środa, 22 wrzesień 2021 07:39

Relacja z otwarcia wystawy U. Kulczyk

Pejzaż – otwarcie wystawy malarstwa Urszuli Kulczyk

W ramach okazji obchodów jubileuszu 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu odbył się wernisaż prac malarskich Urszuli Kulczyk zatytułowanych „Pejzaż”.
Biblioteka to nie tylko miejsce, w którym korzystamy z zasobów literatury i prasy, w dodatku bez ograniczeń, to także przestrzeń dla lokalnych artystów, cieszymy się, że w naszej bibliotece poprzez wystawę malarstwa, ponownie mamy okazję pokazać niesamowity talent świecianki i naszej czytelniczki — Urszuli Kulczyk. Jak sama malarka powiedziała jest to nowy cykl obrazów, w którym nadal kreuje swoją rzeczywistość przefiltrowaną przez obrazy wspomnień. Jest to szeroko zakreślony temat zahaczający o przedstawienia nierzeczywiste i przepełnione symboliką. W cyklu powstają równocześnie pejzaże podwodne, pełne koloru i światła.
Malarka chętnie objaśniała poszczególne obrazy, a także przybliżała tajniki artystycznych efektów. Uczestnicy wernisażu byli bardzo zaciekawieni wystawą artystki i podkreślali, że nie spotkali się dotychczas z taką wspaniałą formą łączenia barw. W swojej twórczości artystka skupia się na tematach zwyczajnych, a jej prace są zróżnicowane pod względem techniki i formatu, co można zauważyć w wyeksponowanych obrazach. Motywy i tematykę prac czerpie z otaczającego świata, głównie zdarzeń w przyrodzie
Należy wspomnieć, że malarka brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 2016 roku pracowała jako malarz animator nominowanej do Oscara animacji malarskiej Loving Vincent. Obecnie prowadzi pracownię Rysunku i Malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu, a także zajęcia rysunkowo – malarskie dla młodzieży w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy w godzinach otwarcia biblioteki.