piątek, 12 listopad 2021 13:19

Relacja z październikowego spotkania DKK w Przechowie

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Podczas październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 w Przechowie czytelniczki omówiły książkę Heddi Goodrich pt. „Zagubieni w Neapolu”. Jest to pisarski debiut tej autorki.
Historia przez nią opowiedziana rozgrywa się w tytułowym Neapolu, w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Główna bohaterka, Heddi, to amerykańska studentka, która trafiła do Włoch w ramach wymiany kulturalnej. Poznaje tam wielu nowych ludzi (głównie studentów), szybko się aklimatyzuje. Korzysta w pełni z beztroskiego życia studenckiego.
Na jednej z imprez poznaje rodowitego Włocha – Pietro, studenta geologii, w którym się zakochuje. Ich związek, początkowo intensywny, rokujący nadzieję na happy end, rozpadł się. Tych dwoje młodych ludzi, targanych różnymi emocjami, nie mogło dojść do porozumienia. Dzieliło ich zbyt wiele. Inna kultura, pochodzenie, tradycje i przywiązanie do rodziny.
Ich historię autorka ujęła w dwa przedziały czasowe przeplatane ze sobą. Jeden, to młodość czasów studenckich, okres poznawania się i budowania związków. Drugi, po kilkuletniej przerwie, to kontakty tylko drogą mailową, w którym Heddi i Pietro próbują wytłumaczyć sobie nawzajem przyczyny ich rozstania.
Prowadzą już oddzielne życie. Heddi mieszka w Nowej Zelandii, jest nauczycielką, wyszła za mąż. Pietro, po kilkuletniej pracy na platformie wiertniczej, powraca w rodzinne strony. Pracuje jako elektryk przy turbinach wiatrowych, ale także na roli rodziców. Nie potrafił odciąć się od rodziny i podjąć męskiej decyzji, która kiedyś zaważyła na ich związku. Był zbyt uległy, przede wszystkim wobec decyzji matki. To ona właśnie miała wpływ na życie swoich synów, a tego, który się przeciwstawił, wykluczyła z rodziny. Pietro nie miał w sobie tyle odwagi, by zacząć żyć według własnych zasad i na własny rachunek.
Neapol to odrębny temat książki. Autorka w drobiazgowy sposób opowiada o mieście. Oprowadza czytelnika po restauracjach, nocnych barach, parkach, kościołach, podziemnych tunelach i ulicznych straganach. Obok tego dostrzega włoską biedę, ubóstwo, warunki życia i zwyczaje krzykliwych Włochów.
Jest to historia związku, jakich wiele można spotkać w książkach, ale opowiedziana, jak stwierdziły Panie klubowiczki, w mało przystępny sposób.
Autorka stosuje różne metafory i porównania, które gmatwają całość fabuły.
Panie odebrały ją jako książkę dla młodych czytelników, ponieważ jest to obraz życia studenckiego widziany oczami młodych ludzi.
Cała historia opowiedziana jest tak wolnym, monotonnym tempem co powoduje, że czasami odnosi się wrażenie zatrzymania całej akcji książki. Ponadto zauważamy wiele niedomówień i spraw niewyjaśnionych. Niektóre z pań przyznały, że nie doczytały książki do końca, ponieważ uznały ją za mało interesującą.
Każdy z czytelników, który sięgnie po tę książkę sam oceni jej wartość. Na pewno godne uwagi są opisy samego miasta.

Oprac. Izabela Feddek
(moderator DKK w Świeciu)

dkk nowe