poniedziałek, 27 wrzesień 2021 11:20

Relacja ze spotkania z Mariolą Pryzwan

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

24 września jest dla naszej instytucji dniem szczególnym, albowiem data ta związana jest z jubileuszem 75-lecia  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu. Biblioteka nie istniałaby bez Czytelników, dlatego w ramach obchodów jubileuszu dla wszystkich odwiedzających bibliotekę czekał urodzinowy tort.  To oczywiście nie koniec atrakcji, bowiem popołudniu odbyło się bardzo ciekawe spotkanie autorskie. Naszym gościem była niezwykła autorka, niezwykłych biografii – Mariola Pryzwan. polonistka, publicystka i biografistka, która z zawodu jest bibliotekarką i pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie.

Spotkanie zatytułowane było „Anegdoty o bohaterach moich książek” Tytuł nie był przypadkowy, ponieważ Mariola Pryzwan przez całe swoje dorosłe życie zbiera materiały i wspomnienia o swoich ulubionych bohaterach. Jak wspomniała biografistka: Wszyscy bohaterowie dzisiejszego spotkania, to moje miłości literackie, muzyczne i filmowe, stali się oni częścią mojego życia. Pierwszą bohaterką opowieści autorki była jej ulubiona poetka, jedna z najciekawszych zjawisk powojennej liryki – Halina Poświatowska, potocznie nazywana Haśką, od której to zaczęła się jej przygoda z pisaniem. Uczestnicy spotkania mieli okazje wysłuchać wiele ciekawych opowieści związanych również z Marią Kownacką, Marią Pawlikowską-Jasnorzewską, Marią Dąbrowską czy Marią Kownacką. W tym kanonie zainteresowań Marioli Pryzwan nie mogło zabraknąć legendy polskiego kina – Zbyszka Cybulskiego oraz trzech szczególnych kobiet, które zajmują ważne miejsce w życiu autorki: Anny German, Anny Jantar i Ireny Jarockiej. Mariola Pryzwan z wielkim wzruszeniem opowiadała fakty i wydarzenia z życia piosenkarek. Kanon przedstawionych postaci literackich, muzycznych i filmowych zakończył poeta Władysław Broniewski.

O pasjach Marioli Pryzwan można słuchać godzinami, wspomnieć należy, że w trakcie spotkania w formie prezentacji zaprezentowane zostały wszystkie okładki książek autorki. Uczestnicy mieli okazję także zobaczyć, a nawet dotknąć pamiątki związane z bohaterami spotkania m.in.: szalik, włosy i broszkę Anny Jantar, włosy Anną German, naszyjnik Ireny Jarockiej oraz prywatne zapiski np. Marii Kownackiej.

Piątkowe spotkanie było podzielone na dwie części: literacką i muzyczną. W tej drugiej uczestnicy mieli okazję wysłuchać trzech piosenek: Ireny Jarockiej „Z moich przeczuć”, Anny Jantar „Żeby szczęśliwym być” oraz Anny German wykonaniu włoskiej piosenki.

Biografie to historie ludzkie zawarte na kartach książek. To książki, które pomagają „ocalić od zapomnienia”. Spotkanie z bohaterami książek Marioli Pryzwan wywarło ogromne wrażenie, czego dowodem było duże zainteresowanie książkami autorki, które można było nabyć w trakcie spotkania.

Spotkanie zostało organizowane w ramach programu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI realizowanego przez WiMBP w Bydgoszczy we współpracy z Instytutem Książki.

oprac. Marcin Warmke

moderator DKK