czwartek, 28 lipiec 2022 10:53

Relacja z lipcowego spotkania DKK

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Tara Westover „Uwolniona”

Fredrik Kullberg „Wojna z pięknem. Reportaż o oszpecaniu Szwecji”

Podczas lipcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu rozmawialiśmy o dwóch książkach: Tary Westover „Uwolniona” oraz Fredrika Kullberga „Wojna z pięknem. Reportaż o oszpecaniu Szwecji”. Naszą dyskusję rozpoczęliśmy od wstrząsającej opowieści Tary Westover, która dorastała w radykalnej mormońskiej rodzinie. „Uwolniona” to książka, która według użytkowników portalu Goodreads była numerem 1 w kategorii Autobiografia i pokonała głośne Becoming Michelle Obamy. Tara Westover urodziła się w górach Idaho, w radykalnej rodzinie mormonów. Tara i jej rodzeństwo spostrzegali świat oczyma radykalnego ojca. Żyjąc w całkowitej izolacji, często narażeni na niebezpieczeństwo, pozbawieni edukacji, podstawowej opieki zdrowotnej, doświadczali przemocy ze strony ojca. Autorka po raz pierwszy przekroczyła próg szkoły dopiero w wieku siedemnastu lat, aby po dziesięciu latach obronić pracę doktorską na jednym z najlepszych uniwersytetów świata, na Oxfordzie. To pragnienie wiedzy zmieniło jej życie, zaprowadziło za ocean i na inny kontynent, na Harvard i Cambridge. Jak stwierdzili Klubowicze Tara spotkała tam ludzi, mądrych i życzliwych, którzy wywarli ogromny wpływ na jej dalsze życie. Podkreślili, że autorka miała duże samozaparcie, choć wykluczana z życia społecznego przez ojca, zdobyła się na zmianę swojego życia.  Dyskusja była bardzo żywa i ciekawa, Klubowicze zauważyli podobieństwa Mormonów do Romów. Dzielili się swoimi spostrzeżeniami podkreślając, że książka, choć jest bardzo wstrząsająca to bardzo im się podobała. Jest ona z gatunku książek poznawczych i pouczających. Jest to historia niewiarygodna, ale prawdziwa. „Uwolniona: to lektura obowiązkowa dla każdego, kto nie rozumie jak niebezpieczna może być fanatyczna religia, patriarchat praktykowany na co dzień i ignorowanie przez najbliższych, którzy mogą nas skrzywdzić.

Druga część spotkania toczyła się wokół zbioru reportaży Fredrika Kullberga „Wojna z pięknem. Reportaż o oszpecaniu Szwecji”, które m.in. opowiadają o wyburzaniu historycznych serc miast, wycinaniu lasów pod centra logistyczne i serwerownie w imię transformacji, innowacji, rewitalizacji, nowoczesności. Dziennikarz poprzez rozmowy z politykami, historykami, deweloperami, architektami, obala mit cudownego kraju z kolorowej okładki książki, próbuje odpowiedzieć na pytanie, dokąd prowadzi bezrefleksyjne rozumienie postępu i kto jest odpowiedzialny za niszczenie naturalnego krajobrazu Szwecji. Klubowicze podkreślili, że autor przedstawił aktualny temat, który dotyczy nie tylko Szwecji, również i naszego kraju, temat który w obecnych czasach ma zasięg globalny.  Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tej książki? Niestety nasza błękitno-zielona planeta z każdą sekundą coraz bardziej szarzeje, a beton to nasz sposób na oswojenie przyrody, przyczyniając się do powstawania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Betonoza to problem, który dotyka każdego z nas, a nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że wokół naszych osiedli jest coraz mniej drzew i zieleni. Poprzez tę książkę warto się zastanowić czy należy poświęcać naturę kosztem nowego budownictwa! Według Klubowiczów reportaż F. Kullberga to książka warta przeczytania i zastanowienia się czy jesteśmy w takim samym szkodliwym podejściu jak Szwedzi?

moderator Marcin Warmke

dkk nowe