czwartek, 02 wrzesień 2021 06:39

Relacja z sierpniowego spotkania DKK

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Dragan Velikić „Bonavia”

W ostatni dzień sierpnia członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu spotkali się, aby porozmawiać o książce serbskiego pisarza Dragana Velikićia „Bonavia”. Dla Klubowiczów było to pierwsze zetknięcie się z literaturą serbską. Wydarzenia historyczne, które w latach 90-tych XX wieku zdecydowały o rozpadzie federacyjnego państwa jugosłowiańskiego sprawiły, że  przestał istnieć wspólny język, natomiast w jego miejsce pojawiły się samodzielne języki narodowe: chorwacki, serbski, bośniacki i czarnogórski. Niestety literatury narodów byłej Jugosławii są obecnie literaturami niszowymi, a tłumaczenia ukazują się w małych wydawnictwach (najbardziej znane to Wydawnictwo Czarne, Pogranicze i Agawa). Do najwybitniejszych pisarzy serbskich należy Ivo Andrić, autor „Mostu na Drinie”, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1961. Niemałą popularność zdobył sobie również Milorad Pavić, autor „Słownika chazarskiego”. Początek XX wieku przynosi generację pisarzy i poetów realistycznego kręgu z nowymi tematami, do nich zalicza się Dragan Velikić, jeden z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy serbskich, zdobywca wielu międzynarodowych wyróżnień i nagród, w 2019 roku otrzymał również nagrodę festiwalu Vilenica. Urodzony w 1953 roku w Belgradzie, dorastał w chorwackim mieście Pula i ukończył literaturę światową z teorią literatury na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Belgradzie. Redagował dział wydawniczy Radia B92 i pisał felietony do kilku gazet (1994-99). Był ambasadorem Republiki Serbii w Wiedniu (2005-09). Jest autorem dziewięciu powieści, trzech zbiorów opowiadań i pięciu tomów esejów, jego proza ​​została przetłumaczona na piętnaście języków europejskich. Mieszka i pracuje jako niezależny artysta w Belgradzie.

Jego książka „Bonavia” określana jest jako jedna z wielkich powieści europejskich ostatnich lat. Velikić przedstawia w niej splecione losy bohaterów, którzy próbują odzyskać siły po zniszczeniach wojny jugosłowiańskiej i jej rozpadzie. „Bonavia” jak wskazuje sam tytuł (Bona via, czyli „dobrej drogi”), jak trafnie zauważyli Klubowicze jest to opowieść o podróży, która jest wieloma podróżami, o ucieczce, która prowadzi nas do miejsca, z którego wystartowaliśmy, a także o samotności i trudnych wyborach.

Jak stwierdzili Klubowicze „Bonavia” Dragana Velikićia okazała się bardzo trudną lekturą w odbiorze. Należało ją czytać powoli i ze skupieniem. Niestety nie wszyscy dotrwali do samego końca. Dodać należy, że Klubowiczom bardzo spodobał się wątek wiedeński, który u niektórych wywołał wspomnienia. Również zachwycił ich ukazany wątek miłości syna do ojca Marko. Trzeba przyznać, że nie zabrakło osób, których proza Velikićia zachwyciła. Ujął ich piękny język powieści, którym autor przedstawił zawiłe ludzkie charaktery i dramaturgię życia bohaterów, a także to, że przeszłość zawsze wraca.

Dyskusja pokazała, że „Bonavia” to książka nie dla każdego czytelnika. Trzeba przyznać, że nie jest zbyt optymistyczna, ale jak powiedzieli Klubowicze, pełna jest ciekawych refleksji filozoficznych, przy których warto się zatrzymać. Z pewnością jest to książka, która daje dużo do myślenia!

Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

na koniec DKK