środa, 02 czerwiec 2021 06:16

Esi Edugyan „Washington Black” - spotkanie DKK maj

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Esi Edugyan „Washington Black”

31 maja po półrocznej przerwie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu. Stęsknieni Klubowicze nie kryli radości z możliwości wspólnego spotkania. Pomimo, że w tym czasie czytali książki klubowe, jak podkreślili bardzo brakowało im spotkania i wymiany wrażeń po przeczytanej lekturze. Podczas spotkania było bardzo wesoło i gwarno, co jest dowodem na to, że nam wszystkim bardzo brakuje kontaktu z innymi.

Przedmiotem dyskusji była książka „Washington Black” kanadyjskiej pisarki Esi Edugyan, laureatki prestiżowej, kanadyjskiej nagrody literackiej – Giller Prize i finalistki Nagrody Bookera. „Washington Black” to wciągająca powieść o przygodach, marzeniach i szukaniu własnej tożsamości. Tytułowego bohatera poznajemy jako jedenastolatka pracującego na plantacji trzciny cukrowej w Barbados. Jest on własnością okrutnego plantatora Erasmusa Wilde.  Życie Washingtona zmienia się diametralnie, gdy pod swoje skrzydła bierze go brat właściciela plantacji. Christopher Wilde zwany Tycim to marzyciel, przyrodnik i odkrywca, któremu marzy się podróż latającą maszyną. Gdy razem wyruszają w drogę zaczyna się przed nimi nowe życie. Gdy za głowę Washa zostaje wyznaczona nagroda, obydwaj uciekają.

Jak trafnie zauważyli Klubowicze autorka bardzo wnikliwie przedstawiła temat niewolnictwa i traktowania osób czarnoskórych. Z pewnością związane to jest z jej korzeniami, bowiem jej rodzice pochodzą z Ghany. Wolność w tej książce jest motywem przewodnim, bo przecież wolny bohater przemierza świat w czasach, kiedy to było niemożliwe. Niestety owa wolność dla Washa nie była niczym nadzwyczajnym, próbował się z nią oswoić, zrozumieć, ale zawsze gdzieś krył się cień dawnego niewolnika. Tutaj idealnie pasują słowa francuskiego myśliciela Alexisa de Tocqueville Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka, które przytoczyła jedna z Pań. Według Klubowiczów autorka w znakomity sposób pokazała rozwój bohatera, jego wewnętrzne zmagania i zadziwiające przemyślenia jak na niewykształconego człowieka.

Powieść, której akcja rozgrywa się na obszarze ciągnącym się od Karaibów po mroźną Arktykę i od Londynu po Maroko, niektórym Klubowiczom skojarzyła się z baśnią. Podsumowując książka „Washington Black” Esi Edugyan spodobała się większości, bowiem wywołała bardzo ciekawą dyskusję o wolności, przemianach i poszukiwaniu własnej tożsamości. Z pewnością jest to jedna z książek dających do myślenia. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a jej lektura to nie był stracony czas.

Spotkanie zakończyło się rozmowami na różne tematy, Klubowicze dzielili się wrażeniami z przeczytanych książek, polecali, które warto przeczytać. Kolejne spotkanie odbędzie się w czerwcu, mamy nadzieję, że i tym razem pogoda dopisze i spotkamy się w naszej Letniej Czytelni.

Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki