czwartek, 01 grudzień 2022 11:37

Relacja z listopadowego spotkania DKK

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne.

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu upłynęło na rozmowie o książkach: „Kto zdradził Anne Frank” Rosemary Sullivan i „Empuzjon” Olgi Tokarczuk.     Naszą dyskusję rozpoczęliśmy od książki kanadyjskiej dziennikarki Rosemary Sullivan „Kto zdradził Anne Frank. Nierozwiązana tajemnica czy pilnie strzeżony sekret?”. Autorka, jest antropolożką, poetką i biografką, wykłada na uniwersytecie, po polsku ukazała się również jej wcześniejsza książka „Córka Stalina”. Sullivan opisuje w niej zakrojone na szeroką skalę kilkuletnie dochodzenie w sprawie wydania gestapo rodziny Anne Frank, autorki słynnego „Dziennika”. W 2016 r. holenderski filmowiec Thijs Bayens zainicjował śledztwo, a w skład zespołu śledczego wchodził miedzy innymi Vincent Pankoke, były agent FBI. Śledztwo zakończono w 2021 roku. Celem śledczych było rozwiązanie nieodkrytej przez dziesięciolecia zagadki. Czy udało im się ustalić tożsamość zdrajcy i wyjaśnić zagadkę, która dręczyła wielu badaczy? Książka, „Kto zdradził Anne Frank” składa się z dwóch części. Klubowiczom najbardziej podobała się pierwsza część ukazująca rys historyczny, w którym przybliżone zostały losy rodziny Franków, Żydów niemieckiego pochodzenia, którzy przeprowadzili się do Amsterdamu po dojściu Hitlera do władzy oraz dwuletni okres, podczas którego w niewielkiej oficynie na tyłach firmy założonej przez Otto Franka ukrywała się wspomniana żydowska rodzina. Część zawierająca opis śledztwa okazała się mniej ciekawa, wręcz nużąca. Klubowicze stwierdzili, że choć książka przedstawia ogromna pracę badawczą, to ze względu na wiele szczegółów jest trudna w odbiorze. Niezależnie od prawdziwości ostatecznych ustaleń, kto wydał rodzinę Anne Frank, jest to książka, która przybliża czytelników do Anne i jej rodziny, a także poszerza wiedzę na temat prześladowań Żydów w Holandii podczas drugiej wojny światowej. Klubowicze doszli do wniosku, że rodzinę Franków mógł zdradzić każdy. Można łatwo kogoś oskarżyć, przez co skrzywdzić. Czy po ponad 75 latach warto doszukiwać się zdrajcy? Może lepiej sięgnąć po „Dziennik” Anne Frank, przyczyniając się do zachowania pamięci o ofiarach holokaustu. Wspomnieć należy, że niektórzy Klubowicze po spotkaniu wypożyczyli m.in. wspomniany „Dziennik” oraz książkę biograficzną Alicji Kaczyńskiej opowiadającą o życiu Anne Frank.

Druga część spotkania DKK toczyła się wokół książki Olgi Tokarczuk „Empuzjon”. Jest to pierwsza powieść Olgi Tokarczuk, odkąd w 2019 roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. I zarazem pierwsza jej powieść od czasów wydania słynnych już „Ksiąg Jakubowych”. Lekturę do dyskusji wybrali sami Klubowicze, która okazała się strzałem w dziesiątkę, tym bardziej, że byli ciekawi jej twórczości, po otrzymaniu tak zacnej nagrody. Za sprawą „Empuzjona” przenieśli się do roku 1913, do niewielkiej miejscowości Goerbersdorf (obecnie dolnośląskie Sokołowsko), która zasłynęła, jako pierwsze na świecie specjalistyczne uzdrowisko dla gruźlików. Jak wówczas mówiono: sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”. „Empuzjon” to horror przyrodoleczniczy, którego bohaterami są mężczyźni, kuracjusze nie tylko z Polski, ale i z Wiednia, Królewca, Breslau czy Berlina. Najbliżej poznajemy studenta ze Lwowa – Mieczysława Wojnicza, cierpiącego nie tylko na gruźlicę, ale również na ataki paniki i stany lękowe. Jest najbardziej nieśmiałym pensjonariuszem. Skąd wzięła się jego wrażliwość i nieśmiałość i dlaczego skrywa prawdę o sobie, dowiadujemy się z kolejnych rozdziałów książki. W czasie pobytu kuracjusze przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny? Rutynę pacjentów zakłóca nagła śmierć żony właściciela pensjonatu.

Klubowicze stwierdzili, że lektura „Empuzjona” była dla nich ucztą literacką. Podkreślili, że choć fabuła nie jest skomplikowana, to dużym atutem powieści jest bardzo ciekawa dwojaka narracja: trzecioosobowa, neutralna i pierwszoosobowa w rodzaju żeńskim. Mizoginistycznych wypowiedzi jest w książce bardzo dużo, autorka podaje na koniec, że sparafrazowała teksty wielu znanych osób, m.in.: św. Augustyna, Darwina, Platona, Szekspira czy św. Tomasza z Akwinu, stąd znajdziemy wiele ciekawych wywodów filozoficznych. Klubowicze podkreślili, że Olga Tokarczuk po mistrzowsku opisuje szczegóły, a jej język jest bardzo subtelny, zakamuflowany, zmuszający czytelnika do własnych przemyśleń, przez co niektóre fragmenty powieści chce się przeczytać ponownie. „Empuzjon” to książka do delektowania się opisami, narracją, grą z „Czarodziejską górą” Tomasza Manna. Intrygująca zagadka, niesamowite zakończenie to atuty przemawiające za tym, że jest książką, którą warto przeczytać!

moderator DKK

Marcin Warmke