ul. Sienkiewicza 4, 86-100 Świecie

kontakt@bibliotekaswiecie.pl  facebook   YouTube   Instagram
czwartek, 28 kwiecień 2022 06:40

15 lat DKK – jubileusz z książką  „Świeccy”  w tle

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

15 lat DKK – jubileusz z książką  „Świeccy”  w tle

 

            26 kwietnia to szczególna data dla Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu, bowiem tego dnia 15 lat temu odbyło się pierwsze spotkanie naszego klubu. Okazja do świętowania nie byle jaka, dlatego spotkanie rozpoczęliśmy od jubileuszowego tortu, który tradycyjnie rozkroiła Pani Emilia. Nie zabrakło życzeń i oczywiście wielu wspomnień. Klubowicze mieli okazję obejrzeć film „Godzinami o książkach”, prezentujący pierwszy rok działalności DKK w Polsce oraz prezentację zdjęć z naszych spotkań. Naszą piętnastoletnią przygodę literacką rozpoczęliśmy od książki „Lala” Jacka Dehnela. W tym czasie spotkaliśmy się 170 razy i przeczytaliśmy aż 228 książek. Spotkania DKK wśród naszych czytelników cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a do DKK należały łącznie 34 osoby, z czego obecnie członkami jest 19 osób. Dobór książek do dyskusji zawsze podyktowany jest gustami literackimi Klubowiczów, ale jesteśmy otwarci na różne gatunki literackie, od książek biograficznych, wspomnieniowych, podróżniczych, reportaży, aż po literaturę beletrystyczną. Wspólnie poznajemy twórczość cieszących się popularnością i mniej znanych autorów. I o to przecież chodzi. Oprócz naszych dyskusji literackich, DKK to również spotkania autorskie z wieloma uznanymi pisarzami, podróżnikami i reporterami oraz osobami związanymi z naszym miastem i regionem, a także udział w warsztatach literackich: poetyckich, czy na temat współczesnej literatury polskiej, austriackiej, norweskiej, oraz literatury islandzkiej. Wspomnieć należy, że nasze dyskusje zaowocowały recenzjami naszej Klubowiczki Pani Wiesławy Richert, które kilkakrotnie zostały nagrodzone w konkursie „Klubowicze do klawiatur!”, organizowanym przez Instytut Książki.

Jak przystało na jubileusz nie mogło zabraknąć upominków dla Klubowiczów. Każdy otrzymał torbę, ołówek i zakładkę DKK. Miłą niespodziankę sprawiła Klubowiczom p. Emilia, która dla wszystkich samodzielnie wykonała zakładki do książek, a moderator dodatkowo otrzymał wianek literacko ozdobiony.

Następnie przyszedł czas na dyskusję o książce. Jubileuszowe spotkanie upłynęło na wyjątkowej lekturze, nie mogło być inaczej. Klubowicze mieli okazję nie tylko przeczytać debiut powieściowy „Świeccy” Marcela Andino Veleza, który do kreacji świata przedstawionego swojej powieści wykorzystał historię i topografię naszego miasta, ale również wziąć udział w spotkaniu autorskim w ramach Światowego Dnia Książki, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu. Marcel Andino Velez to bardzo ciekawa postać: etnograf, dziennikarz, menedżer kultury, a obecnie opiekun medyczny i koordynator opieki geriatrycznej. Zrezygnował z funkcji wicedyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, by opiekować się chorymi rodzicami i stworzyć organizację Młodszy Brat, zajmującą się rodzinną koordynacją opieki geriatrycznej. Jego ojciec pochodził z Ameryki Łacińskiej, z Ekwadoru, stąd obcobrzmiące nazwisko autora. Książka „Świeccy” to współczesna, ale alternatywna saga rodzinna, której akcja dzieje się w miasteczku zarządzanym przez bogatą i wpływową rodzinę miłośników sztuki - Świecckich. W powieściowym Świeciu mamy wszystko: miejsca pracy, tanie mieszkania, nowoczesne muzea, klub w piłkarskiej Ekstraklasie a nawet tramwaje. Zaznaczyć należy, że historia miesza się tu z fikcją literacką i należy pamiętać, że powieść jest baśnią o skrawku Polski, gdzie żyje się łatwiej i piękniej. Klubowicze z dużym zaciekawieniem sięgnęli po tę powieść. Jednych urzekła, pozostali przyznali, że momentami nie czytało jej się łatwo. Osoby, które były na spotkaniu autorskim chętnie dzielili się swoimi odczuciami, za każdym razem podkreślając, że autor wywarł na nich bardzo pozytywne wrażenie, a spotkanie przyczyniło się do innego spojrzenia na „Świeckich”, oczywiście na korzyść. Podkreślili, że książka Marcela Andino Veleza ukazuje współczesne polskie społeczeństwo, takie jakie niestety jest, ale także takie jakie powinno być. Zauważyli, że bardzo ciekawe jest spojrzenie na historię i połączenie jej z życiem bohaterów. Byli pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką autor włożył w poznanie historii naszego miasta, a która szczególnie widoczna jest w części zawierającej „Gawędy dziadka Henryka” stanowiąca dodatek historyczny, który można czytać po kolei, ale i osobno. Dlaczego właśnie Świecie stało się bohaterem książki „Świeccy”? Wizyta w Świeciu zainspirowała go do osadzenia fabuły właśnie w Świeciu, a spacer po naszych Diabelcach stworzył w jego głowie pomysł na ród Świeckich. Klubowicze w trakcie lektury wraz z bohaterami kroczyli po ulicach miasta i okolic, choć nie zawsze było to łatwe, bowiem autor trochę mieszkańcom Świecia namieszał. Na zakończenie Klubowicze stwierdzili, że warto było przeczytać tę książkę, chociażby po to, aby przekonać się jak sportretował Świecie w swojej powieści Marcel Andino Velez. Niektórzy zadeklarowali się, że przeczytają ją jeszcze raz, aby bliżej i lepiej przyjrzeć się powieściowym mieszkańcom Świecia.

moderator Marcin Warmke

 

dkk nowe

Dane adresowe

MBP Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

ul. Sienkiewicza 4, 86-100 Świecie

NIP: 559-18-84-328

logo glowne.jpg

 

Media