – To miała być roczna przerwa w Azji…

Piątek, 18 listopad 2022 , 13:00 - 14:15

Pomysł na roczną przerwę od codziennego życia przerodził się w dwuipółletnią przygodę w Azji, rozpoczętą podrożą z Polski do Singapuru, a zakończoną zamieszkaniem w Malezji. Związany ze Świeciem podróżnik opowie nam o życiu turysty w czasie azjatyckiej przygody oraz o codzienności mieszkańca i przedsiębiorcy w Kuala Lumpur.

DANIEL GÓRECKI – dzieciństwo i młodość spędził w rodzinnym Świeciu, które opuścił 20 lat temu. Obecnie mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma kotami, gdzie zawodowo realizuję swoje pasje. Z zawodu jest piwowarem, a wolny czas spędza na tworzeniu prac artystycznych (linoryt, akwarela, szkice piórem, grafika wektorowa).

Łukasz Jerkiewicz – Motocyklem po Europie znanej i nieznanej

Piątek, 18 listopad 2022 , 17:30 - 18:15

Podczas kolejnej festiwalowej prelekcji usłyszymy o motocyklowej podróży przez ponad trzydzieści europejskich państw oraz trzy skrajne punkty Starego Kontynentu, czyli północny – Nordkapp w Norwegii, południowy – Marroqui, Punta de Tarifa w Hiszpanii oraz zachodni – Cabo da Roca w Portugalii.

ŁUKASZ JERKIEWICZ – proboszcz parafii Chrząstowo, w przeszłości związany z parafią pw. Świętego Józefa w Świeciu. Podróżami pasjonuje się odkąd pamięta, motocyklowego bakcyla złapał w wieku ośmiu lat, gdy samodzielnie pierwszy raz jechał motorowerem. Motocykl jest dla niego tą szczególną formą przemieszczania się, która daje człowiekowi prawdziwe poczucie wolności. Podróżuje, gdy tylko może. Dokąd? Zazwyczaj tam, gdzie go jeszcze nie było.

Andrzej Górajek i Halina Górajek – Jachtem ku Dalekiej Północy

Piątek, 18 listopad 2022 , 18:30 - 19:30

Umiejętne manewrowanie pomiędzy górami lodowymi, w krze, bieżąca naprawa wszystkiego co ulega uszkodzeniu, przewidywanie tego co może się stać. To wszystko pozwoliło naszym prelegentom na opłynięcie archipelagu Svalbard i dodatkowo opłynięcie największej jego wyspy – Spitsbergenu oraz dopłynięcie do 82°32´ szerokości geograficznej północnej. To czwarty rezultat w światowym żeglarstwie polarnym. W trakcie prelekcji w Świeciu nasi goście opowiedzą również o niezwykłym rejsie wzdłuż wybrzeża Grenlandii osiągając 79°40´ szerokości geograficznej północnej.

Halina i Andrzej Górajek są jednym z niewielu małżeństw, które od 40 lat wspólnie pływa, pracuje i jest zakochane w Arktyce. Jacht jest dla nich tym pierwszym i najważniejszym domem. Poznali się na jachcie i tak już zostało. Zarazili własne dzieci swoją pasją. Oboje chętnie dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą.

ANDRZEJ GÓRAJEK – mgr inż. energetyki okrętowej oraz budowy jachtów, kapitan jachtowy i kapitan motorowodny. Egzaminator, instruktor i trener żeglarski. Z żeglarstwem związany od 1974 r., ogółem pokonał 180.000 Mm. Doświadczenie w rejonie polarnym to ok 900 dni żeglugi na jachcie.

HALINA GÓRAJEK – mgr historii, technik obsługi ruchu turystycznego, kapitan jachtowy i kapitan motorowodny. Egzaminator, instruktor i trener żeglarski. Z żeglarstwem morskim związana od 1982 r. Łączny staż to ca 28.000 Mm, w tym ok. 9.000 Mm w rejonie polarnym. W wyprawach często łączy funkcję II oficera i „kuka”. Z doświadczenia wie, że dobre jedzenie to równie ważny element rejsów, jak to co się zobaczy.

Paulina Lewandowska – Nie tylko tango i piłka nożna: życie i podróże w argentyńskim stylu

Piątek, 18 listopad 2022 , 20:00 - 21:30

Miłość do futbolu, tango i bezkresne przestrzenie Patagonii. Większości osób Argentyna nie kojarzy się z niczym więcej. Tymczasem Argentyna naszej prelegentki to bardziej folklor niż tango, to kraj mieniący się tysiącem kolorów magicznej i mało poznanej przez turystów północy kraju.
W ostatnich latach Argentyna nagle i dość niespodziewanie stała się drugim domem Pauliny Lewandowskiej. Podobnie jak i Argentyńczycy rozpoczynała dzień od yerba mate, przy yerba mate spotykała się ze znajomymi, niedzieli nie wyobrażała sobie bez niedzielnego spotkania na mięsne uczty, czyli asado, emocjonowała się oglądając wygrany przez Argentynę finał Copa America i tańczyła chacarerę na folklorystycznych imprezach. W Świeciu opowie o najważniejszych elementach argentyńskiego stylu życia, a także o trochę gorszych aspektach mieszkania w Argentynie – kryzysach, olbrzymiej inflacji, sytuacji związanej z bezpieczeństwem i najdłuższej kwarantannie świata.
Nie może zabraknąć też podróży. Argentyna to kosmopolityczne Buenos Aires, największe wodospady w zamieszkałym przez potomków polskich imigrantów tropikalnym regionie Misiones, lodowce Patagonii czy zielone wzgórza, winnice centrum kraju i oczywiście niezwykle klimatyczna północ. Położona przy granicy z Boliwią dolina Quebrada de Humahuaca to urocze miasteczka, kolorowe góry, lokalna kultura i najbardziej tradycyjny Karnawał w kraju. Podczas pokazu przeniesiemy się do tej mniej znanej Argentyny. Poznamy również praktyczne informacje nt. kosztów życia i podróżowania po Argentynie, a także bezpieczeństwa.

PAULINA LEWANDOWSKA – latynoamerykanistka, pilot wycieczek, autorka bloga zpamietnikapodrozoholika.com. Zakochana w Ameryce Łacińskiej: w ludziach, w kulturze, w języku i w muzyce. Mieszkała m.in. w Brazylii i w Peru, a w ostatnich lat jej drugim domem stała się Argentyna. Samotnie przejechała też prawie wszystkie kraje latynoskie, zgłębiając temat różnic kulturowych między poszczególnymi krajami i regionami.

Dane adresowe

MBP Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

ul. Sienkiewicza 4, 86-100 Świecie

NIP: 559-18-84-328

logo glowne.jpg

 

Media