poniedziałek, 30 sierpień 2021 11:59

Sierpniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 w Przechowie.

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Na sierpniowym spotkaniu członkinie DKK przy Filii nr 1 wybrały się w ciekawą wycieczkę po Szwajcarii. Autorka książki „Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony” Agnieszka Kamińska zabiera w podróż po kraju, w którym sama mieszka od kilku lat.

Szwajcaria kojarzy nam się przede wszystkim z pięknymi krajobrazami, wysoką jakością życia, rozwiniętą gospodarką, bogactwem i spokojnym życiem. Znany jest również zbiór typowo szwajcarskich wartości, jak: punktualność, tradycja, czystość, bezpieczeństwo przedsiębiorczości, patriotyzm i polityczna stabilność. Postrzegana jest również jako kraj neutralny, negocjujący umowy między krajami i dążący do pokojowego rozwiązywania sporów. Symbolami Szwajcarii są zegarki, banki i sery.

Zdawałoby się, że to rzeczywiście raj na ziemi, w którym każdy chciałby zamieszkać.

Po wnikliwym przeczytaniu książki A. Kamińskiej, podsumowującej życie w Szwajcarii, dochodzi się do wniosku, że wizja kraju, którą posiadamy, nie jest taka oczywista.

Szwajcaria to kraj specyficzny, pełen kontrastów, sprzeczności, różnorodnych zasad i przepisów, a mimo to bardzo dobrze funkcjonujący. Wspólne dla kraju są tylko waluta, armia i demokracja bezpośrednia.

Każdy kanton w Szwajcarii (jest ich 26) to właściwie mała ojczyzna, posiadająca wiele odrębnych kwestii, np.: prawo, konstytucję, tradycje, dialekt, system edukacji, wysokość podatków, parlament itd. To mieszanka wpływów głownie niemieckich, francuskich i włoskich, ale wpływ na wielokulturowość i wielojęzyczność mają także inne narodowości (np. Portugalczycy, Afgańczycy, Czesi, Turcy, Kanadyjczycy, Serbowie, Amerykanie  itd.). Co czwarty mieszkaniec kraju (spośród 8 milionów) to obcokrajowiec.

Godna podkreślenia jest kwestia demokracji bezpośredniej, którą Szwajcaria sobie wypracowała i stosuje z powodzeniem przez cały czas. Tego właśnie Panie Klubowiczki pozazdrościły Szwajcarom. Jest to rzeczywiście bezpośredni i realny wpływ społeczeństwa na istotne sprawy społeczne, polityczne i gospodarcze kraju. Dokonuje się tego poprze referenda,  bardzo popularne wśród Szwajcarów, w których licznie biorą udział. Prawo do nich mają jednak tylko mieszkańcy posiadający obywatelstwo Szwajcarii. W ten sposób obywatele są współtwórcami obowiązujących zasad, norm i prawa.

Bardzo zdziwiło Panie Klubowiczki to, że dopiero w 1971 r. głosowanie w referendum przyznało kobietom prawa wyborcze. To nie wszystko, co zaskakuje w Szwajcarii. Dopiero w 2002 r. wprowadzono urlop macierzyński dla matek pracujących w wymiarze 14 tygodni, a od 2020 r. także ojciec ma prawo do opieki nad dzieckiem (2 tygodnie).

Szwajcaria to kraj pełen przepisów i zasad, które nam wydają się co najmniej dziwne. Jest to tzw. kodeks społecznych reguł. Dotyczy on np. wyznaczonych godzin koszenia trawników, korzystania z prysznica, używania pralek, zakazu odkurzania w południe, zbieranie określonej ilości i gatunków grzybów  itp. Niedziela, natomiast, jest dniem bez hałasu.

Pomimo tych wszystkich, z naszego punktu widzenia dziwnych przepisów obowiązujących w Szwajcarii, Panie Klubowiczki postrzegają ją jako kraj poukładany, w którym te zasady są rzeczywiście przestrzegane. Spodobał się również pomysł podróży po kraju za małą opłatą.

Dostrzegły także minusy dot. spraw socjalnych. W Szwajcarii  związki małżeńskie są rzadkością, ponieważ emerytury małżonków wypłacane są w niepełnej wysokości. Kobiety zatrudniane są w niepełnym wymiarze godzin, ponieważ system opieki nad małymi dziećmi (przedszkola) uniemożliwiają podjęcie pracy na cały etat. Codzienne życie i opłaty za wynajem mieszkania (dot. 80% mieszkańców kraju) są bardzo wysokie. Istnieją duże dysproporcje między zarobkami kobiet i mężczyzn. Podobnie, jak i u nas, są problemy związane z narkomanią, bezrobociem czy biedą.

W tym krótkim opisie nie można zawrzeć wszystkich aspektów życia w tak różnorodnym kraju.

Jest to pouczająca lektura, warta przeczytania do czego zachęcają Panie Klubowiczki.

Książka omawia jeszcze wiele innych, ciekawych rzeczy, które pozwalają lepiej poznać ten kraj – Szwajcarię, jakiej nie znamy.

Oprac. Izabela Feddek

IMG 4101 IMG 4101 IMG 4101