środa, 06 lipiec 2022 06:19

"Historia małżeńska" Tomasza Kieresa - relacja ze spotkania DKK

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 1 w Przechowie poświęcono dyskusji nad książką Tomasza Kieresa pt. ”Historia małżeńska”.

Autor poczytnych, obyczajowych powieści kreowany jest na polskiego Nicholasa Sparksa. Rzadko się zdarza, jak przyznały Panie Klubowiczki, by mężczyzna z taką znajomością panujących emocji pomiędzy małżonkami, pobudzał czytelnika do wzruszeń i refleksji nad życiem. Malwina i Alek to małżeństwo z prawie 30-letnim stażem. Poznajemy ich w momencie wyjazdu córki Pauli na studia do Szwecji. Do tej pory swoją uwagę skupiali na opiece i wychowaniu córki. Kiedy zostali sami ich uczucie jak gdyby nieco osłabło. Teraz dopiero okazało się, że żyli obok siebie , a nie ze sobą. Nadchodzi weekend, podczas którego Malwina i Alek będą starali się zweryfikować uczucia względem siebie. Swoją historię opowiadają czytelnikom naprzemiennie sami bohaterowie. Współczesna akcja przeplatana jest wspomnieniami pary małżonków  z różnych okresów ich znajomości. To historia jakich wiele zdarza się w życiu. Alek i Malwina poznali się na studiach. Była to miłość od pierwszego wejrzenia. Po pewnym czasie zamieszkują razem, na świecie pojawia się ich córka. Ich uczucie było głębokie, choć istniała pewna doza rezerwy  ze strony Malwiny. Teraz, kiedy zostają sami, staje się to bardziej widoczne. Malwina i Alek stoją przed dużym wyzwaniem. Czy nowa rzeczywistość, w której się znaleźli, pozwoli im na odbudowanie dawnego, silnego uczucia? Co zwycięży: czy wieloletnie przyzwyczajenie do siebie, a może odnowione uczucie? Alek w wolny weekend organizuje dla nich wycieczkę w przeszłość. Odwiedzają miejsca, w których bywali jako młodzi i zakochani ludzie. Miejsca, które kojarzą im się z gorącym uczuciem, jednością, zrozumieniem i zaufaniem. Alek jest entuzjastycznie nastawiony do każdej chwili spędzonej razem, Malwina zaś, nieco chłodniej do wszystkiego podchodzi, jak gdyby miała pewne obawy pozostawania z Alkiem sam na sam. On jest motorem odbudowy uczuć w ich związku, Malwina jest nieco sceptyczna, wycofana, nie okazuje takiego entuzjazmu. Tłumaczy to tęsknotą i troską o córkę w Szwecji. Alek wyczuwa, że Malwina nie jest z nim zupełnie szczera, zawsze zostają jakieś niedomówienia. Odnosi wrażenie, że Malwina coś przed nim ukrywa.

Czy taki związek ma jeszcze szansę na przetrwanie? Czy uda się to bohaterom książki? Należy ją po prostu przeczytać z uwagą do końca, bo w nim cała prawda ukryta. Panie Klubowiczki szczerze zachęcają do przeczytania tej pozycji. Nie tylko kobiety, ale również panowie mogliby wiele z niej wynieść.

Oprac. Izabela Feddek

dkk nowe