czwartek, 12 maj 2022 19:20

Relacja z kwietniowego spotkania DKK w Przechowie

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 omawiano książkę amerykańskiej pisarki Brit Bennett. Wychowała się w Kalifornii Południowej, uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych w dziedzinie literatury pięknej na Uniwersytecie Michigan. Zdobyła Nagrodę Hurston/Wrighta dla ciemnoskórych pisarzy.

Moja znikająca połowa” to opowieść o dwóch siostrach bliźniaczkach. Choć ich dalecy przodkowie byli czarnoskórymi mieszkańcami małej miejscowości Mallard, to obecnie obie mają jasną karnację.

Żyją w czasach segregacji rasowej, gdzie kolor skóry (czarny) prowadzi do wielu upokorzeń i ograniczeń. Chociaż tego problemu siostry nie miały, to Desiree i Stella w wieku 16 lat podjęły decyzję o ucieczce z domu. Wierzyły, że w dalekim świecie osiągną lepszy status społeczny. Ucieczka dawała szansę na odmianę losu. Wybory, których dokonały podczas samodzielnego życia, wpłynęły na ich diametralnie różne dzieje. Podczas pobytu w Nowym Orleanie ich drogi rozeszły się na wiele lat.

Stella, chcąc odciąć się od swych murzyńskich korzeni i marząc o dostatnim życiu wychodzi za mąż za białego mężczyznę. Z tego związku rodzi się córka Kennedy. Stella żyje w ciągłym kłamstwie udając białą. Nie przyznaje się do posiadania jakiejkolwiek rodziny. Boi się opinii publicznej i tego, że kłamstwo na temat jej pochodzenia kiedyś wyjdzie na jaw.

W swoim otoczeniu zachowuje się jak typowa rasistka, czego przykładem jest jej sprzeciw dotyczący kupna domu na osiedlu białych przez czarnoskórą rodzinę.

Desiree wiąże się z czarnoskórym prawnikiem. Po kilku latach wspólnego życia, po urodzeniu córki Jude ucieka przed przemocą domową i powraca do swego rodzinnego Mallard. Zamieszkuje razem z córką u matki, nie zaprzestając w poszukiwaniach swej siostry.

Po kilkunastu latach córki bliźniaczek spotykają się: biała Kennedy i czarna jak atrament Jude.

Śledząc historię sióstr poznajemy różne problemy , które w swej powieści zawarła autorka. Głównym jest rasizm, następnie samotność, nietolerancja, transseksualizm, poszukiwanie własnej tożsamości.

To powieść o poszukiwaniu i podążaniu za marzeniami o własnym miejscu na ziemi. To opowieść o trudnych relacjach rodzinnych i międzyludzkich, o tym, co rzeczywiście w życiu jest najważniejsze.

Panie Klubowiczki uznały temat książki za interesujący, choć forma przekazu, ich zdaniem, jest trochę zawiła. Książka zawiera wiele wątków i różnych bohaterów, co czyni ją tym bardziej ciekawą. Paniom szczególnie podobał się wątek Desiree i Early’ego. Ich znajomość z lat dziecięcych i ta późniejsza w dorosłym życiu jest przykładem ciepłych relacji międzyludzkich.

Panie Klubowiczki zachęcają do przeczytania książki. Jest tego warta.

Oprac. Izabela Feddek

dkk nowe